Aktualności:

• 22 Marzec 2019, 07:47:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dwa Złote Jagódki 1960 czy to Lustro ?  (Przeczytany 251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gustaw44

• Użytkownik
  • **
Dwa Złote Jagódki 1960 czy to Lustro ?
« dnia: 15 Marzec 2019, 07:26:05 »
Witam. Zbieram i kupuje bardzo dużo monet z PRL-u. Jedna z nich od razu przykuła moją uwagę. Wygląda na bicie stemplem lustrzanym. W internecie i katalogach nie ma o niej wzmianki. Małe prawdopodobieństwo na fałsz. Dostałem ją z kilogramem innych monet. Bardzo wyraźne ślady obiegu. Porównywałem ją z wieloma innymi wycieruchami i jest różnica. Porównywałem ją również z monetami które mam w stanie pierwszym i jest różnica. Proszę o pomoc w identyfikacji tego dziwaka. Dodaje link do filmu na yt. https://www.youtube.com/watch?v=_f5sbUZ_g3s

Pozdrawiam

dukatkg

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Odp: Dwa Złote Jagódki 1960 czy to Lustro ?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec 2019, 08:35:39 »
Polerka

Gustaw44

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec 2019, 08:56:51 »
Moneta była bardzo zabrudzona. Więc przez dobre 50 lat nikt jej nie maltretował. Przed wrzuceniem filmu wrzuciłem ją do myjki ultradźwiękowej. Wierzchnia warstwa brudu zeszła. Możliwe, że komuś by się chciało polerować zwykłą monetę? Ile pracy to kosztowało w tamtych czasach. 

Samogitia

• Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
    • SpodStempla
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Marzec 2019, 08:58:44 »
Niestety. Tak jak stwierdził przedmówca, nienaturalny połysk monety wynika z przetarcia jej, podpolerowania (złapania w szmatkę i przetarcia kilka razy, to nie jest dużo pracy) . W przypadku monet bitych stemplami lustrzanymi, bądź monet z lustrem, nie świeci się tak relief, a gra głównie tło, włącznie z zakamarkami między literami ;)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

Stanisław

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Marzec 2019, 16:16:25 »
Wypolerowana pasta polerska za na polerce filcowej.