Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:30:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania  (Przeczytany 3455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« dnia: 02 Kwietnia 2019, 09:31:31 »
Postanowiłem trochę obśmiać ten niecny proceder pakowania monet w plastikowe pudełka. Znam się trochę na boratynkach i będę tutaj pokazywał co weselsze oceny amerykańskich fachowców. Wiadomo, że Amerykanie na polskich monetach znają się najlepiej ;)
Co do polskich "graderów', to wiadomo, że wystarczy założyć działalność gospodarczą i jedni mogą pakować groszek do puszek, a inni monety w pudełka plastikowe.
Jakość polskiego gradingu skomentuje tylko jednym przykładem.
Boratynka litewska z 1660 roku , a nie z 1666. Moneta czyszczona, widać wżery po usuniętym grynszpanie i sztucznie spatynowana
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwietnia 2019, 10:41:46 »
Istnieje półdukat Jana Kazimierza z 1660 wybity w mennicy krakowskiej i szeląg z tego samego roku i tej samej mennicy.Ba, portrety króla na obu monetach są identyczne. Półdukat oczywiście wykonany jest ze stopu złota, a szeląg z miedzi. Na rewersie półdukata jest napisane jak byk MON.AVREA, a na rewersie szeląga SOLID.
Istnieją oczywiście kopie/falsyfikaty monet półdukatowych. Ta o której mowa ma nawet stosowne oznaczenie obok ogona Orła. Jak widać poniżej omówione pobieżnie różnice nie przeszkodziły amerykańskim graderom uznać falsa półdukata za szeląga i wysoko go ocenić :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwietnia 2019, 11:13:36 »
To teraz trochę MS ileś tam MAX.
Na pierwszym zdjęciu boratynka oceniona na MS63, a sprzedawca dodaje MAX :D. Rzeczywiście bardzo ładna patyna, ale moneta z obiegu i na dodatek jakość bicia fatalna. Niżej dla porównania moja moneta tej samej odmiany, niestety nie BN, lepiej zachowana, prawidłowo wybita.
Aby nie było, że się czepiam tylko jednej firmy, to na drugim zdjęciu NGC. Oczywiście MS63 i reklama sprzedawcy, że MAX
Jakość bicia awersu fatalna- destrukt.  Rewers proszę porównać z moją monetą: głowa orła, pióra, pazury.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwietnia 2019, 11:41:07 »
Na widok tych dwóch MS-ów żuchwa opadła mi na biurko.
Pierwsza moneta; jakość bicia fatalna, paskudny egzemplarz. Niżej moja moneta, którą w swojej naiwności oceniam na słabe III no, ale trochę naprawdę ładnych egzemplarzy już widziałem. Proszę porównać te dwa egzemplarze tej samej odmiany. naprawdę uważacie,że ta moneta zasługuje na MS?
Druga moneta i porównanie z moim egzemplarzem. Moja boratynka tez ma wady, jest wybita uszkodzonym stemplem ale pokazuję ją dla porównania detali.
Proszę zerknąć na Pogoń/koń, tarcza, jeździec itp/. W zyciu bym nie zgadł, że mam MS-a ;D
Pozdrawiam. zdzicho

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwietnia 2019, 18:32:24 »
Zdzichu, po prostu Twoja moneta ma wyższy MS i tyle, i jeszcze ma inne literki tzn nie BN czy jakoś tak tylko inne np moze być BMX :) zapis trzy literowy ładniej wygląda :) tak mądrzej :)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwietnia 2019, 18:32:58 »
Bo nie liczy się wygląd monety (wybicie, świeżość stempla) tylko ilość mikrorysek. Ale ludzie wciąz lubią kupować cyferki i chwalić się że mają większego....
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwietnia 2019, 19:15:26 »
Zdzichu, po prostu Twoja moneta ma wyższy MS i tyle, i jeszcze ma inne literki tzn nie BN czy jakoś tak tylko inne np moze być BMX :) zapis trzy literowy ładniej wygląda :) tak mądrzej :)

Problem z tym, że te monety nie są MS mint state /stan menniczy/, a tu Amerykanin mi mówi, że w takim stanie opuściły mennicę
Pozdrawiam. zdzicho

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Boratynki w slabach z uśmiechem politowania
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwietnia 2019, 19:18:52 »
jak Amerykanin mówi że tak jest to trzeba wziąć i podziękować :) a nie dyskutować :) :)

 

R E K L A M A
aukcja monet