Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:48:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września  (Przeczytany 12286 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Sierpnia 2019, 14:46:35 »
Otrzymałem wczoraj zdjęcia tej monety z prośbą o opinię. Może przytoczę to co napisałem Tomkowi:

"Rzeczywiscie awers z 1597 roku. Ale rewers tak naprawde tez z 1597 ( kroje liter, punca orla, snopek ). W  znanych z 1598 sa juz inne.
Te cechy stempli z 1597 przemawiaja za oryginalnoscia jak dla mnie. Byloby to chyba pierwsze bicie
trojaka z herbem Andrzeja Zawiszy. Jesli mialbym wyrokowac to glosowalbym za oryginalem. Bardzo ciekawy trojak."

Wiadomo, że tylko zdjęcia to za mało, żeby na 100% wyrokować, jednak na ich podstawie bardziej skłaniam się za oryginałem niż falsem.

Widać punce z roku 1597, czyli logiczna kontynuacja. Nie widzę cech odlewu - a nawet jeśli to na podstawie czego odlew miałby być wykonany?
Trudno też sobie wyobrazić, żeby fałszerz zamaskował "7" i herb Chalecki i jakimś cudem nabił "8" i herb Łabędź.
Sam herb Łabędź rzeczywiście nieco inny niż te póżniejsze, ale w latach 1602-1603 ten herb przybierał też inne kształty.

Warto jeszcze zapytać się o wagę - tak dla przyzwoitości, ale podejrzewam, że to już sprawdzono.


jarek

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Sierpnia 2019, 17:26:09 »
Może faktycznie stwierdzenie "potwierdziliśmy" było niezbyt precyzyjne...

Średnica 20,5 mm, waga 2,27 g, a więc całkowicie w normie. Sama moneta też wygląda naturalnie


Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Sierpnia 2019, 19:38:57 »
Niniejszy trojak poznański z 1599 roku, który trafi pod młotek na naszej wrześniowej aukcji 5 jest właśnie przykładem takiego działania.
Rytownik z mennicy poznańskiej zaczął umieszczać legendę i w imieniu władcy popełnił najpierw błąd pisząc SG, po czym poprawił to na SIG nabijając literę I na wcześniej nabite G!
Ciekawostka, której próżno szukać w katalogu Igera, czy jego kolekcji, a w publicznych archiwach aukcyjnych natrafiliśmy na zaledwie jedno notowanie dużo gorszego egzemplarza!

Faktycznie ciekawostka, ale ma już konkurenta z tego samego stempla. Na allegro wisi chyba trzeci tydzień. https://allegro.pl/oferta/trojak-poznan-1599-zygmunt-iii-waza-8410806007
Jeśli ten z alle to odlew, to być może nawet z tego egzemplarza.
 
Doctrina multiplex, veritas una

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Sierpnia 2019, 20:54:34 »
Trojak wileński to na pewno ważna numizmatycznie moneta: podpowiada coś o chronologii stosowania/opracowania stempli. Natomiast dla laika trojakowego, dla mnie, trzeba dużo dobrej woli, żeby nazwać go nową odmianą. Tym bardziej, że we wstępie napisał Pan o odmianach w kontekście położenia herbu Łabędź.

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Sierpnia 2019, 21:13:29 »
Odmiany w trojakach według mnie należy wydzielać na podstawie herbów i popiersi - są to bądź co bądź istotne elementy zwłaszcza gdy mocno się różnią stąd taka nomenklatura.

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:59:28 »
Praca nad aukcją wre, zostało nam do dodania jeszcze około 200 pozycji!

A wśród pozycji, które niedawno dodaliśmy jest grupa ciekawych szelągów Zygmunta III Wazy.

Wśród poniższych: szeląg wileński bez daty, szeląg 1624 z podwójną datą, szeląg z legendą SOLIDV, Bydgoszcz z legendą SIG 3, Bydgoszcz z legendą M D R, szeląg 1623 wileński z krzyżykiem w legendzie i szeląg ryski z przebitką w legendzie awersu...a to tylko część ciekawych szelągów, jakie trafią pod młotek 28 września!

Zapraszamy do śledzenia informacji!


TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Sierpnia 2019, 15:32:43 »
Powoli kończymy pracę nad aukcją, w przyszłym tygodniu otwieramy katalog i rejestrację :)

Spośród ciekawych rzeczy, o których będziemy jeszcze szerzej pisać jest bardzo duża (ponad 100 sztuk) grupa monet antycznych.

Jej trzon stanowi zbiór zbierany na zasadzie pocztu cesarzy rzymskich z wieloma rzadkimi i cenionymi panowaniami!

Więcej informacji wkrótce!


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Sierpnia 2019, 16:19:29 »
Spośród ciekawych rzeczy, o których będziemy jeszcze szerzej pisać jest bardzo duża (ponad 100 sztuk) grupa monet antycznych.
Biorąc pod uwagę, że póki co nie widać tam żadnych rarytasów i jegomość w prawym dolnym rogu raczej Rzymianinem nie jest, zrobił by Pan uczciwe dwa zdjęcia av + rv :-) Bo tak to trochę wygląda na przerost reklamy nad treścią.

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Sierpnia 2019, 16:48:49 »
Nie napisałem że na zdjęciu są tylko monety rzymskie :)

Co do zdjęć awers+rewers będą one na aukcji a wybrane pozycje dostaną dodatkowy wpis ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Sierpnia 2019, 19:14:33 »
Nie napisałem że na zdjęciu są tylko monety rzymskie :)
Ale jest to Pana zdaniem "zbiór zbierany na zasadzie pocztu cesarzy rzymskich".

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Sierpnia 2019, 19:55:10 »
Jak dla mnie na tej fotce są monetki w pięknych stanach. Do tego denar Augusta Signis Receptis do popularnych na pewno nie należy. Chętnie zobaczył bym drugą stronę tych monetek. Czy będą jakieś brązy?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Sierpnia 2019, 20:25:44 »
Nie napisałem że na zdjęciu są tylko monety rzymskie :)
Ale jest to Pana zdaniem "zbiór zbierany na zasadzie pocztu cesarzy rzymskich".

Ale się Pan czepia! Przecież Tomek napisał o grupie monet antycznych, Którego trzon stanowi poczet cesarzy rzymskich. I załączył zdjęcie na której większość monet (vide trzon) to Rzymianie, i dodatkowo Aleksander. Ja tu żadnej nieścisłości nie widzę.

Pamietam jak także w kolekcji Gysena niczego specjalnie ciekawego Pan nie widział (poza antoninianami z końca III wieku), chociaż byl tam np. Piękny Othon czy unikalne, nieznane wcześniej Panu Lechowi monety z IV wieku. Naprawdę trudno Pana zadowolić.

Ciekawe jak opisywałby Pan monety, gdyby sam Pan organizował aukcje?

« Ostatnia zmiana: 30 Sierpnia 2019, 20:28:05 wysłana przez barnaba »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Sierpnia 2019, 21:02:01 »
Ale się Pan czepia! Przecież Tomek napisał o grupie monet antycznych, Którego trzon stanowi poczet cesarzy rzymskich. I załączył zdjęcie na której większość monet (vide trzon) to Rzymianie,
A czepiam się :-) Bo wiem, że Pana Tomasza stać na coś więcej niż "monety rzymskie, z cy-sa-rzamy!" :-) A już na pewno prośba o kompletne zdjęcia av-rv nie jest żadną ekstrawagancją :-)

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Sierpnia 2019, 23:45:45 »
Pax Panowie :) większość ciekawostek z tego działu aukcji będzie opisana jak należy, to tylko póki co sygnalizacja dużej jak na warunki polskie grupy :)

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Sierpnia 2019, 08:56:10 »
Czy będą jakieś brązy?

Jesli chodzi o asy, sesterce etc to pojedyncze egzemplarze również będą :)

 

R E K L A M A
aukcja monet