Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:18:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Najcenniejsze monety  (Przeczytany 16894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piotrus6282

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Sprzedaje monety! Jak coś prosze pisać
Najcenniejsze monety
« dnia: 18 Grudnia 2009, 22:26:40 »
Witam chciałbym zeby w tym temacie wszyscy pisali jakie dla nich sa najcenniejsze monety i które sie najlepiej sprzedaja lub sa żadkie  ;) Mile widziane zdjecia  :)

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudnia 2009, 23:56:01 »
Jeżeli o mnie chodzi, to nie sprzedaję monet dla zysku tylko w celu reorganizacji zbioru.

żadkie
rzadkie
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudnia 2009, 03:56:44 »
Jedna z najcenniejszych monet - i do tego dosyc rzadka - jest dla mnie slynna studukatowka Zygmunta III Wazy. Porownaj:
http://acn.waw.pl/zinek/art/1621.htm
Ostatni znany przypadek sprzedazy tej monety nastapil podczas licytacji The Kroisos Collection w domu aukcyjnym Stack's w styczniu 2008; poszla za sume 1 miliona 380 tys. $ - czyli osiagnela powiedzielibysmy nawet dosyc przyzwoity przyrost wartosci w stosunku chocby do notowan wymienionych jeszcze w poprzednim, wczesniej datowanym linku. Porownaj:
http://www.stacks.com/lotdetail.aspx?lsid=AN00000634&asid=AN00000141&lrid=AN00084207
W obu linkach, a zwlaszcza u Stack's znajdziemy tez zdjecia obiektu - o bardzo dobrej jakosci.

Studukatowka stanie sie z pewnoscia ozdoba kazdej kolekcji - bez wzgledu na jej zasadniczy profil - a powazny przyrost wartosci w stosunkowo krotkim czasie moze smialo byc uznawany za zagwarantowany. Dlatego poleca sie te monete uwadze kolekcjonerow - niezaleznie od tego, czy kieruje nimi zwykle, trywialne zamilowanie do rzadkich obiektow numizmatycznych, czy tez poszukuja oni niebanalnych, alternatywnych mozliwosci inwestycyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!

Marek  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

piotrus6282

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Sprzedaje monety! Jak coś prosze pisać
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudnia 2009, 10:27:26 »
stasser bez obrazy ale założyłem ten temat aby chociaż oko nacieszyć i troszkę czegoś się dowiedzieć a nie żeby ktoś się czepiał

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Grudnia 2009, 14:41:40 »
Bynajmniej się nie obrażam :)
Jeśli interesują Cie drogie monety, to całkiem niedawno był taki temat na cafe:
http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=157824&t=157824&view=h
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Grudnia 2009, 14:47:21 »
A ja chciałbym znaleźćw portfelu jedne banknot :) z Woodrowem Wilsonem na obrazku. Ma nominał 100 000 $, a jest zdecydowanie lżejszy do noszenia niż monety ;D
« Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2009, 14:50:12 wysłana przez rara_avis »
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


piotrus6282

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Sprzedaje monety! Jak coś prosze pisać
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Grudnia 2009, 14:56:24 »
hehe :) i nawet super wygląda z tymi zerami :P

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Grudnia 2009, 01:14:26 »
Dla mnie najcenniejsze są te monety, które odkryję i zidentyfikuję jako obiekty nie występujące w żadnych katalogach, właśnie takie odmiany o których nie mieli pojęcia wszyscy znakomici autorzy tworzący biblię monet Cesarstwa Rzymskiego tak zwany Roman Imperial Coinage -RIC. Mój przedział w jakim się specjalizuje to przełom III i IV wieku, zbieram folisy, miedziane blaszki, których ceny wachają się od powiedzmy 30 zł, wzwyż, ale nigdy nie przekraczających 200 zł, i w tym przedziale znajduję właśnie nieodnotowane blaszki, co sprawia mnóstwo satysfakcji nie tylko z posiadania ale z faktu upolowania tego na aukcji, często się zdarza, że ktoś sprzedaje monetę nie mając pojęcia jaki to może być dla mnie atrakcyjny egzemplarz, wytarty ale wyraźny kawałek blaszki jest często dla mnie dużo cenniejszy niż, jakakolwiek inna znana właśnie trzeba to zaznaczyć  z n a n a  moneta.
 
