Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:30:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 3 Aukcja RDA  (Przeczytany 7649 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
3 Aukcja RDA
« dnia: 28 Marca 2019, 23:24:43 »
Witamy serdecznie.

Z wielką przyjemnością chcielibyśmy zaprosić szanowne grono do zapoznania się z ofertą, którą na kwietniową aukcję przygotowaliśmy :) Tym razem wsłuchując się w "kuluary" prezentujemy zdecydowanie bardziej różnorodną ofertę, zgodnie z Państwa uwagami spora część materiału wolna jest od tworzyw sztucznych, jak też komisy przekazane przez komitentów w postaci gradingu "GCN" posiadają nasze oceny stanu zachowania + wzmiankę o wystąpieniu pozycji w określonej nocie.

Z kwestii technicznych zapraszamy również do Lublina na najbliższą niedzielę, a za tydzień do Warszawy - będziemy obecni nie tylko duchem, ale i ciałem, więc wszelkie uwagi z chęcią przyjmiemy na klatę ;)))

www.RDA.onebid.pl

Pozdrawiamy !


pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2019, 23:36:18 »
Serdecznie witamy :)
Oczywiście zapoznałem się z ofertą, a nawet podrzuciłem link do aukcji kolegom z tego tematu:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12914.165.html

Może Pan uchyli rąbka tajemnicy, skąd tak duży zestaw trojaków lubelskich? Czy to część jeszcze większego zbioru?
Norbert

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2019, 23:54:02 »
Dziękuję serdecznie za "podrzucenie" tematu kolegom :)

Jednocześnie odpowiadając na pytanie odnośnie zbioru - nie jest to część większego, jest to całość zbioru w tej tematyce. Ze względu na dobrany klucz, liczba egzemplarzy jest ograniczona - komitent wyszukiwał wyłącznie egzemplarzy, których nie mógł w dokładnie takiej odmianie i zestawieniu stempli znaleźć w katalogu Igera, kilka sztuk które są notowane, to wyłącznie "spadek" z szerszego zbioru jakim kiedyś dysponował..generalnie bardzo ambitne podejście.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marca 2019, 03:55:41 »
Mam pytanie dotyczace pozycji 130 z tej aukcji. Wystepuje tam denar z okresu interregnum 1573 "nowe bicie".
Czy moge prosic o wyjasnienie co to oznacza oraz jak to sie rozpoznaje, gdyz pierwszy raz spotykam sie z tym okresleniem w stosunku do tej monety.

https://rda.onebid.pl/auction/3/category/18622/lot/130/?x=1553618417
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marca 2019, 08:17:21 »
Denary z 1573 roku występują w dwóch odmianach - kartusz tarczy z 7 i 12 łukami. Marian Gumowski w "Mennicy Gdańskiej" domniemywa, iż z racji dużej ilości występowania odmiany z 12 łukami w wyśmienitych stanach zachowania (przy bardzo małej ilości pięknych z 7 łukami) są to nowe odbicia ze starych stempli, Edmund Kopicki poszedł krok dalej i w "Ilustrowanym skorowidzu.." już nie domniemywał, a nazwał tą odmianę nowym biciem. Z racji posługiwania się między innymi tą literaturą do opisów, pozwoliliśmy sobie na to stwierdzenie....chociaż osobiście się z nim nie zgadzam.... Obaj Panowie redagowali swoje dzieła jeszcze przed "epoką" poszukiwań, teraz doskonale zdajemy sobie sprawę, że oba typy "wychodzą z ziemi" i niekoniecznie są to piękne mennicze egzemplarze, ale zarówno ja, jak i ww autorzy nie mamy na poparcie swoich tez argumentów (argument za - ba jest dużo ładnych, argument przeciwny - bo wychodzą skatowane ziemniaki) pozostajemy przy literaturze fachowej :)

Pozdrawiam/Dominik

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marca 2019, 13:38:17 »
Dziękuję za wyjaśnienie. Niestety Pan Kopicki napisał monumentalne dzieła, ale chyba w kilku przypadkach pojechał na skróty. Też się nie zgadzam z taką atrybucją tej monety. Osobiście posiadam jeden egzemplarz tego numizmatu, który wskazuje, że była to moneta w obiegu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marca 2019, 14:49:06 »
Ależ plastiku w Zygmuntach aż mnie oczy rozbolały.
Przez to też aukcję odpuszczam.

Wiele walorów bardzo ciekawych.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Marca 2019, 19:03:00 »
Kończąc wywód z moim prywatnym odczuciem w sprawie denarów, jeszcze inna sprawa moim zdaniem przemawia na korzyść teorii przeciwnej do nowego bicia - struktura metalu...jest identyczna jak w drugim typie i powiedzcie mi tak na zdrowy rozum - jeśli już bić nowodieły z tamtego okresu, to nie lepiej by było w czystym srebrze...nie lepiej w złocie ??? :)

Co do Zygmuntów, to śmiem twierdzić, że nawet jakieś loty bez pudełek się pojawiają, kilka blaszek też nie uśmierconych w miłych stanach idzie znaleźć, chociaż faktycznie obiektywnie patrząc ten dział jest mocno obsadzony trumienkami...ale w przypadku np czworaków, biorąc pod uwagę ceny zakupu komitenta, bez pudełek nie miałby szansy odzyskać nawet 50% ceny zakupu - to akurat kolekcja z grupy "zakup bez pudełka w cenie najwyższe notowanie x2..." piękne pozycje, ale i pięknie kiedyś płacone ;)

Pozdrawiam serdecznie !
« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2019, 19:08:12 wysłana przez RDA »

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Marca 2019, 20:31:47 »
Zgadzam się piękne monety.
Jednak płacenie za plastik do mnie nie przemawia. Te monety to towar dla inwestorów.
Szkoda. No i zapewne się ugnę, limity złożę, ale rozsądne (bezplastikowe) i wrócę na tarczy.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Marca 2019, 20:36:47 »
zarejestrowałek się i biere udzioł :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Marca 2019, 21:03:08 »
zarejestrowałek się i biere udzioł :)
Szanowny Panie mmz, naprawdę nie potrzeba bawić się słowem w ten sposób. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Pańskim mentorem jest posiadacz niezliczonych nicków, który nie znalazł podatnego gruntu dla swojej udziwnionej twórczości na tym forum. Mimo, że nie interesuję się numizmatyką II RP to chętnie przeczytam na temat monet z tego okresu. Jednak w przystępnych słowach. Dlatego jak ma Pan coś do dodania, to zapraszam  :)

Dziękuję serdecznie za "podrzucenie" tematu kolegom :)

Jednocześnie odpowiadając na pytanie odnośnie zbioru - nie jest to część większego, jest to całość zbioru w tej tematyce. Ze względu na dobrany klucz, liczba egzemplarzy jest ograniczona - komitent wyszukiwał wyłącznie egzemplarzy, których nie mógł w dokładnie takiej odmianie i zestawieniu stempli znaleźć w katalogu Igera, kilka sztuk które są notowane, to wyłącznie "spadek" z szerszego zbioru jakim kiedyś dysponował..generalnie bardzo ambitne podejście.
Bardzo dziękuję. To miłe, że znajduje Pan czas żeby udzielić odpowiedzi, a nie tylko "reklamować" aukcję. :) Mimo, że trojaki lubelskie są poza moim kręgiem zainteresowań, to doceniam ten przemiły dla oka zbiór. Coś takiego może być nie tylko przykładem, ale też inspiracją dla nowych pasjonatów. Którzy zastanawiają się nad wyborem - co zbierać. Fajny motyw - jedna mennicaa/ jeden władca/ jeden nominał. A jednocześnie jak bogaty w warianty i odmiany.
Norbert

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marca 2019, 01:03:43 »
Zgadzam się piękne monety.
Jednak płacenie za plastik do mnie nie przemawia. Te monety to towar dla inwestorów.
Szkoda. No i zapewne się ugnę, limity złożę, ale rozsądne (bezplastikowe) i wrócę na tarczy.

Nigdy nie wiadomo - teraz tendencja nie jest jednoznaczna, tzw nazwijmy to bezpieczne maxy - czyli pudełka w których odskakujemy o kilka numerów od wcześniejszego notowania faktycznie mogą mieć niebotyczne ceny, ale wynika to raczej z realnej niepowtarzalności stanu zachowania i jeśli znajdzie się kilka osób o zasobnym portfelu z chęcią zakupu danej pozycji, to cena ląduje w kosmosie....z tym że....jeśli ktoś faktycznie posiada duże środki i ma w danym momencie ochotę zapłacić grubą cenę, to nie potrzebuje do tego pudełka - wystarczy przewertować archiwa...tam są takie michałki, że nawet MS70 chyba nie wykręciłby takiej ceny.. drugie maxy tzw płytkie kiedy moneta odskakuje o przykładowo jeden numerek, a na zdjęciach widać, że prócz czystego nieskazitelnego tła i nienaruszonego reliefu, jakość wybicia pozostawia wiele do życzenia, to cena jest normalna, bez szaleństwa :)

Ogólnie życzę wygrania w rozsądnych i wypośrodkowanych cenach - nie mogę życzyć niskich, bo komitenci by nam głowy pourywali, zresztą żyjemy z prowizji, a ta bądź co bądź jest wprost proporcjonalna do uzyskanych cen,  ale też nie chcę kosmosu, bo za chwilę przylgnie do nas łatka "drogich" i na aukcji zamiast 600 uczestników będzie ich 200... (prywatnie jestem zdania, że "petarda" musi mieć cenę, szeroko pojęte numizmaty to jednak nie tylko świadek historii, ale i małe dzieło sztuki..i za to dzieło sztuki właśnie płacimy)


Bardzo dziękuję. To miłe, że znajduje Pan czas żeby udzielić odpowiedzi, a nie tylko "reklamować" aukcję. :) Mimo, że trojaki lubelskie są poza moim kręgiem zainteresowań, to doceniam ten przemiły dla oka zbiór. Coś takiego może być nie tylko przykładem, ale też inspiracją dla nowych pasjonatów. Którzy zastanawiają się nad wyborem - co zbierać. Fajny motyw - jedna mennicaa/ jeden władca/ jeden nominał. A jednocześnie jak bogaty w warianty i odmiany.

Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia wątku tylko jako reklamy, to byłby brak szacunku dla Państwa. Zawsze, o ile czas na to pozwala, to będziemy starali się aktywnie odpowiadać na zadane pytania.. Wracając do zbioru to ojciec mojego przyjaciela, do czasu aż jakieś sku..... nie okradły my mieszkania wraz z większością zbioru kolekcjonował wyłącznie monety z kontramarką - na prawdę przefajny zbiór, tam nie było blaszek menniczych, z samego założenia to w większości przecież tzw "klepaki", ale w całości robiły na mnie piorunujące wrażenie i za każdym razem kiedy przyjeżdżałem w odwiedziny z prawdziwą rozkoszą słuchałem historii i diagnozy poszczególnych nowych pozycji. Jeśli robimy coś na prawdę z pasją, to efekt musi być rewelacyjny !

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Marca 2019, 05:47:11 »
Te maxy wydają mi się polskim wynalazkiem do napędzania dyletantów liczących na szybki i duży zysk, a potem są prżeceny.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Marca 2019, 10:28:17 »
Te maxy wydają mi się polskim wynalazkiem do napędzania dyletantów liczących na szybki i duży zysk, a potem są prżeceny.

Maxy to nic innego jak "wyśmienite" jednej z większych Warszawskich firm, nic innego jak "prachtexemplar" na zachodzie.......czy "Z5" lat 60-tych w naszej ojczyźnie... Tyle że oparty na innej skali...ale tak jak pozostałe przykłady jest miarą dążenia do doskonałości...czy jest ona niezbędna ? Nie...ale tak już jesteśmy skonstruowani, że jak 30 lat mieszkamy w domu, to jednak ściany odmalowujemy ? Dlaczego ? ..bo są brzydkie..bo chcemy mieć ładnie, bo chcemy mieć przytulanie, bo wreszcie chcemy, żeby sąsiad nam zazdrościł ;)

Polecam oficjalne tabele z grudnia 1965 - połowa Polski jeszcze prądu nie miała, ale już wtedy mikroryski do świeczek liczono :))))

https://zapodaj.net/70a07557271df.jpg.html

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 3 Aukcja RDA
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Marca 2019, 11:28:43 »
Nie ma co się dziwić obecnej tendencji. To zrozumiałe, że firmy chętniej wystawiają monety w dobrych stanach, a spora część klientów zapatrzona na cyferki uwielbia - maxy. Firmy nie powiedzą, panie mam młotek rozwalmy ten plastik. Ludzie pakują, chcą kupować zapakowane, ich sprawa. Pośrednik wystawia to co otrzymuje.  ;)
Inna sprawa, że za jakiś czas pewnie będzie tyle "maxów", że skończy się to szaleństwo.
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet