Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:05:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba do fachowców :)  (Przeczytany 1914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

graszka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Prośba do fachowców :)
« dnia: 04 Kwietnia 2019, 18:40:31 »
"Odgruzowuję" mieszkanie starszemu Panu. Ostatnio podczas sprzątania natknęłam się na monety, które dla oka laika wydają się interesujące. Podpowiecie co to takiego? Pan B. jest biedny jak "mysz kościelna"- może to  jakieś skarby, które zabezpieczą mu bezpieczną starość? W załączeniu zdjęcia 3 (mam jeszcze kilka- ale to już w następnej prośbie, bo obawiam się, że się pogubię). Z góry dzięki za pomoc. Pozdrowionki!

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwietnia 2019, 19:11:26 »
No cóż, przyszłości nie zabezpieczą, niestety... Ale na porządne zakupy w u Niemca czy Portugalczyka wystarczy :) Od góry: Prusy 5 marek 1913, wartość około 120 - 140 zł, Prusy, 3 marki 1909, wartość 40 - 45 zł, III Rzesza, 5 marek (data po drugiej stronie), wartość 25 - 30 zł. Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwietnia 2019, 03:42:16 »
...oczywiscie przy zalozeniu, ze sa prawdziwe...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

graszka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maja 2019, 20:42:19 »
...trochę mi "zeszło", ale chciałam podziękować- dzięki hern za podpowiedź i wycenę. A cancan62 zasiał ziarno niepewności... Mam zatem jeszcze pytanko- jestem laikiem, Pan B (właściciel monet) twierdzi, że to jego ojciec zbierał monety- chciałabym je sprzedać, ale jak upewnić się czy są prawdziwe? Nie chcę wyjść na oszusta! I gdzie sprzedać?
pozdowionki z deszczowego Rybnika

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maja 2019, 20:47:30 »
Ja nie twierdzę, że są fałszywe, tylko, że z tych zdjęć trudno ocenić. Najlepiej byłoby zanieść do jakiegoś sklepu numizmatycznego, oni naogół są pomocni.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

graszka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maja 2019, 21:45:28 »
oki- tak zrobię.
Zerkniecie jeszcze na następne monety?

graszka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maja 2019, 21:48:59 »
...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maja 2019, 22:26:58 »
to jego ojciec zbierał monety
Jak reszta jest tego samego autoramentu, to może być prawda. Przy czym "zbierał" oznacza w takim przypadku "zostało mu w kieszeni".

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maja 2019, 23:48:50 »
Oznacza to mniej więcej tyle, ze ta druga partia jest raczej niewiele warta.

Jeśli idzie o cysorza Wilhelma, to chyba są dobre i warte parę groszy, ale Pan B. w podróż dookoła świata to raczej za nie nie pojedzie.

Zaryzykuje 100 zł za 5 marek z 1913 i 50-60 zł za 3 marki z 1909 roku. Może ktoś inny bardziej oblatany w epoce i Prusach coś doda?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Prośba do fachowców :)
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Maja 2019, 11:17:06 »
Oznacza to mniej więcej tyle, ze ta druga partia jest raczej niewiele warta.

Jeśli idzie o cysorza Wilhelma, to chyba są dobre i warte parę groszy, ale Pan B. w podróż dookoła świata to raczej za nie nie pojedzie.

Zaryzykuje 100 zł za 5 marek z 1913 i 50-60 zł za 3 marki z 1909 roku. Może ktoś inny bardziej oblatany w epoce i Prusach coś doda?

Myślę że jeśli uda się znaleźć "dobrego" kupca to 120-130zł za 5 marek (ale żeby ocenić czy tak faktycznie byłoby to trzeba lepsze zdjęcia). Te 3 marki spróbowałbym za 70zł sprzedać. Oczywiście trzeba trafić na kupca... No i ocena stanu z tych zdjęć to też troche wróżenie z fusów.

 

R E K L A M A
aukcja monet