Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:20:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pieniądz zastępczy  (Przeczytany 8562 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Kwietnia 2019, 14:34:44 »
Panie Kolego, "zbieranie żetonów", to jak zbieranie guzików. Jest tyle tego, że niemożliwym jest ich zbieranie bez popadnięcia w szaleństwo. Trzeba wybrać tematykę wśród żetonów, żeby to zbieractwo miało jakiś sens. Okres, emitent, tematyka samego żetonu, to są przykłady, jakie w tej chwili widzę. Sam kiedyś zbierałem żetony koronacyjne władców Austrii, którzy rządzili Polską, jako część mojej dawnej kolekcji wszystkich władców Polski.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Kwietnia 2019, 15:22:55 »
Można zacząć od swojej małej Ojczyzny; miasteczka, gminy czy powiatu. Przy okazji można poznać historię okolicy. U mnie przypadkowe znalezisko w ogródku zaowocowało w Taki sposób: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12432.msg88593.html#msg88593
Pozdrawiam. zdzicho

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Kwietnia 2019, 23:20:02 »
Pozwolę sobie jeszcze przypomnieć o żetonach do gry: https://wcn.pl/archive/39_0911
Proszę też pamiętać o fakcie nazywania żetonami części tego, co dziś nazywamy medalami. Chodzi np. o medal diligentiae z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dlatego sugeruję myśleć o żetonach jako o formie wykonania - niewielkim krążku - niezależnie od jego przeznaczenia.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Kwietnia 2019, 00:17:22 »
Chodzi np. o medal diligentiae z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Musiał mi Pan przypomnieć jedną z moich największych klęsk aukcyjnych...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Kwietnia 2019, 09:59:24 »
Musiał mi Pan przypomnieć jedną z moich największych klęsk aukcyjnych...

Skoro mleko już się rozlało, a sprawa została przypomniana, to pozwolę sobie zapytać o który konkretnie chodzi? :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Marca 2020, 23:41:37 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Looco

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Kwietnia 2020, 16:12:23 »
Witam .

Moneta zastępcza, jak sama nazwa wskazuje, to pieniądz wydany w zastępstwie właściwego pieniądza, który z jakichś przyczyn nie jest dostępny. Znam dwa główne okresy, kiedy to zjawisko było bardzo powszechne. Była to Wielka Brytania na przełomie XVIII i XIX wieków, oraz Niemcy po pierwszej wojnie światowej. Oczywiście znawcy tematu będą mogli zapewne przytoczyć więcej podobnych przykładów.

Żeton to:
albo forma pamiątkowego medalu, naogół mniejszego od typowego medalu i o mniej wypracowanej formie, nie posiadającego wartości wymiennej;
albo praktycznie użyteczny krążek metalu (lub niemetalu) spełniający konkretne zadanie: stawki w kasynie, płacenie za rozmowę telefoniczną, umycie samochodu w myjni, czy odblokowanie wózka w sklepie (co jest właściwie oszukaństwem).

Jak już Koledzy pisali, żetony można realizować w określonym geszefcie, wymieniać na usługi lub dobra, ale nie na ogólnie dostępnym rynku. Monety zastępcze miały charakter płacidła na określonym obszarze, naogół miasta lub prowincji. Te angielskie wypuszczane były przez banki i tylko te banki gwarantowały ich wymienialność, co jest właściwie bardzo podobne do emisji pieniędzy zdawkowych, podwartościowych gwarantowanych przez banki narodowe. W liczbie tej i banknoty.

Małe sprostowanie .
 W Niemczech zjawisko masowej produkcji pieniądza zastępczego zaczęło się wraz z wybuchem wojny w 1914r.

Pozdrawiam
Looco .
Pozdrawiam
Looco

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Maja 2020, 00:16:27 »
Z moich "pieniędzy zastępczych" to zbieram monety Schneidemuhl 1916-1920 i żetony DOPiT z rożnymi numerkami i znakami np. "V" lub "IX" oraz żetony PPTT 1990 znane jako żetony TPSA A,B,C. Fajna sprawa, polecam zalezienie sobie niszy. Wtedy mamy coś extra o czym mało kto wie i jeszcze mniej osób to ma :). A już szukanie info o tym to sam miód. Aż czasami korci, aby przelać co się wie, bo ... tylko chwila i zniknie w historii dziejów razem z ... pasjonatem :(

Co do Schneidemuhl, czyli obecnie Piła, to mam m.in. wg mnie rarytas 1 fenig 1917 ;), wpadł po około 10 latach szukania. Mała rzecz a cieszy i to jak :)

A najlepsze, że nasza pasja nie musi być wtedy ... droga :)

PS. Żetony do wózków hipermarketu to nie jest pieniądz zastępczy (np. ten plastikowy koszmarek Lidla), ponieważ wtedy drut wkładany w automat samoinkasujący TPSA byłby również ... monetą zastępczą.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Looco

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Pieniądz zastępczy
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Maja 2020, 08:08:32 »
Witam .

Z moich "pieniędzy zastępczych" to zbieram monety Schneidemuhl 1916-1920 i żetony DOPiT z rożnymi numerkami i znakami np. "V" lub "IX" oraz żetony PPTT 1990 znane jako żetony TPSA A,B,C. Fajna sprawa, polecam zalezienie sobie niszy. Wtedy mamy coś extra o czym mało kto wie i jeszcze mniej osób to ma :). A już szukanie info o tym to sam miód. Aż czasami korci, aby przelać co się wie, bo ... tylko chwila i zniknie w historii dziejów razem z ... pasjonatem :(

Co do Schneidemuhl, czyli obecnie Piła, to mam m.in. wg mnie rarytas 1 fenig 1917 ;), wpadł po około 10 latach szukania. Mała rzecz a cieszy i to jak :)

A najlepsze, że nasza pasja nie musi być wtedy ... droga :)

PS. Żetony do wózków hipermarketu to nie jest pieniądz zastępczy (np. ten plastikowy koszmarek Lidla), ponieważ wtedy drut wkładany w automat samoinkasujący TPSA byłby również ... monetą zastępczą.

Tutaj zajdzie pan żetony z Piły https://www.notgeld.com.pl/polskie/index.php?l=pl&co=pila&acc=pl

Pozdrawiam
Looco.

Pozdrawiam
Looco

 

R E K L A M A
aukcja monet