Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:27:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trajan - odmiany rewersów  (Przeczytany 21615 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Trajan - odmiany rewersów
« dnia: 13 Kwietnia 2019, 16:11:33 »
A może by tak zrobić subiektywną gradację trajańskich rewersów? Nie podpierać się RIC-iem ani Woytkiem, tylko z własnego doświadczenia wypisać ich odmiany. Można nawet intuicyjnie, według własnego uznania. To by na pewno pomogło lepiej się rozeznać w temacie. Tym bardziej, że Trajan nie jest na forum zbyt mocno eksponowany (chyba, że ma dyskretnych zbieraczy), a w wątkach rządzi schyłek Cesarstwa. Jednocześnie proponowałbym ograniczyć się wyłącznie do denarów.

W wątku "Kolumna Trajana" założonym przez kolegę Elagabalus napisano: Jeśli weźmiemy pod uwagę rzymskie denary ukazujące konkretne budowle, to pod względem częstotliwości spotykania na rynku numizmatycznym kolumnę wyprzedza chyba tylko Aqua Marcia (RRC 425/1); jeśli nie będziemy się ograniczać do konkretnego nominału, kolumna bije raczej wszystko -reszta tu:  http://forum.tpzn.pl/index.php?topic=12411.0

A co jeśli chodzi o inne rewersy: Abundantia, Fides, Spes, Ceres, konny pomnik, Mars, itd. Czy dałoby się stworzyć taką częstotliwość występowania? Jeszcze raz zaznaczam - subiektywną.

W RIC właściwe wszędzie jest (C).

Co Państwo myślą?
Ancora imparo

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwietnia 2019, 19:50:09 »
Temat ciekawy, a uczestników mało, może ktoś się skusi... A ja sobie wyjątkowo stanę w kątku i chwilkę poczekam :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Kwietnia 2019, 19:50:50 »
Ponieważ nikt inny się do Trajana nie przyznał, ożywiam wątek :-)

Jak wiadomo w epoce internetu wszelkie R-ki potrafią być bardzo złudne i coś czego w ogóle na rynku nie było zaczyna się pojawiać raz-drugi-trzeci, a coś co wydawało się w miarę pospolite nagle jak na złość jest nie do upolowania. Tak więc nie ma co moim zdaniem w tym wypadku wyróżniać więcej grup rzadkości niż takie:
a) typy rewersów dostępne od ręki - siłą rzeczy Kolumna Trajana będzie wyżej ceniona od Aequitas (i nieco rzadsza), ale summa summarum polowanie na nie nie przysparza jakiejś większej adrenaliny;
b) typy rewersów do upolowania do roku na szeroko pojętym rynku (dajmy na to wg listy z wątku http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12163.0.html) - tu wejdą np. Fides czy Aeternitas;
c) typy rewersów, których można czekać do kalend greckich i nie trafić - tu np. Ceres.

Oczywiście biorąc pod uwagę złośliwy los i zmienne szczęście przechodzenie z b) do c) i z c) do b) bywa bardzo płynne :-)

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwietnia 2019, 17:59:18 »
Właściwie ja też nie agitowałem mocniej za kontynuowaniem wątku, bo przemyślałem sobie zagadnienie jeszcze raz i uznałem, że chyba nie ma sensu tworzyć takiej listy. Dla każdego co innego jest ważne w gromadzeniu rzymskich monet i nie będzie zwracał uwagi na rzadkości, które jak Pan napisał, są zmienne.

Pewnie większy odzew byłby, jakby zapytać, które rewersy albo facjaty Trajana najbardziej się podobają. Jest grupa rewersów szczególnie atrakcyjnych, ale zarazem z grupy tych droższych. Np.: tropaeum, cesarz w kwadrydze, cesarz na koniu, kolumna Trajana, personifikacje via Traiana i Dunaju, czy znaki legionowe. Najnudniejsze moim zdaniem są personifikacje, ale też najprościej je zdobyć. Wyrózniłbym tu jeńców dackich i samą personifikację prowincji. Generalnie jest w czym wybierać. Z kolei gdyby się tak wyspecjalizować w jednym rewersie, to Marsa chyba jest najwięcej ;) Przynajmniej na ebay;)
Ancora imparo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwietnia 2019, 19:07:58 »
Ograniczenie do denarów bardzo zubaża ten temat.Duże brązy miały fantastyczne rewersy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Kwietnia 2019, 19:56:03 »
Jest grupa rewersów szczególnie atrakcyjnych, ale zarazem z grupy tych droższych. Np.:
Z podanej listy tropaeum bym skreślił, dość łatwo go ustrzelić. Chyba, że wariant z samymi tarczami :-)

Marsa chyba jest najwięcej ;) Przynajmniej na ebay;)
Tego podstawowego, niosącego tropaeum - tak. Ale już Mars stojący i trzymający rękę na tarczy podtrzymywanej przez Daka to już pogranicze mojego punktu b) i c) :-) (RIC 158). Zresztą Mars to niemal jedyny bóg pojawiający się na monetach Trajana, widać, że wierzył iż prowadzi go po drogach jego żołnierskiego życia. Pozostałe to głównie Herkules (reminiscencje rodzinnego Gades czy coś głębiej?) i pojedyncze przypadki typu Ceres czy medalionu z Trójcą Kapitolińską, który nie wiadomo czy miał być sestercem, czy nie.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Kwietnia 2019, 19:59:17 »
Duże brązy miały fantastyczne rewersy.
Niestety miewają też fantastyczne ceny :-( Taki np. czytelny Circus Maximus to już prawie półka aureusa z Forum Trajana / Bazyliką Ulpijską...

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Kwietnia 2019, 20:42:43 »
Duże brązy miały fantastyczne rewersy.
Denary już są stosunkowo drogie. Dorzucając brązy, trzeba akceptować większy budżet. Pytanie, czy  poszerzać o brązy, czy tworzyć denarowy zbiór dodając innych władców. To już kwestia upodobań.
Ale ogólnie zgadzam się, brązy to ładne monety.
Ancora imparo

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Kwietnia 2019, 18:19:26 »
Zainteresował mnie ten wątek. Ponieważ posiadam tylko jednego denara w swojej kolekcji tego cesarza, uważam, że ciekawego suberrata denara Trajana, którego pokazywałem kiedyś w innym wątku (z trójzebem zamiast włóczni), a nie posiadam takiej wiedzy i praktyki jak Panowie, i chciałbym poszerzyć kolekcję tych denarów, to pozwolicie, że będę pytał konkretnie i na temat. Na pierwszy ogień: który rewers jest rzadszy i jak bardzo w odniesieniu do zaproponowanej przez Panów skali rzadkości - "Sol", czy "VIA TRAIANA?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Kwietnia 2019, 18:25:10 »
który rewers jest rzadszy i jak bardzo w odniesieniu do zaproponowanej przez Panów skali rzadkości - "Sol", czy "VIA TRAIANA?
Sol. Chyba, że jak pisałem wcześniej, ma Pan szczęście :-)

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Kwietnia 2019, 18:38:10 »
Dziękuję
(...)
b) typy rewersów do upolowania do roku na szeroko pojętym rynku (dajmy na to wg listy z wątku http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12163.0.html) - tu wejdą np. Fides czy Aeternitas;
(...)
Czy nie ma omyłki w tym odnośniku, ma on przekierowywać do wątku o grzywnie?

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Kwietnia 2019, 18:47:18 »
I jeszcze jedno pytanie trochę poza wątkiem jeśli można - czy quadrans Trajana RIC 687, jest obecnie rzadki czy bardzo rzadki?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Kwietnia 2019, 19:26:49 »
Czy nie ma omyłki w tym odnośniku, ma on przekierowywać do wątku o grzywnie?
Oczywiście, że jest :-) To tak, jak się używa piętnastoletniej klawiatury i nie zawsze każdy CTRL czy inny tam klawisz wskoczy, chwilę wcześniej faktycznie potrzebowałem wątku o grzywnie :-)

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13257.msg97021.html#msg97021

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Kwietnia 2019, 19:37:25 »
quadrans Trajana RIC 687, jest obecnie rzadki czy bardzo rzadki?
Rozumiem, że bardziej chodzi o rewers ze stolikiem z nagrodami symbolizującymi agon, czyli 685-688? RIC opisuje wszystkie jako semisy, a co to jest właściwie - to inna sprawa (może tessera?). Co do rzadkości, to taka sobie, jest tego trochę, na ebayu ten typ widuję, jest też z tego co widzę np. na vcoins, ale drogi.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Trajan - odmiany rewersów
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Kwietnia 2019, 21:34:26 »
Tak, chodziło mi o ten typ monety i myślałem, że może być rzadka - Pan to w sumie potwierdził. Śmiem twierdzić, że w porównaniu do quadransa "ze świnią" może być kilkukrotnie rzadsza, ale jej nie kupię, za to wstawię zdjęcie bo ładna.
trajan_semis.jpgTrajan - odmiany rewersów
 
« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2019, 21:37:06 wysłana przez Jack »

 

R E K L A M A
aukcja monet