Oto dwie moje blaszki na stronie Pana Lecha Stępniewskiego, który specjalizuje się w wyłapywaniu takich rarytasów.

http://www.notinric.info/7arl38_q.html
http://www.notinric.info/6ost91_q.html

Interesuję się tylko jednym bóstwem jak widać na stronie oraz tu na forum i mam przy tym naprawdę mnóstwo roboty i przyjemnej zabawy :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

piotrus6282

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Sprzedaje monety! Jak coś prosze pisać
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Grudnia 2009, 08:17:17 »
Bardzo ciekawą masz teorie i z tym że najcenniejsze jest to co się odkryje i zidentyfikuje , szkoda że jestem jeszcze strasznie zielony ale się da to nadrobić  ;D a i te ,,blaszki'' są super :D

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Grudnia 2009, 15:15:28 »
Dla mnie najcenniejsze są te monety, które odkryję i zidentyfikuję jako obiekty nie występujące w żadnych katalogach

Ale pomyśl, Macieju, ile to nakupiłbyś blaszek, gdyby wpadł Ci w ręce ten banknocik powyżej z Woodrowem Wilsonem  ;D Co do mnie, to spoglądam szerokimi oczami na prezentowane przez kolegów egzemplarze. Te ceny, toż to szok  ;)

Pozdrawiam Wszystkich świątecznie!

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudnia 2009, 16:20:05 »
Cytuj
Ale pomyśl, Macieju, ile to nakupiłbyś blaszek, gdyby wpadł Ci w ręce ten banknocik powyżej z Woodrowem

Fakt, kupił bym, ale takiego nie posiadam i raczej nie zdobędę :)

Cytuj
postawa zbieracza jest "W najwyższej mierze postawą dziedzica", który biorąc w posiadanie rzeczy - a "posiadanie [jest] najgłębszą relacją z rzeczami, w jaką w ogóle można wejść - urządza się w przyszłości, aby ten sposób, nie będąc niepokojonym przez teraźniejszość, "odnawiać stary świat".
fragment z "Mowy o zbieractwie"-  Hannah Arendt Walter Benjamin 1892-1940 wyd. Słowo/obraz terytoria

Zejdźmy na ziemię, i pomyślmy realnie, że w zasadzie każdy mniej zamożny pasjonat monet antycznych, czy średniowiecznych właśnie zbierający drobną monetę o na przykład miedziaki może skompletować w przeciągu roku naprawdę znakomitą kolekcję (patrzę tak ze swojego własnego przykładu), tak naprawdę cenną gdyż podczas uzupełnienia zbioru nabierał większej wiedzy i doświadczenia. Poprzez kupowanie literatury i czytanie większy ma sens zbieranie monet, bo bez zdobycia podstawowej wiedzy, tak naprawdę zbieranie jest bezwartościowe. Nie jest sztuką kupować drogie i rzadkie monety jak się jest bogaczem, ale sztuką jest znaleźć sens w tym co się zbiera, zobacz czy to będą nieznane dotąd odmiany boratynek, półtoraków, groszy, bądź trojaków to właśnie przez zdobywaną wiedzę o tych istniejących odmianach jesteś w stanie znaleźć w tym wielkim worze światowych aukcji sporą dawkę monet nieznanych wcześniej nikomu, i to jest wspaniałe w numizmatyce, zbierać monety o których wcześniej nie było wiadomo i nawet nie podejrzewano, że taka mała mennica mogła wybić jeszcze coś innego, dzięki takim poszukiwaniom skarbów można coś powiedzieć więcej o swojej pasji, poznajesz historię, umiesz dzięki temu odczytać to co mają nam do powiedzenia, to co jest w nich najcenniejsze, a nie interesuje cię najwyższa notowana cena, to raczej drugoplanowa kwestia. I tak trzeba liczyć się z świadomością, że nigdy wszystkiego nie uzbieramy, a sporą część interesujących monet możemy jedynie zarchiwizować na dysku, nadać im odpowiednie opisy i zidentyfikować w katalogu, bądź poddać pod dyskusję i ustalić, że właśnie odkryło się coś nowego, nieznanego.

Gdy nie ma się zbyt dużych zasobów finansowych to warto zawęzić swój temat tego co się zbiera, gdyż nie będziemy w stanie śledzić tego co nas atakuje i kusi z sieci, łatwiej jest podjąć decyzję co kupić z czego zrezygnować, a kontakt z antykiem czy jakąkolwiek inną wiekową blaszką jest naprawdę wspaniałym uczuciem. Każdy początkujący, chwyta się wszystkiego, to tu to tam złapie okazję nazbiera różności i w tym zbiorku jaki mu się uzbierał powinien przemyśleć co tak naprawdę jest dla niego najcenniejsze i to dalej kontynuować, poprzez polowanie na odmiany, w danym temacie, jeśli są to bóstwa to ciągnąć jednego boga czy bogini i złożyć z tego jakiś sens, wydaje się to monotonne, ale podczas zbierania naprawdę mnóstwo ciekawych spraw się poznaje, od kultury w jakiej wybito tę monetę poprzez cały szereg innych niosących wartości jak choćby zmiany estetyczne detali występujących na monetach poprzez lata, czy nawet wieki. Oczywiście nie namawiam do zbierana tylko i wyłącznie nieznanych monet, ale podczas tej wędrówki uzupełniania zbioru trafiać będziemy na różne rzadkie okazy, w ładniejszych czy brzydszych stanach, które właśnie tworzą całość kolekcji znacznie bardziej wartościową od jednej bardzo drogiej monety, którą kupił sobie jakichś szejk chowając ją w skarbcu.


 

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lutego 2010, 21:10:30 »
witam , czytam to sobie o tych cennych , no cóż o 100 dukatach -pewnie pomarzyć , a banknocie ? chyba też ; za to jakbym spotkał bratnią dusze w osobie kolegi nabializm  ;) , bo dla mnie najcenniejsze są też te własnie blaszki , które trudno zidentyfikować , ale mnie z kolei bardziej interesuje europa i to średniowiecze , a nawet wczesna - oczywiści pod tym względem , choć "udało mi sie " kupić blaszki imitujące monety 100 marek - tzw dziwadła monetopodobne - a jak sie ucieszyłem jak kilka lat temu je kupiłem ( na szczęście tylko kilka) a co uważam za najcenniejsze w moim kolekcjonerstwie oprócz takich rarytasików ? jakieś nieznane z katalogów  monety , które ktoś , gdzieś przypadkiem wykopał w... mniejsza z tym,a z czasów polski królewskiej - piastowskiej , jagiellońskiej , wczesnego pomorza
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Aston

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lutego 2010, 23:40:39 »
Rzadko się odzywam, ponieważ moja wiedza jest póki co ograniczona (jezeli chodzi o monety i historie - ALE, ALE, staram się)
Mnie, gdy pierwszy raz oglądałem katalogi monet polskich (miałem już kilka II RP, ale to byly grosze i inny świat w stosunku do komuny)
trafiła 5 zł Konstytucja, zbierałem wtedy obiegowe rzadkie monety PRL - tak mi sie wydawało :)
jednak zawsze marzyłem o tej Konstytucji jednej z tysiąca...
Dla mnie jest to moneta, ktora na nowo pchnęła mnie w stronę numizmatyki.
Zrealizowałem swoje marzenie z nadmiarem... miałem taka sposobność.
Dla mnie ta jest najważniejsza, jeżeli chodzi o zwrot w mysleniu o numizmatyce i marzeniach...

Pozdrawiam!

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Najcenniejsze monety
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lutego 2010, 14:10:02 »
Droga i cenna jest ta co mamy do niej sentyment oglądając ją w swojej kolekcjii :)
TPZN nr 49

 

R E K L A M A
aukcja monet