Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:35:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Regulamin forum  (Przeczytany 5135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Regulamin forum
« dnia: 26 Marca 2019, 12:22:30 »
Nie wiedziałem, w którym miejscu napisać post. W końcu zdecydowałem się na założenie nowego tematu. Chodzi mi o regulamin forum…
W związku z zamknięciem forum monety.pl istnieje możliwość, że jakaś część osób przeniesie się tutaj. O ile do tej pory zdecydowana większość osób szanowała niepisane reguły, jak należy się wypowiadać. To niedługo możemy doświadczyć czegoś nowego. Dlatego rzucam pomysł, czy nie warto pochylić się nad ogólnym regulaminem forum, bo sam statut TPZN może nie wystarczyć. Zresztą ktoś może powiedzieć – nie jestem członkiem TPZN, nie muszę przestrzegać tych zapisów.
Co powinno się znaleźć w regulaminie? Na pewno punkty:
- zakaz zakładania tematów związanych z bulionem, monetami kolekcjonerskimi
- zakaz wszczynania sprzeczek na poziomie osobistych docinków
- natychmiastowy ban za złamanie regulaminu
Na pewno też należałoby się zastanowić nad obostrzeniami w umieszczaniu ogłoszeń.
Mam nadzieję, że nie zostanę odebrany jako inkwizytor.  ;)
Jakie macie zdanie na ten temat? Czy potrzebny jest regulamin samego forum? 
Norbert

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marca 2019, 13:03:59 »
Co do "bana" wprowadziłbym jeszcze formę tzw. "żółtej kartki" w postaci "ostrzeżenia". Dobrze by również określić zasady trwania samego "ostrzeżenia" lub "bana". Np. dla ostrzeżenia okres 1 miesiąca, a "ban" na okres 2 tygodnie, przy "recydywie" 1 miesiąc.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marca 2019, 13:58:09 »
Jak dotąd nie widziałem potrzeby spisania formalnego regulaminu forum.

Jest zakładka O nas - można ewentualnie dopisać tam kilka zdań.
Myslę, żę po paru postach każdy użytkownik wie mniej więcej o co nam chodzi i jak dyskutujemy.
To w jaki sposób się komunikujemy jest na pewno bardziej skuteczne niż najlepszy regulamin.

Jeśli jednak będzie potrzebny to nie widzę problemu, żeby się nad tym zastanowić.

jarek

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marca 2019, 14:29:46 »
Moja osoba raczej zalicza się do tych prostych i jakoś odnajduję się na tym forum już od prawie 11 lat bez żadnych regulaminów, banów i ostrzeżeń. :)
I wydaje mi się, że wielu innych, podobnych do mnie, też się odnajdzie na tym forum, jeżeli tylko szuka merytorycznych treści numizmatycznych. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marca 2019, 15:00:40 »
Panowie, proszę mi wybaczyć poruszenie tego tematu, bo jak widać z wypowiedzi nie było to potrzebne. :) Niemniej, czy Panowie nie patrzycie jedynie przez pryzmat własnych doświadczeń, swojej kultury wypowiedzi. Natomiast zupełnie nie dostrzegacie możliwych zagrożeń. Zdaję sobie sprawę, że może nic się nie wydarzy, ale przez chwilę zastanowiłem się nad tym - a co jeśli nagle X osób się rejestruje, zaczynają tworzyć wiele nowych tematów, w których przewodnim nurtem będzie uszczypliwość względem siebie, wrzucanie linków do sklepów z artykułami kolekcjonerskimi itd.

Zrozumiałe, że żaden regulamin nie powstrzyma nikogo, że to tylko zbiór zdań, które często nikt nawet nie raczy przeczytać. I oczywiście osoby z narzędziami administracyjnymi szybko pokasują, zablokują takie tematy czy osoby. Jednak się zastanówmy, czy nie warto mocniej zaakcentować – jakie jest forum TPZN. Chociażby przez wysłanie automatycznej wiadomości powitalnej dla nowego forumowicza. W której to wyraźnie będzie napisane, co jest tu niemile widziane.  ;)
Norbert

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marca 2019, 15:03:01 »
W związku z zamknięciem forum monety.pl istnieje możliwość, że jakaś część osób przeniesie się tutaj. O ile do tej pory zdecydowana większość osób szanowała niepisane reguły, jak należy się wypowiadać. To niedługo możemy doświadczyć czegoś nowego.

Powiem szczerze, że jestem mocno zaskoczony. Owszem, obydwa fora różnią się tematyką i sposobem wypowiedzi, ale jestem absolutnie przekonany, że armagedon, który Pan widzi w głowie, tutaj się nie ziści. Zbieracze kruszców tutaj nie zagoszczą i zbieracze lustrzanek również.
To co może zyskać to forum, to większy ruch w IIRP, PRL, IIIRP - ale w zakresie monet obiegowych. Ale to tylko moje zdanie. Zarząd wie co ma robić.

Pozdrawiam i życzę więcej uśmiechu.  :)
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2019, 15:05:11 wysłana przez meszuzel »
Wiem, że nic nie wiem

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca 2019, 15:12:54 »
Zdaję sobie sprawę, że może nic się nie wydarzy, ale przez chwilę zastanowiłem się nad tym - a co jeśli nagle X osób się rejestruje, zaczynają tworzyć wiele nowych tematów, w których przewodnim nurtem będzie uszczypliwość względem siebie, wrzucanie linków do sklepów z artykułami kolekcjonerskimi itd.
A co ma sobie pomyśleć dotychczasowy użytkownik forum monety.pl, który wszedł na TPZN, aby się zarejestrować i podzielić się swoimi numizmatycznymi rozterkami, ale tuż przed rejestracją trafił na ten temat i przeczytał na swój temat takie uchodźcze obawy? :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Marca 2019, 15:32:13 »
Panowie, proszę mi wybaczyć poruszenie tego tematu, bo jak widać z wypowiedzi nie było to potrzebne. :) Niemniej, czy Panowie nie patrzycie jedynie przez pryzmat własnych doświadczeń, swojej kultury wypowiedzi. Natomiast zupełnie nie dostrzegacie możliwych zagrożeń. Zdaję sobie sprawę, że może nic się nie wydarzy, ale przez chwilę zastanowiłem się nad tym - a co jeśli nagle X osób się rejestruje, zaczynają tworzyć wiele nowych tematów, w których przewodnim nurtem będzie uszczypliwość względem siebie, wrzucanie linków do sklepów z artykułami kolekcjonerskimi itd.

Zrozumiałe, że żaden regulamin nie powstrzyma nikogo, że to tylko zbiór zdań, które często nikt nawet nie raczy przeczytać. I oczywiście osoby z narzędziami administracyjnymi szybko pokasują, zablokują takie tematy czy osoby. Jednak się zastanówmy, czy nie warto mocniej zaakcentować – jakie jest forum TPZN. Chociażby przez wysłanie automatycznej wiadomości powitalnej dla nowego forumowicza. W której to wyraźnie będzie napisane, co jest tu niemile widziane.  ;)

Spoko...
Nad wszystkim czuwa Gospodarz Domu...
Uwazam, ze sila tego forum jest jego dobrowolnosc. Sa niezwykle rzadkie przypadki ludzi wpadajacych tu i oglaszajacych kupno lub sprzedaz jakichs zlomow. Te przypadki regulowane sa od reki, moze zauwazyliscie kilka dni temu: bylo i nie ma.
Przypadki agresjii sa i beda uspokajane, badz wiadoscia publiczna, prywatna, lub w skrajnych przypadkach administracyjnie. Czasem nawet nikt nie wie, bo robie to gdy cala Polska spi ;) ...

Jestem przeciwny ograniczaniu regulaminowo. Witam z otwartymi ramionami wszystkich chetnych do rozmow o numizmatyce, i nie tylko numizmatyce.

Prosze tylko o uszanowanie zasad, ktore uczynily to FORUM wielkim. Bez megalomanii ani falszywego wstydu, jestesmy naprawde znakomitym zbiegowiskiem!
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2019, 15:37:25 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marca 2019, 15:33:56 »
"Nowy" nie powinien się bardzo tym sceptycznym podejściem przejmować, ponieważ kilku przynajmniej użytkowników było zarejestrowanych na monety.pl i na tpzn.pl, czyli są też i "starzy znajomi".
Powinien poczuć się jak "u siebie w domu", a przede wszystkim działy są prawie te same, bez pewnych "ozdobników", ale jak ktoś by się uparł to kryptowaluty, lustrzanki i kruszce może wrzucić w .. egzonumię :) (taki żarcik).
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca 2019, 15:36:38 »
A co ma sobie pomyśleć dotychczasowy użytkownik forum monety.pl, który wszedł na TPZN, aby się zarejestrować i podzielić się swoimi numizmatycznymi rozterkami, ale tuż przed rejestracją trafił na ten temat i przeczytał na swój temat takie uchodźcze obawy? :)

Jeszcze jestem wice-prezesem (moze juz niedlugo ;) ) i chce zaprosic wszystkich chetnych do dyskusji numizmatycznych. Mysle, ze tematyka okresow XX-wiecznej numizmatyki zyska na tym.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marca 2019, 15:38:41 »
Jestem gościem na tym forum od 8 lat i nigdy nie spotkałem się tutaj z przejawami dyskryminacji, a przecież też zaczynałem przygodę z monetami od kolekcjonowania lustrzanek. Dzięki forum i kontakcie z pasjonatami nauczyłem się, czym są monety, dlaczego kocham monety i teraz to ja mogę dawać dobre rady jak zaczynać przygodę z monetami. Pamiętajmy, że " lepsze jest wrogiem dobrego" i zostawmy, tak jak jest.
Pozdrawiam WSZYSTKICH miłośników monet.
Janusz

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marca 2019, 15:49:15 »
Szanowni Państwo!

Myślę, że w przypadku "uszczypliwości", "złośliwości", czy zwykłego chamstwa, naszym wspólnym zadaniem jest interweniowanie, tzn. kulturalne napominanie, moderowanie, uspokajanie etc. w nawiązaniu do zwyczajów tu panujących. Z tego, co pamiętam, takie przypadki były tu bardzo szybko wyciszane i dane osoby albo dostosowywały się, albo zmieniały towarzystwo. Chyba tylko raz zdarzyło mi się kogoś zbanować - zazwyczaj metody mniej drastyczne są równie skuteczne.

Jeśli chodzi o złom nuzmizmatyczny różnej maści, to wydaje mi się, że raczej nie ma on większej szansy skutecznego zaistnienia na tym forum - zawsze można odpowiednie posty odpowiednio skomentować, a w ostateczności oznaczyć dopiskiem "UWAGA ZŁOM" lub zamknąć wątek. Do tej pory ten sposób delikatnej perswazji skutkował i skutecznie odstraszał.

Sam pomysł wiadomości powitalnej natomiast nie jest zły. "Witamy na forum Towarzystwa Przeciwników Złomu Numizmatycznego!" i dwaz trzy zdania na temat specyfiki naszej działalności. O regułach kulturalnego zachowania jednak bym z premedytacją nie pisał, bo to rozumie się samo przez się...

Zenon M.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marca 2019, 16:17:24 »
Jak już chyba kilkukrotnie wspominałem widok aktów prawnych w miejscu, w którym może ich nie być, wzmaga we mnie chęć ucieczki przez okno :-)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Regulamin forum
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Marca 2019, 16:35:44 »
Cytuj
Powiem szczerze, że jestem mocno zaskoczony. Owszem, obydwa fora różnią się tematyką i sposobem wypowiedzi, ale jestem absolutnie przekonany, że armagedon, który Pan widzi w głowie, tutaj się nie ziści.
Pozdrawiam i życzę więcej uśmiechu.  :)
Armagedonu się nie boję, proszę mi wierzyć. Za to doskonale pamiętam ile wysiłku musiał Pan wkładać żeby zapanować nad „dyskusjami” na monety.pl ;) Czy to przez osobiste animozje, czy zupełne odbieganie od tematu, czy też przez wszelkiej maści osobistości,  jak pewien Pan, który jakoby nie umiał sklecić zdania pisząc – ja widzieć, być… słońce świeci, falsy klepią, trwa śpiewa. ;)
Większość wie o kim piszę, zresztą ten Pan nie znalazł gruntu pod swoje dziwaczne upodobania.
Co do uśmiechu to mam go sporo :) Ale dziękuję  ;)

Jak już chyba kilkukrotnie wspominałem widok aktów prawnych w miejscu, w którym może ich nie być, wzmaga we mnie chęć ucieczki przez okno :-)
Bez przesady, nikt nie wspomina o tworzeniu aktów prawnych. :) Jedynie wywołałem pewną dyskusję, która jak widać jest niepotrzebna. I dobrze.  :)

Norbert


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet