Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:54:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trajan - odmiany rewersów  (Przeczytany 21616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #90 dnia: 17 Listopada 2020, 19:50:59 »
Zmieniłem na ten moment priorytety. Najpierw odpowiednia :) literatura po polsku, która dzisiaj dotarła, potem może po niemiecku.
imp.jpgTrajan - odmiany rewersów

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #91 dnia: 18 Listopada 2020, 12:48:10 »
Jakbym już gdzieś tę książkę widział ;-) Miłej lektury!

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #92 dnia: 18 Listopada 2020, 19:15:24 »
Jakbym już gdzieś tę książkę widział ;-) Miłej lektury!

Aż dziwne, że jeszcze Pana o autograf szczęśliwy nabywca nie nagabywał :P
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #93 dnia: 18 Listopada 2020, 23:36:51 »
Przy kolejnej książce Autora nt. mennictwa Trajana na pewno będę Go nagabywał o autograf  :) Moim zdaniem, przydałby się polskojęzyczny pełny katalog albo choćby skorowidz o kolekcjonerskim nastawieniu, monet tego cesarza (włącznie z serią restytucyjną :)), z podaniem rzadkości i co najmniej podstawowych odmian. Obserwując rynek w internecie myślę, że kolekcjonowanie monet Trajana jest bardzo popularne, a i w Polsce wiele osób zainteresowanych generalnie "antykiem", taką publikację chciałyby mieć w swojej biblioteczce i robić z niej praktyczny użytek. Jeśli sie nie mylę, to o takim profilu nic z mennictwa antycznego nie było nigdy opublikowane w Polsce. Mam nadzieję, że katalog czy skorowidz monet, nie byłby uważany w szeroko rozumianym "środowisku" za deprecjujący w jakiś sposób autora, który ma na swoim koncie poważniejsze opracowania. Uważam, że jeśli ma się dużą (a może nawet pełną na dzień dzisiejszy) wiedzę na jakiś temat, to trzeba ją wykorzystać w całości i wszechstronnie. Ciekawe, czy Autor myślał kiedykolwiek o takim kierunku? Może na przykład ta pozycja, którą nabyłem obecnie, doczeka się IV wydania poprawionego - i będzie składała z dwóch tomów, a tom drugi będzie..... Można pomarzyć, prawda?

Jakbym już gdzieś tę książkę widział ;-) Miłej lektury!
Dziękuję
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2020, 00:16:09 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #94 dnia: 19 Listopada 2020, 12:12:29 »
Obserwując rynek w internecie myślę, że kolekcjonowanie monet Trajana jest bardzo popularne, a i w Polsce wiele osób zainteresowanych generalnie "antykiem", taką publikację chciałyby mieć w swojej biblioteczce i robić z niej praktyczny użytek. Jeśli sie nie mylę, to o takim profilu nic z mennictwa antycznego nie było nigdy opublikowane w Polsce.

Ciekawe, czy Autor myślał kiedykolwiek o takim kierunku? Może na przykład ta pozycja, którą nabyłem obecnie, doczeka się IV wydania poprawionego - i będzie składała z dwóch tomów, a tom drugi będzie..... Można pomarzyć, prawda?
Autor nigdy o pisaniu katalogu nie myślał i uważa, że taka pozycja nie za bardzo ma prawo bytu. Ludzie zajmujący się na poważnie Trajanem w Polsce to niewielkie grono (pewnie o wielu osobach nie wiem, ale patrząc na wątki na forum, na to że trochę osób się ze mną kontaktowało po napisaniu przeze mnie książki wydaje mi się, że ze sporą jego częścią miałem coś do czynienia), które na co dzień lepiej lub gorzej radzi sobie z dostępną literaturą obcojęzyczną. Jakby nie patrzeć jest to wymóg budowania kolekcji, ponieważ przy podaży na rynku polskim błyskawicznie dochodzi się do ściany i albo kończy się zabawę, albo przeskakuje na rynki zagraniczne. Stąd też poświęcanie ogromnej ilości pracy nieco kontrastuje z jej potencjalnym wynikiem, którym miałby być... właściwie jaki byt? Tłumaczenie na język polski monografii Woytka, na który potrzeba zgody autora/AAN? Skrót z tejże pozycji (na który także trzeba by tej zgody)? Wydrukowany wildwinds uzupełniony o pozycje nienotowane w ostatnich latach bądź przegapione przez autorów strony?

