Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:52:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2019  (Przeczytany 33273 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #105 dnia: 07 Maja 2019, 20:43:38 »
RIC V-2 506 Rome   C
rzadkość C
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Maja 2019, 20:54:20 »
Dzięki olejkos, taki populares i nie ma go w wildwinds ? , a i w necie ciężko namierzyć ?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #107 dnia: 08 Maja 2019, 10:51:00 »
Dzięki olejkos, taki populares i nie ma go w wildwinds ? , a i w necie ciężko namierzyć ?

Wildwinds nie jest wyrocznią nt. rzadkości poszczególnych typów. Poszczególny wariant może być popularny i nie występować w bazie wildwinds. Tom V RICa jest z kolei bardzo przestrzały i najsłabszy merytorycznie z wszystkich tomów RICa, więc do stopni rzadkości tam podawanych należy podchodzić z dużą rezerwą. W praktyce rzetelną opinię o rzadkości poszczególnych wariantów / typów monet z zakresu V tomu RIC (ale również i z innych okresów) wyrabia się poprzez wnikliwą i wieloletnią obserwację rynku oraz lekturę dostępnej literatury, w tym m.in. katalogów publicznych kolekcji i skarbów zawierających monety z interesującego nas przedziału itp. Dróg na skróty naprawdę nie ma.   

Nie wiem, czy ciężko akurat ten poszczególny wariant namierzyć w internecie, czy nie, bo nie próbowałem, ale mam nadzieję, że szukał Pan w wielu miejscach, a nie tylko na wildwinds, czy acsearch.info. W internecie jest naprawdę mnóstwo ciekawych i wartościowych stron dot. mennictwa rzymskiego poszczególnych okresów, ale trzeba najpierw zrobić rzetelną kwerendę, aby je odnaleźć, a potem z korzyścią z nich czerpać. 

Na marginesie, zauważyłem że nabywa Pan monety z bardzo różnych okresów. Czy ma Pan już ustalony profil kolekcji, czy jeszcze Pan eksperymentuje, bo trudno mi oprzeć się wrażeniu, że chyba jeszcze Pan poszukuje swojej drogi?   
« Ostatnia zmiana: 08 Maja 2019, 13:02:17 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #108 dnia: 08 Maja 2019, 10:57:31 »
Witam, chciałbym się pochwalić moimi pierwszymi zdobyczami z czasów Republiki :)

Dobry początek! Gratuluję i oby tak dalej!

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #109 dnia: 08 Maja 2019, 11:45:42 »
Dzięki olejkos, taki populares i nie ma go w wildwinds ? , a i w necie ciężko namierzyć ?

Wildwinds nie jest wyrocznią nt. rzadkości poszczególnych typów. Poszczególny wariant może być popularny i nie występować w bazie wildwinds. Tom V RICa jest z kolei bardzo przestrzały i najsłabszy merytorycznie z wszystkich tomów RICa, więc do stopni rzadkości tam podawanych należy podchodzić z dużą rezerwą. W praktyce rzetelną opinię o rzadkości poszczególnych wariantów / typów monet z zakresu V tomu RIC (ale również i z innych okresów) wyrabia się poprzez wnikliwą i wieloletnią oberwację rynku oraz lekturę dostępnej literatury, w tym m.in. katalogów publicznych kolekcji i skarbów zawierających monety z interesującego nas przedziału itp. Dróg na skróty naprawdę nie ma.   

Nie wiem, czy ciężko akurat ten poszczególny wariant namierzyć w internecie, czy nie, bo nie próbowałem, ale mam nadzieję, że szukał Pan w wielu miejscach, a nie tylko na wildwinds, czy acsearch.info. W internecie jest naprawdę mnóstwo ciekawych i wartościowych stron dot. mennictwa rzymskiego poszczególnych okresów, ale trzeba najpierw zrobić rzetelną kwerendę, aby je odnaleźć, a potem z korzyścią z nich czerpać. 

Na marginesie, zauważyłem że nabywa Pan monety z bardzo różnych okresów. Czy ma Pan już ustalony profil kolekcji, czy jeszcze Pan eksperymentuje, bo trudno mi oprzeć się wrażeniu, że chyba jeszcze Pan poszukuje swojej drogi?
tak jak napisał pan Barnaba, nie ma regóły jezeli chodzi o ric, zwłaszcza perspektywie ilosci odkryc monet i dostepnosci detektorów. nieraz monety w roc opisane jako R sa bardzo poplurane na rynku, a zdażało mi się, ze monety (bramy) opisane jako C lub S w ric udawało mi sie upolować po roku i to za wieksze pieniądze...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #110 dnia: 08 Maja 2019, 20:14:58 »
A pro po Ric V , bo słabo łapię pewne skróty ,/ tym okresem i następnymi , bawię się o dość niedawno - może rok/.
Odpaliłem Ric V , i wychodzi mi że pod 506 występują tylko dwie opcje , czyli z XXIA i Z ,brak E /rozumiem że Ric V dawno temu już powstał i nie muszą wszystkie opcje występować /. W pozycji obwerse jest 8 A.C, i tego nie łapię , podejrzewam że 8 to będzie zapis awersu ,czyli IMP MAXIMIANVS AVG , ale co znaczy A. C .- popiersie ?. Ric 505 odpada - inna legenda awersu,  504 też odpada - rewers kończy się AVG , te dwa numerki chyba dobrze interpretuję.
 Czy poszukuję swojej drogi - trudne pytanie , ale raczej cel mam określony , więc moja droga jest raczej wytyczona i powoli ją realizuję , a że widać w moich zakupach dużą rozbieżność to efekt tego że jak wspomniałem stosunkowo niedawno zacząłem interesować się póżnym Rzymem , a że główny cel  to wszyscy cesarze Rzymu plus dzieci żony kochanki  ;), a jeszcze rozbudowywanie cesarzy których lubię / bo są też tacy których nie lubię i wtedy to tylko 1-2 egzemplarze   ::)/ do tego dochodzą brązy prowincjonalne  :) , tylko tu są już inne kryteria , plus dobrze rozbudowana republika  :), dlatego moje zakupy mogą wyglądać trochę chaotycznie  ;)
Pozdrawiam

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #111 dnia: 08 Maja 2019, 20:28:19 »
Przecież pod numerem 506 ma Pan ‚XXIA to XXIZ’, co oznacza od oficyny A do oficyny Z, czyli wszystkie siedem oficyn, łącznie z  Oficyna E ;)

Litery A i C to symbole popiersia zdefiniowane w części wstępnej. Podobnie jak literka 8 to symbol zdefiniowanej na wstępie tytulatury.

Cel w postaci wszystkich cesarzy + rodzina (po jednym na głowę ) rozumiem. To jest klasyka. Ale których cesarzy Pan lubi i dlacZego tych właśnie i wedle jakich kryteriów chce Pan ich rozbudowywać?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #112 dnia: 08 Maja 2019, 21:43:13 »
plus (...) kochanki
Tak się zastanawiam, która to nieformalna towarzyszka życia mogła trafić na monety... Którąś z okresu dominatu przeoczyłem? Bo za pryncypatu to żadnej takiej nie kojarzę.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #113 dnia: 09 Maja 2019, 07:43:29 »
Dzięki za wyjaśnienia

Cel w postaci wszystkich cesarzy + rodzina (po jednym na głowę ) rozumiem. To jest klasyka. Ale których cesarzy Pan lubi i dlacZego tych właśnie i wedle jakich kryteriów chce Pan ich rozbudowywać?
[/quote]

Najprościej było by odpowiedzieć , tych którzy coś wnieśli swoimi rządami , np. nie przepadam za Heronem ,ale cenie sobie Kommodusa , a kryteria czasami nie ma wyboru jak ktoś krótko władał , trzeba brać wszystko co się pojawia, przy długich rządach , na tą chwilę już wyszukuję takich monet które rzadko pojawiają się na rynku , co nie znaczy że muszą mieć R,kę , chociaż ta kwestia zazwyczaj się pokrywa , ale nie zawsze.
plus (...) kochanki
Tak się zastanawiam, która to nieformalna towarzyszka życia mogła trafić na monety... Którąś z okresu dominatu przeoczyłem? Bo za pryncypatu to żadnej takiej nie kojarzę.
a jak by tu podciągnąć np. Poppea , na samym początku , a może i matka Nerona powinna się załapać  ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #114 dnia: 09 Maja 2019, 08:45:26 »
nie przepadam za Heronem
A to taki zdolny konstruktor ;-) Autokorekta robi przy nazwach własnych czasem niezłe psikusy, Trajan-Krajan, Sulla-Bulla itp :-)

a jak by tu podciągnąć np. Poppea , na samym początku , a może i matka Nerona powinna się załapać  ;)
Eeee, strasznie naciągane. Ani Agryppina Młodsza, ani Poppea nie pojawiły się na monetach przed ślubem :-) Ta druga zresztą tylko na prowincjonalnych (pomijam już rzadkość występowania obu).

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #115 dnia: 09 Maja 2019, 11:04:13 »
a kryteria czasami nie ma wyboru jak ktoś krótko władał , trzeba brać wszystko co się pojawia, przy długich rządach , na tą chwilę już wyszukuję takich monet które rzadko pojawiają się na rynku , co nie znaczy że muszą mieć R,kę , chociaż ta kwestia zazwyczaj się pokrywa , ale nie zawsze.

Sęk w tym, że przy tak ogromnie szerokim profilu Pana zainteresowań trudno będzie Panu rzetelnie oszacować, które monety są prawdziwie rzadkie, a które tylko pozornie rzadkie w świetle przestarzałych katalogów albo pobieżnej i wyrywkowej kwerendy internetowej. Jak już wskazywałem, wiedzę o tym co jest prawdziwie rzadkie z danego wąskiego okresu zdobywa się latami, a dróg na skróty nie ma. Pana interesują zaś rzadkości z całego Cesarstwa, Republiki, a jeszcze nawet brązy prowincjonalne!

Najlepszy przykład to Pana nowy Maksymian - myślał Pan, że jest nienotowany w RIC, a jednak jest jak najbradziej notowany. Podobne wtopy będą nieuchronne przy tak szerokim profilu kolekcji (obejmującym wszystko co jest rzadkie z całego cesarstwa i nie tylko). Zresztą nie raz przekonywał już się Pan na tym forum, że to co początkowo brał Pan za nienotowane lub rzadkie faktycznie wcale takie nie jest.

Poza tym rzadkie to niekoniecznie ciekawe. To naprawdę nie to samo w mennictwie rzymskim. Wracając do Pana Maksymiana, choćby i oficyna "E" nie była notowana w RIC (ale "tylko" wszystkie pozostałe sześć oficyn), a Pan zdobył taką monetę, to co z tego, jeśli nie specjalizuje się Pan w tym okresie, mennicy czy cesarzu? Przecież samo popiersie jest pospolite, rewers też, a stan zachowania monety słaby. Czy jeśli np. dla Maksymiana przewiduje Pan w kolekcji miejsce tylko na kilka antoninianów sprzed reformy, to nie lepiej byłoby zdobyć ładnie zachowany egzemplarz notowanego, ale ciekawego propagandowo czy historycznie rewersu albo jakieś notowane, ale rzadkie i ciekawe popiersie? Co innego, gdyby za cel kolekcji postawiłby Pan sobie wyłącznie zebranie możliwe dużo nienotowanych antoninianów Maksymiana sprzed reformy (zakres tomu V RIC). Wtedy taka zdobycz faktycznie miałaby sens, bo byłaby częścią przemyślanego profilu kolekcji.

Oczywiście wiele osób ma szerokie, przekrojowe kolekcje, ale z reguły takie osoby nie mają amibji, aby zbierać "wszystko co rzadko pojawia się na rynku", bo po prostu nie mają wystarczającej wiedzy o tym, co jest prawdziwie rzadkie w przypadku całych gałęzi numizmatyki. Skupiają się na jednym lub kilku sprecyzowanych motywach, które ich interesują itd. 

Oczywiście zrobi Pan jak uważa, ale myślę, że nie zaszkodziłoby rozważyć ewentualne ograniczenie zakresu kolekcji, a przy okazji gruntowne przemyślenie jej profilu, w tym co to jest rzadkość oraz kiedy i pod jakimi warunkami ma ona jakąś wartość  :) 
« Ostatnia zmiana: 09 Maja 2019, 11:11:59 wysłana przez barnaba »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #116 dnia: 09 Maja 2019, 17:14:55 »
plus (...) kochanki
Tak się zastanawiam, która to nieformalna towarzyszka życia mogła trafić na monety... Którąś z okresu dominatu przeoczyłem? Bo za pryncypatu to żadnej takiej nie kojarzę.
Antinous  ;D
Zebranie wszystkich cesarzy tak jak wspomniano to klasyka.Sam w to zabrnąłem i utknąłem  na 111-tym(cesarze i uzurpatorzy od Cezara do Justyniana).Reszta trudno osiągalna bez rujnowania kieszeni.Mimo wszystko to kapitalna przygoda przez 600 lat cesarstwa.Od jego kształtowania  po wczesne Bizancjum.
« Ostatnia zmiana: 09 Maja 2019, 17:27:24 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #117 dnia: 09 Maja 2019, 17:46:15 »
plus (...) kochanki
Tak się zastanawiam, która to nieformalna towarzyszka życia mogła trafić na monety... Którąś z okresu dominatu przeoczyłem? Bo za pryncypatu to żadnej takiej nie kojarzę.
Antinous  ;D
Rodzaj rzeczownika wskazywał jednoznacznie na płeć białą, a ja tam na dodatek niepostępowy jestem, więc pominąłem :-) A że rzeczony nilowy topielec to znowu monety prowincjonalne albo różnorakie medaliony, to może lepiej rozszerzyć kategorię na "wszelkie osoby zadające się z cysarzami i innymi Pierwszemi w Rzymie, zarówno w rzeczywistości, jak i nieweryfikowalnych podaniach gębą własną na monecie czy innym krążku z epoki obecne, alboli nawiązaniem jakowymś". W ten sposób możemy dojść do tetradrachm Nikomedesa IV i co poniektórych denarów Pomponiusza Muzy odnoszących się do różnej maści sztuk teatralnych, a bitych jakby nie było w okresie, w którym występować mógł jeszcze Metrobiusz :-)

Zebranie wszystkich cesarzy tak jak wspomniano to klasyka.Sam w to zabrnąłem i utknąłem  na 111-tym(cesarze i uzurpatorzy od Cezara do Justyniana).Reszta trudno osiągalna bez rujnowania kieszeni.Mimo wszystko to kapitalna przygoda przez 600 lat cesarstwa.Od jego kształtowania  po wczesne Bizancjum.
Zawsze można próbować dalej i dojść do Manuela II czy Jana VIII, bo Konstantyn XI to marzenie ściętej głowy :-)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #118 dnia: 09 Maja 2019, 18:46:08 »
hehe  to samo doszedłem do biznacjum.
 moja rada dla kolegi, prosze zebrac takie 4 paletki.... to juz wyzwanie zwłaszcza pod koniec dla kieszeni :0
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #119 dnia: 09 Maja 2019, 18:48:28 »
i koniec cesarstwa, gdyby nie "zaraza"  ;) zwana Probusem  dozbierał bym resztę :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet