Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:25:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Forum monety.pl  (Przeczytany 27167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Forum monety.pl
« dnia: 25 Marca 2019, 08:56:16 »
Mam nadzieje, że tutejsza administracja pozwoli na dwa zdania wyjaśnienia co się wydarzyło.
W piątek w okolicy godziny 14-tej przestało funkcjonować forum monety.pl Wiedziałem, że to nastąpi ponieważ sytuacja finansowa właściciela była ... zła. Obecnie zarządza nią syndyk. Sadziłem, jednak, że forum jeszcze kilka miesięcy będzie funkcjonować dlatego tez nie wspominałem o tym publicznie do czasu kiedy miałbym konkretne wiadomości. Niestety stało się inaczej, czego bardzo żałuję.

Wiem, że domena jest jeszcze opłacona na miesiąc, nie wiem jak z serwerami, bo te dane nie są upubliczniane. Niestety nie mam tez informacji o tym czy zostało to wyłączone na polecenie syndyku, czy prezesa spółki emonety.
Brak mi wiedzy jak przebiega proces spieniężania przez syndyk takich dóbr firmy jak np. fora. Gdyby ktoś miał wiedzę, to może jeszcze sie to da uratować. Z tego co wiem, przez miesiąc zawartość serwerów będzie przechowywana później to czyszczą.
Wiem, że nic nie wiem

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Marca 2019, 10:46:59 »
Rozumiem, że Pan jako administrator nie miał/nie ma dostępu do backupów ani ftp-a?

Można by spróbować ocalić wątki Polski Królewskiej, które zawierały ciekawe informacje/zdjęcia.
Czy forum e-numizmatyka.pl tak samo poszło pod nóż?
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2019, 11:02:04 wysłana przez qcho »
jarek

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Marca 2019, 11:14:05 »
e-numizmatyka.pl i monety.pl należały do jednego właściciela. Nie wiem ile cennych tematów było na forum e-numizmatyka.pl ale było ono "martwe" od lat.
Dostępu do ftp nie miałem, to nie ten poziom zaufania :) ale możliwość tworzenia kopii zapasowych była i takowa była tworzona na serwerze.
Wiem, że nic nie wiem

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Marca 2019, 11:34:36 »
Adminstracja nie jest tu taka straszna.
A poważnie, czy nie można by odtworzyć na naszym forum przynajmniej części tamtego z backupów?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Marca 2019, 11:53:34 »
Dostępu do ftp nie miałem, to nie ten poziom zaufania :) ale możliwość tworzenia kopii zapasowych była i takowa była tworzona na serwerze.
Przykro, że przez brak klarowności na linii właściciel - użytkownicy może zniknąć kolejne forum :-( Rozumiem, że próbował coś Pan rozmawiać z sydnykiem, czy na chwilę obecną nie jest to możliwe? Chyba użytkownicy forum byliby w stanie zapewnić ciągłość finansową, byle tylko dobrać się do backupu (rozumiem, że nie ma Pan dostępu do tych kopii zapasowych?)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marca 2019, 11:56:57 »
A poważnie, czy nie można by odtworzyć na naszym forum przynajmniej części tamtego z backupów?
Nie można - nie pamiętam, na jakim silniku oparte było monety.pl, ale chyba innym niż tutaj. A nawet gdyby był dokładnie ten sam, to mamy dwie równoległe bazy danych o tej samej strukturze, ale różnej zawartości (np. dwie różne tablice z użytkownikami, w których mogą być te same osoby itp).

Poza tym coś się tu zepsuło - dlaczego ten post rozpiął się z wątkiem, z którego powstał?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marca 2019, 12:01:07 »
Część informacji/wiedzy jest do odtworzenia nawet z pamięci, czy prywatnych archiwów. Kwestia, czy użytkownicy z monety.pl zmigrują na tpzn.pl i w jaki sposób by otworzyli tematy i ich zawartość, czy poprzez ponowną dyskusję, czy opis poruszanych zagadnień. Nie mam na myśli tematów kruszców, kryptowalut, czy Hyde Parku :), a raczej numizmatykę XX wieku, która wpisuje się w motto TPZN.

Jest jeszcze coś ... na monety.pl dyskusje toczyły się w sposób "luźniejszy", czy poprzez bezpośrednie zwracanie się użytkowników do siebie per "Ty", czy ... ogólnie mniej formalny/literacki język wypowiedzi. Niektórzy zatem użytkownicy tpzn.pl mogą być po takim 100% odtworzeniu dyskusji ... zszokowani formą wypowiedzi oraz tezami (jak na standardy tpzn.pl) bardzo śmiałymi (czyli bez większej autocenzury wypowiadających).

Co do samego odtworzenia wątków, to mogę trochę pomóc przy IIRP :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marca 2019, 12:05:15 »
Poza tym coś się tu zepsuło - dlaczego ten post rozpiął się z wątkiem, z którego powstał?

Nie zepsuło się. Tylko chciałem przesunąć tę jedną wiadomość. Teraz to już nie ma znaczenia. Żal będzie, jak zniknie tamto forum. Myślałem, czy by nie dało się stworzyć oddzielnej bazy danych z tamtych tabel. Użytkowników być może trzeba by pominąć, ale chociaż wiedza by ocalała.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marca 2019, 12:16:45 »
Próba odzyskania danych i podłączenia do tego forum, w mojej ocenie nie jest możliwa, bo działo to na rożnych silnikach, ale w tej kwestii musiałby się wypowiedzieć ktoś obeznany w temacie.
Kontaktowałem się z syndykiem, ale nie chcą rozmowy bezpośredniej tylko poprzez email, prześlę tam listę pytań. Więc gdyby ktoś miał coś konkretnego do zapytania, to proszę pisać, dodam to do listy pytań.

Wiem, że nic nie wiem

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Marca 2019, 12:18:26 »
Jest jeszcze coś ... na monety.pl dyskusje toczyły się w sposób "luźniejszy", czy poprzez bezpośrednie zwracanie się użytkowników do siebie per "Ty", czy ... ogólnie mniej formalny/literacki język wypowiedzi. Niektórzy zatem użytkownicy tpzn.pl mogą być po takim 100% odtworzeniu dyskusji ... zszokowani formą wypowiedzi oraz tezami (jak na standardy tpzn.pl) bardzo śmiałymi (czyli bez większej autocenzury wypowiadających).

Co do samego odtworzenia wątków, to mogę trochę pomóc przy IIRP :)

Zdaję sobie z Tego sprawę. ;) Pamiętam Pańskie posty. Myślę, że skoro moderator Kol. Meszuzel napisał tutaj o tej sprawie, to chyba coś w tym jest. Jeśli TPZN może jakoś pomóc uratować wiedzę, to chyba warto się tym zainteresować.
Kiedy Tytanic tonął, to Leonardo wsiadłby raczej równie chętnie do piątki ze sternikiem z Oxfordu, co do pontonu kupionego od Ruskich żołnierzy.

Ale to chyba jałowa dyskusja, bo technika jest przeciwko nam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Marca 2019, 12:49:37 »
Próba odzyskania danych i podłączenia do tego forum, w mojej ocenie nie jest możliwa, bo działo to na rożnych silnikach, ale w tej kwestii musiałby się wypowiedzieć ktoś obeznany w temacie.
Oczywiście wszystko się da zrobić, ale to jest naprawdę poważny kawałek pracy na poziomie baz danych, wymagający solidnej analizy obu struktur i napisania sporego kawałka SQL-a. Nikt się tego raczej hobbistycznie nie podejmie.

Kontaktowałem się z syndykiem, ale nie chcą rozmowy bezpośredniej tylko poprzez email, prześlę tam listę pytań. Więc gdyby ktoś miał coś konkretnego do zapytania, to proszę pisać, dodam to do listy pytań.
Jest jeszcze wyście pośrednie, zastosowane na austro-wegry.eu. Sytuacja była niemal identyczna - właściciel zamknął forum i nie dał backupów. Użytkownicy użyli narzędzia do ściągania statycznej zawartości stron .html i udostępnili na boku tak wykonaną kopię (na razie chyba niepełną - więcej tu: http://austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=74&t=1332). Może się Pan próbować z nimi porozumieć, czym to dokładnie zassali, warunkiem wykonania takiej operacji jest niestety udostępnione do internetu forum.

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Marca 2019, 12:50:44 »
Jeśli TPZN może jakoś pomóc uratować wiedzę, to chyba warto się tym zainteresować.

TPZN i monety.pl doskonale się uzupełniały. Tutaj tylko o monetch starych na monety.pl o współczesnych szeroko pojętych. A najważniejsze jest to,że obydwa te fora propagują historię i kolekcjonowanie monet. 
Źle to wszystko wygląda, ale liczę że zakończy się dobrze.

Jest jeszcze wyście pośrednie, zastosowane na austro-wegry.eu. Sytuacja była niemal identyczna - właściciel zamknął forum i nie dał backupów. Użytkownicy użyli narzędzia do ściągania statycznej zawartości stron .html i udostępnili na boku tak wykonaną kopię (na razie chyba niepełną - więcej tu: http://austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=74&t=1332). Może się Pan próbować z nimi porozumieć, czym to dokładnie zassali, warunkiem wykonania takiej operacji jest niestety udostępnione do internetu forum.

Tylko pozostaje jeszcze jedna sprawa. Upadająca spółka jest właścicielem forum i treści zawartych na forum, wiec w przypadku "lewego" ściągania mogą wyjść na drogę sądową, oni lub reprezentujący ich syndyk. Czy dobrze myslę?
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2019, 12:54:42 wysłana przez meszuzel »
Wiem, że nic nie wiem

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Marca 2019, 12:55:21 »
Obawiam się, że tak.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Marca 2019, 13:03:12 »
Próba odzyskania danych i podłączenia do tego forum, w mojej ocenie nie jest możliwa, bo działo to na rożnych silnikach, ale w tej kwestii musiałby się wypowiedzieć ktoś obeznany w temacie.
Kontaktowałem się z syndykiem, ale nie chcą rozmowy bezpośredniej tylko poprzez email, prześlę tam listę pytań. Więc gdyby ktoś miał coś konkretnego do zapytania, to proszę pisać, dodam to do listy pytań.

Z tego co pamiętam monety.pl chodziło na myBB. Istnieja konwertery do SMF ale to zabawa i tak polegajaca na pelnym odtworzeniu myBB i potem konwersji.
Majac tylko baze  trzeba zaczac od instalacji myBB, potem restore bazy i dopiero na końcu konwersja. To zalezy tez jaka wersja myBB była, dla 1.8 konwertera nie ma.

jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Forum monety.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Marca 2019, 13:03:16 »
Upadająca spółka jest właścicielem forum i treści zawartych na forum, wiec w przypadku "lewego" ściągania mogą wyjść na drogę sądową, oni lub reprezentujący ich syndyk. Czy dobrze myslę?
Z drugiej strony skoro dane idą na rozkurz, niby dlaczego ma im zależeć na tym, żeby tego nie ściągać. Niech się Pan spróbuje porozumieć z ludźmi z austro-wegry.eu i zapytać jak oni tę kwestię załatwili.

 

R E K L A M A
aukcja monet