Czwarte wydanie Trajana jest uzależnione od nowego RICa - pewnie wezmę się za nie, jak w końcu się ukaże. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to znaczące rozwinięcie obecnego MIR.14, a nie jego anglojęzyczny skrót.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Listopada 2020, 13:25:46 »
Pana argumenty dotarły do mnie, rozumiem i przyjmuję je do wiadomości.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #96 dnia: 21 Listopada 2020, 05:42:10 »
(...)Miłej lektury!
Powyższe życzenia pozwalam sobie pomnożyć razy ilość reszty książek z Pana serii, które nabyłem dzisiaj w księgarni akademickiej widząc zachęcające ceny, choć najwyraźniej były to na ten moment ostatnie sztuki - chyba trzeba uzupełnić stan księgarni :) https://akademicka.pl/index.php?co=Paweł+Zawora&a=2&szukaj=1&gdzie=111111 W ten sposób dojrzałem do decyzji o poważnym nadrobieniu swoich braków w wiedzy ogólnej z zakresu mennictwa rzymskiego i historii poszczególnych okresów tamtej epoki, które Pan opisuje w swoich książkach.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #97 dnia: 21 Listopada 2020, 09:07:45 »
najwyraźniej były to na ten moment ostatnie sztuki - chyba trzeba uzupełnić stan księgarni :)
Były, albo nie były :-) Nakładka na ichni system to bardzo współczesna aplikacja i bardzo często myli się przy dodawaniu :-) Jak czegoś teoretycznie nie ma na stanie, to pewnie jest, tylko trzeba maila do nich napisać.

W ten sposób dojrzałem do decyzji o poważnym nadrobieniu swoich braków w wiedzy ogólnej z zakresu mennictwa rzymskiego i historii poszczególnych okresów tamtej epoki, które Pan opisuje w swoich książkach.
Mam nadzieję, że będzie się Panu podobało. Styl wszystkich książek jest podobny, więc jeśli po poznaniu jednej zdecydował się Pan na pozostałe, nie powinien się Pan czuć zawiedziony :-)

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #98 dnia: 23 Listopada 2020, 18:17:23 »
Cytat: DzikiZdeb
(...)c) typy rewersów, których można czekać do kalend greckich i nie trafić - tu np. Ceres. (...)
(...) Kwestia szczęścia i dokładnego przepatrywania ofert. Za swoją dałem trochę (już nie pamiętam dokładnie, załóżmy 20%) więcej, przy nieco lepszym stanie.
(...)Na Cereskę naprawdę poluje się latami :-)
Kiedy czytałem powyższe wpisy ponad rok temu pomyślałem sobie, że fajnie byłoby mieć taką Ceres i nie czekać latami, ale nie miałem jakoś złudzeń, że szczęście będzie mi sprzyjać. A tu proszę, niespodzianka, niebiosa postanowiły nie opuszczać mnie. Jak zobaczyłem tą monetę w ofercie i dodatkowo stwierdziłem, że mnie na nią stać, bardzo się ucieszyłem i jak to się czasami czyta na forum - "klepnąłem ją" :). Chciało mi się infantylnie wykrzyknąć - Jest! Yes! Ceres!
Do tej pory w tym wątku przewinęły sie we wpisach trzy egzemplarze denara z Ceres ze zdjęciami i jeden egzemplarz Pana Pawła tylko przez niego wzmiankowany. To są te trzy dotychczasowe egzemplarze:
 
ceresx3.jpgTrajan - odmiany rewersów

Dołączam więc do kompletu swój:
 
ceres.jpgTrajan - odmiany rewersów

A tu razem.
 
ceresx4.jpgTrajan - odmiany rewersów
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2020, 18:26:39 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #99 dnia: 23 Listopada 2020, 20:33:59 »
A tu proszę, niespodzianka, niebiosa postanowiły nie opuszczać mnie.
Jak to mówią "audaces fortuna iuvat" :-) Gratulacje :-) To co teraz? Wiktoria skrobiąca po pustej tarczy (https://www.acsearch.info/search.html?id=1435938), Mars kładący rękę na tarczy dźwiganej przez dackiego jeńca (https://www.acsearch.info/search.html?id=1537916) czy tropaeum z samych tarcz (https://www.acsearch.info/search.html?id=1537918)?

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #100 dnia: 23 Listopada 2020, 21:19:48 »
(...) To co teraz? (...)
Myślę, że z tym trzecim wskazanym denarem będzie najtrudniej, dwa pierwsze gdzieś mi chyba mignęły w ostatnim czasie. Sam jestem ciekawy na co trafię :)
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2020, 22:03:33 wysłana przez Jack »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #101 dnia: 24 Listopada 2020, 03:34:04 »
 
ceres_x7.jpgTrajan - odmiany rewersów

Zaktualizowałem zdjęcie o wszystkie (chyba) wzmiankowane już nie tylko w tym temacie, ale w całym zasobie forum zdjęcia denara z Ceres Trajana (oprócz egzemplarza Pana Pawła, którego nie znamy). Powyższe uczyniłem jako skromny przyczynek m.in. na podstawie i po lekturze tego wątku z początku bieżącego roku: http://forum.tpzn.pl/index.php?topic=14245.0, w którym Pan @barnaba postuluje:
(...)Może warto zrobić tą kwerendę stempli, pochwalić się z nami jej wynikami (wraz ze zdjęciami) i wtedy wszyscy będziemy mądrzejsi?
Moim zdaniem w przedstawionym powyżej zestawieniu:
1. Nr 1 i 7 - stanowią pojedyncze oddzielne niepowtarzające się pary stempli
2. Nr 2, 4, 5 - pochodzą z tego samego stempla awersu i rewersu (jak wcześniej było to już stwierdzone w przytoczonym powyżej wątku)
3. Nr 3 i 6 posiadają rewers z tego samego stempla a awers z różnych stempli
Jeśli się więc nie mylę, to wg powyższego: mamy na tą chwilę 5 odmian stempli awersu i 4 rewersu.
Gdyby pojawiły się w tym wątku zdjęcia kolejnych znanych egzemplarzy, to można by tą bazę Ceres-ki poszerzać.

A jakim egzemplarzem Woytek ilustruje u siebie tego denara?
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2020, 04:24:40 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #102 dnia: 24 Listopada 2020, 08:57:46 »
Jak Pan chce robić analizę stempli, to na acsearch jest teraz 16 notowań z ostatnich 20 lat, co nie znaczy, że 16 unikalnych egzemplarzy - np. Ceres sprzedana przez Kunkera w 2014 pojawiła się ponownie u Gornego i Moscha w 2016. Nie sprawdzałem, które już Pan odnotował.

https://www.acsearch.info/search.html?term=Trajan+Ceres+denarius+151&category=1-2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&thesaurus=1&order=0&currency=usd&company= (zaplątał się tam jeden Geniusz źle opisany przez Tauler & Fau Subastas, stąd 17 pozycji).

Może też Pan szukać po muzeach - np. BM ma tylko jedną Cereskę: https://www.britishmuseum.org/collection/object/C_BNK-R-329,
Francuzi mają dwa: https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b10448771r, https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b104487726,
Münzkabinett Staatliche Museen zu Berlin denara żadnego nie pokazuje

Do Woytka zajrzę wieczorem.

« Ostatnia zmiana: 24 Listopada 2020, 09:16:38 wysłana przez DzikiZdeb »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #103 dnia: 24 Listopada 2020, 12:01:36 »
Dziękuję za linki, w najbliższych dniach, jak znajdę więcej czasu, postaram się zrobić takie amatorskie zestawienie tych znanych egzemplarzy denara z podanych przez Pana źródeł.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #104 dnia: 24 Listopada 2020, 18:05:38 »
Poniżej skany z Woytka, podczas kwerendy znalazł 27 egzemplarzy w 3 typach popiersi, z czego wymienił 12. Jak się okazuje dwie z ilustrowanych monet należą do Muzeum w Berlinie, najwidoczniej jednak nie zostały uznane za wystarczająco ciekawe, by pokazać je w zbiorze dostępnym on-line.

 

R E K L A M A
aukcja monet