Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:38:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację rubelka  (Przeczytany 4341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Prośba o identyfikację rubelka
« dnia: 21 Marca 2019, 11:40:51 »
Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z prośbą o stwierdzenie, czy monetka z poniższego linku to oryginał czy fals:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/rubel-1905r-r-oryginal-i7731860723.html
Aukcja co prawda zakończona kilka miesięcy temu, ale proszę o Wasze opinie.
Pozdrawiam

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marca 2019, 12:21:15 »
Nikt nic??? Jakiekolwiek sugestie?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marca 2019, 13:03:38 »
Pańska prośba o ocenę jest dla mnie niewykonalna. Zdjęcia są słabe, nieostre i zbyt niskiej, jak dla mnie rozdzielczości by pokusić się o ocenę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marca 2019, 14:14:15 »
Sprzedawca Yevhenii666 konto zawieszone.
Wygląda obiecująco, na pewno można wierzyć zapewnieniom sprzedawcy, że to 100% oryginał :D

Kolega to kupił? Proponuję zacząć od dokładnego zważenia, zmierzenia i dobrej fotografii.
Jeśli to czysta ciekawość, to sprzedawca na tyle niewiarygodny, że szkoda zachodu w dociekaniu.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marca 2019, 14:58:24 »
A to nie jest przepolerowany chińczyk za dolar trzydzieści dziewięć?

https://pl.aliexpress.com/item/1905-RUSSIA-1-Rouble-COINS-COPY-FREE-SHIPPING/32754129426.html

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Marca 2019, 20:16:05 »
Nie bezpośrednio ale jestem w jej posiadaniu. To, że jest ładnie spolerowana nie ulega wątpliwości, jednak na chińczyka z ali mi nie wygląda. Waga 20,10 g a średnica 33,98 mm.

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Marca 2019, 20:19:14 »
Faktycznie sprzedający nie jest godny zaufania, ale po komentarzach widać, że chodziło przede wszystkim o czas wysyłki, nikt nie zarzucał mu niezgodności przedmiotu z opisem. I pytanie czy warto ją sobie zostawić czy nie...

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Marca 2019, 21:14:21 »
Za opóźnione wysyłki nikt konta nie zawiesza  ;)
Za ciężki trochę plus dla mnie wygląda słabo.

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marca 2019, 01:33:37 »
Faktycznie sprzedający nie jest godny zaufania, ale po komentarzach widać, że chodziło przede wszystkim o czas wysyłki, nikt nie zarzucał mu niezgodności przedmiotu z opisem. I pytanie czy warto ją sobie zostawić czy nie...

Sprzedawca nie jest godny zaufania, ale z innego powodu niż czas wysyłki, niestety. Z całą pewnością świetnie zna się na monetach Rosji carskiej. Wskazywała na to jego oferta, gdy konto było aktywne. Do zawieszenia konta doszło niemal na 100% z powodu podbijania klonami i nie płacenia następnie prowizji. Było paru podobnych do niego z ofertą Rosji. Wszyscy zniknęli po około 2 miesiącach, został tylko artdeco z falsami ;) O samym rublu ciężko powiedzieć cokolwiek całkowicie wiążącego bez wzięcia monety do ręki. Z dużą pewnością można stwierdzić jedynie, że jest to oryginalny rubel z epoki. Zatem załatwione? No właśnie nie. Prawdziwe bowiem pytanie brzmi, czy jest z tego rocznika? ;) Istnieją niebezpieczne fałszerstwa rzadkich rubli Mikołaja II robione taką metodą jak nasze 5 groszy 1934 czy 5 zł 1932 ze znakiem. "Przekłada się" ostatnią cyfrę daty. Należałoby pod bardzo silnym powiększeniem obejrzeć "5" i jej okolice, pod różnymi kątami oświetlenia i w różnym rodzaju światła. Rocznik 1905 należy do najczęściej przerabianych tą metodą. Jest bowiem bardzo rzadki i osiąga niezłe ceny nawet w słabych stanach zachowania. Ale takie oględziny są możliwe tylko na żywo.
Istnieje natomiast przesłanka wskazująca z olbrzymim prawdopodobieństwem na falsa. Jest nią cena. Sprzedawca, zawodowiec broniący swoich monet, sprzedaje rzadkiego rubla za mniej niż 50% ceny, jaką spokojnie uzyskałby na swoim rynku... Ja osobiście nie mam już żadnych wątpliwości :) Drugim "szczęśliwym" nabywcą dobrze zrobionego "fufła" z tego źródła jest w mojej opinii użytkownik, który za niecałe 6 tys kupił 10-rublówkę 1894 (można znaleźć w komentarzach yevhenija). On umoczył jeszcze bardziej...
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2019, 01:42:31 wysłana przez hern »

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marca 2019, 08:33:12 »
Właśnie pierwsze co mi przyszło go głowy to 5 zł 1932, jednak albo jest to tak dobrze zrobione albo po prostu tego nie widzę...

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marca 2019, 08:34:50 »
NIe wiem czy po tych zdjęciach będziecie w stanie pomóc, ale może ktoś coś zauważy.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marca 2019, 17:22:18 »
 zdwojenia na awersie na literach = fals
a i rancik na godz. 2 na rewersie słabiutki, jakby zanikał
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2019, 19:26:25 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

rav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Marca 2019, 12:02:57 »
Dzięki za odpowiedź. Jednak zdwojenie nie do konca musi swiadczyc o falsie... Ktoś jeszcze coś zasugeruje?

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Marca 2019, 18:01:51 »
zdwojenia na awersie na literach = fals
a i rancik na godz. 2 na rewersie słabiutki, jakby zanikał

Witam.
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pojęcia "zdwojenie na literach". Wślepiam oczy w awers i nikak żadnego "zdwojenia" nie dostrzegam.
No niech tam: załóżmy, że jest jakieś "zdwojenie". A skoro jest, zaś Pańskim zdaniem niewątpliwie świadczy to  o nieoryginalności monety, to proszę podpowiedzieć: czy to falsyfikat z epoki, czy też fałszerstwo na szkodę kolekcjonerów?


Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Prośba o identyfikację rubelka
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Marca 2019, 17:19:53 »
zdwojenia na awersie na literach = fals
a i rancik na godz. 2 na rewersie słabiutki, jakby zanikał

Witam.
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pojęcia "zdwojenie na literach". Wślepiam oczy w awers i nikak żadnego "zdwojenia" nie dostrzegam.
No niech tam: załóżmy, że jest jakieś "zdwojenie". A skoro jest, zaś Pańskim zdaniem niewątpliwie świadczy to  o nieoryginalności monety, to proszę podpowiedzieć: czy to falsyfikat z epoki, czy też fałszerstwo na szkodę kolekcjonerów?
Przypuszczam, że Koledze chodziło najprawdopodobniej o te dwie litery (рубль).
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet