Ogólnie o numizmatyce > Poszukuję

Zakup monet spoza UE...

(1/4) > >>

Tomek81:
Nie wiem gdzie umieścić ten temat, mam nadzieję, że dział dobry, toteż zacznę od początku... Poszukuję informacji jak wygląda zakup monety spoza terenu UE. A konkretnie, jak wygląda kwestia opłat w kraju - czy do ceny monety doliczam tylko polski VAT?
Czy odzyskuje podatek, który zawarty jest w licytowanej monecie czy płacę tzw. cenę netto dla domu aukcyjnego?
Czy dochodzą jakieś dodatkowe opłaty?
Czy monetę zatrzymuje Urząd Celny czy trafia od razu do mnie jak w przypadku zakupów na terenie Unii, itd.
Konkretnie chciałbym zakupić monetę znajdującą się obecnie na terenie Szwajcarii, chociaż to bez znaczenia skąd. Kompletnie brak mi doświadczenia w tej kwestii. Pomoże ktoś?

mmz:
Zwykle przechodzi jak nóż przez maslo, ale USA mają niemiłą dopłatę importową nawet ok. 120 zeta. A zwykle jest bez niespodzianek, ale Urząd Celny potrafi zatrzymać przesyłkę i ... kiedy jej nie puści ... to nalicza cło + oplaty z ... Księżyca (czyli z ustaw i rozporządzeń). Właśnie czekam na newsy. Podobno może to być 23% VAT lub 8% VAT. W zależności od kwalifikacji przedmiotu, czy to towar zwykly, czy ... zabytek.

Tomek81:
 Moneta nie jest z automatu zabytkiem? Tzn. moneta kilkuset letnia?
Czyli podczas licytacji, poza ceną młota powinienem brać jeszcze pod uwagę podatek 8% (rozumiem, że ten dotyczy zabytków), i jakieś opłaty... Ma może ktoś konkretne dane co do kwot - jak szukam jakiejś informacji to wyskakuje mi tylko info dla firm chcących handlować ze Szwajcarią albo dla sprowadzających auta.

mmz:
Jestem właśnie na tym etapie ... tzw. w trakcie. I kiedy przebrnę, to dam znać. Coś jest tam o cle 8-23%, oplacie za depozyt, opłacie za przesylkę. To jakieś równanie z trzema niewiadomymi, a na końcu ... kasa :)

Tomek81:
Aukcja w weekend :) późno się obudziłem... Jutro będę dzwonił na infolinię celną-skarbową. Przede wszystkim muszę się dowiedzieć jak wygląda kwestia wysyłki, bo ktoś mnie nastraszył, że może być tak, że nie pozwolą wyjechać tej monecie z terytorium Szwajcarii.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej