Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:27:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2019  (Przeczytany 33289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #165 dnia: 25 Maja 2019, 23:51:57 »
zapewne
Staram się wyrażać w miarę precyzyjnie. A hipoteza bazuje na wielu różnych, nie tylko Pańskich, wypowiedziach na temat podobnych "złomów".
Z drugiej strony: każdy ma prawo układać sobie własną kolekcję według własnego widzimisię!
Inna sprawa: mnie, któremu polowanie na różnego rodzaju rzadkie dziwadełka (nawet w gorszych stanach) sprawia szczególną przyjemność, niechęć wielu kolekcjonerów do "złomów" jest jak najbardziej na rękę!!!

ZM
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2019, 00:00:46 wysłana przez zenonmoj »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #166 dnia: 25 Maja 2019, 23:59:48 »
Dla mnie moneta tylko ułamana lub z dziurą i w przeważającej części czytelna, nie jest złomem.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #167 dnia: 26 Maja 2019, 00:13:28 »
I tu się zgadzamy! Ale złomem nie są też te małe, często pokraczne monety z połowy wieku V...
One po prostu były niechlujnie / nieudolnie bite i, nawet w dobrych stanach są dziś ledwo czytelne. Proszę sobie tylko zajrzeć do tablic w RIC X.
Wiem zresztą sam, ile zachodu kosztowało mnie zdobycie "jednoznacznego" (bo takiego chciałem mieć...) Walentyniana III: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10019.msg70389.html#msg70389.
ZM

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #168 dnia: 26 Maja 2019, 00:39:51 »
I tu się zgadzamy! Ale złomem nie są też te małe, często pokraczne monety z połowy wieku V...
One po prostu były niechlujnie / nieudolnie bite i, nawet w dobrych stanach są dziś ledwo czytelne. (...)
Panowie macie więcej wiedzy i doświadczenia w niuansach Rzymu, więc nie chcę "zadzierać" z Wami. Podam tylko jeszcze raz link, który umieściłem w pierwszym poście, przy okazji popularyzując ten fajny blog: http://romaeaeternae.blogspot.com/2016/04/walentynian-iii-brama-ae-4.html
Ponieważ jestem zdolny do kompromisów, to widząc oczywistą różnicę pomiedzy stanem monety Walentyniana III - tej z bloga i tej pokazanej dzisiaj - mogę powiedzieć, że wg mnie moneta pokazana dzisiaj niebezpiecznie zbliża się do stanu "złomowego", a w takich stanach te monety niekoniecznie są "chodliwe" i wzbudzają chęć ich posiadania https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2970&lot=1068

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #169 dnia: 26 Maja 2019, 08:25:12 »
jak tak tłuczecie tego valentyniana III to pochwale sie swoim
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #170 dnia: 26 Maja 2019, 08:52:49 »
 ;) Piękna sztuka. Mam taką  w podobnym stanie też z Cyzicus  .I na przykładzie tej monety widać jaka była przepaść w tym czasie jeżeli chodzi o styl i wykonanie AE4  między wschodem a zachodem. Przykładowo liternictwo.Następne lata wyrównały poziom.Wystarczy spojrzeć na nummusy Leo lub Zenona. W ogóle jeżeli chodzi o monety Walentyniana III należy  rozgraniczyć te bite na wschodzie tj Chersonez(chyba  ;) ) i Konstantynopolu oraz na zachodzie czyli Rzym.Oraz wynalazki Wandalów,które osiągają zenit w swoim"stylu".
« Ostatnia zmiana: 26 Maja 2019, 17:44:37 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #171 dnia: 30 Maja 2019, 16:51:14 »
A teraz z innej beczki... ;)
Kto by się spodziewał że na Alledrogo coś takiego trafię.
Ciąg dalszy wojen markomańskich. Tym razem też R ale tylko R   RIC 973 ;)  Dla odmiany pierwszy etap, gdyż sesterc wybito w 170 roku n.e., kiedy walki toczono na terytorium Rzymian.Na  trybunie oprócz cesarza widać  jeszcze dwie sylwetki.Więcej też jest sztandarów.
Stan monety słabiutki ale nie ma co grymasić przy takich rarytasach mając ograniczony budżet . Legiony rosną w siłę. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #172 dnia: 30 Maja 2019, 19:13:10 »
pieknie, gratki .. ja juz zapomniałem ze jest allegro :D
 natomiast uzupełniam powoli kolekcje iov et hercu.... dzis kupione
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #173 dnia: 30 Maja 2019, 19:26:48 »
Legiony rosną w siłę. :)
Fajny :-) Nie mogli oni wcześniej zacząć tłuc zdawkowej monety, tak by była powszechnie dostępna w całym Imperium? Tak o jakieś dwieście lat? Można by wtedy sobie swobodniej sesterce pozbierać.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #174 dnia: 30 Maja 2019, 19:51:16 »
No właśnie tej swobody mi brakuje.A właściwie nie...bo jest .Do kieszeni rękę można swobodnie wsadzić bo pusta  ;)
Mało tych sesterców z ciekawszymi rewersami , stany słabe ale ceny to już ekstra mocne.  Chciaż ta z Alledrogo była zaskakująco tania.
Ciekawsze rewersy do oczywiście budowle i różnego rodzaju sceny.Moim marzeniem to most RIC 1047 (Marek Aureliusz).Powoli zbieram brązy związane z wojnami markomańskimi ale z tym będzie ciężko...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #175 dnia: 30 Maja 2019, 20:05:36 »
Ciekawsze rewersy do oczywiście budowle i różnego rodzaju sceny.Moim marzeniem to most RIC 1047 (Marek Aureliusz).Powoli zbieram brązy związane z wojnami markomańskimi ale z tym będzie ciężko...
Most na Dunaju świetny jest, ale kiedy ostatnio w ogóle gdzieś był... :-( Ja myślałem trochę Trajana ciekawszego skubnąć, ale póki co skończyło się na Aqua Traiana (jakieś pięć czy sześć lat temu...), chyba jednego z najpopularniejszych sesterców "budowlanych". Jak się patrzę na Circus Maximus, nie mówiąc już o Porcie, to bez totolotka nie podskoczę :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #176 dnia: 30 Maja 2019, 20:12:04 »
No tak...
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #177 dnia: 30 Maja 2019, 20:14:19 »
A tak poważnie .Wycieruch z Circus Maximus poszedł w zeszłym roku na Ebay chyba za 1200 zł.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #178 dnia: 30 Maja 2019, 20:40:03 »
Wycieruch z Circus Maximus poszedł w zeszłym roku na Ebay chyba za 1200 zł.
Tyle że ja go przegapiłem :-( Pytanie jeszcze jak bardzo wycieruchowaty ten wycieruch? Mam np. sesterca Nerwy z końmi (zwolnienie mieszkańców Italii z kosztów utrzymania darmowego transportu dla osób jadących w sprawach urzędowych), na którym został jeden długaśny grzbiet, należący pierwotnie do dwóch czworonogów :-) Z Cyrku powinno być mimo wszystko widać ciut więcej :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2019
« Odpowiedź #179 dnia: 30 Maja 2019, 20:53:59 »
Przepraszam 1600 zł.Link do aukcji.
https://www.ebay.pl/itm/123353971373
I jak?
Widać zarys od strony Palatynu,troche spiny i kawałek łuku Tytusa.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2019, 20:58:28 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet