Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:07:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dyskusja na temat co to jest rdza  (Przeczytany 9528 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Dyskusja na temat co to jest rdza
« dnia: 27 Kwietnia 2019, 19:34:11 »
Moim zdaniem moneta jest jak najbardziej autentyczna, wytrawiona bez sensu w jakiejś silnej chemii. Poza tym resztki rdzy przemawiają za autentycznością.

Nie jestem na 100% pewien, trzeba by ją mieć w ręce.

Nie wiem czemu rdza miałaby być dowodem na autentyczność monety


Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcieliby to naśladować: ja to odróżnię! ;)

PS: nie sadze, zeby byla wytrawiona, to sa slady korozji w glebie.
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2019, 16:57:05 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwietnia 2019, 20:37:19 »
Z przykrością nie zgadzam się z tą opinią i zdania nie zmienię, ale na szczęście mam do tego prawo, a na filmiku sztuczna patyna, nie "rdza"  :exclam: Ale spokojnie ... :D
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2019, 20:40:29 wysłana przez Jack »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2019, 21:02:28 »
Cytuj
Poza tym resztki rdzy przemawiają za autentycznością.
Obecność rdzy na monecie sugerowałaby, że jest ona z żelaza.

Dla mnie moneta nie wygląda źle.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwietnia 2019, 21:38:45 »
Ja bym z Pana dorobkiem i na Pana miejscu nie sugerował, że komukolwiek na tym forum mogłoby przyjść do głowy, że szeląg z XVI w. może być z żelaza.

"(...) na monetach srebrnych mogą pojawić się zielononiebieskie lub zielone naloty nazywane śniedzią, bądź grynszpanem, które można usuwać przy użyciu zwykłego soku z cytryny. W takim przypadku zanurzamy monetę i po jakimś czasie wyciągamy i płuczemy pod bieżącą wodą. Sposób postępowania mało efektywny, ale raczej monetom nie powinien zaszkodzić. Przy bardziej zaawansowanych zabiegach używa się roztworu wodnego amoniaku (tzw. woda amoniakalna), który sprzedawany jest w butelkach zawierających roztwór o stężeniu 25 %. Ten nierozcieńczony możemy wyjątkowo stosować przez chwilę w wypadku monet srebrnych wysokiej próby. Monety niższej próby, cienkie, np. średniowieczne możemy poddawać kąpieli w roztworze kilkakrotnie rozcieńczonym (5 %). Zbyt długie przetrzymywanie monet w roztworach amoniaku może doprowadzić do wytrawienia cząsteczek miedzi i powodować porowatość monety. Woda amoniakalna jest substancją żrącą i niebezpieczną dla środowiska (zwłaszcza organizmów żyjących w wodzie), więc należy się obchodzić z nią ostrożnie ! J. Kurpiewski poleca ponadto używanie rozcieńczonego (1:3) kwasu fosforowego, który rozpuszcza grynszpan, rdzę, naleciałości i osady, rozpuszcza brud i tłuszcz nie niszcząc naturalnejpatyny(...)"
Źródło: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/moja-kolekcja/konserwacja-monet

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwietnia 2019, 22:42:20 »
Fałszywy może być z żelaza.
Pozdrawiam, Gerard

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwietnia 2019, 22:48:31 »
To, co zostało nazwane rdzą, jest według mnie złogiem chlorków.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Kwietnia 2019, 23:01:38 »
https://pl.wiktionary.org/wiki/rdza
Słowo kluczowe "zwykle"

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwietnia 2019, 23:26:31 »
Cytuj
Ja bym z Pana dorobkiem i na Pana miejscu nie sugerował, że komukolwiek na tym forum mogłoby przyjść do głowy, że szeląg z XVI w. może być z żelaza.
Ale to Pan tak zasugerował, nazywając rdzą produkt korozji żelaza i jego stopów. Ja jedynie chcę to wyprostować.
Cytuj
J. Kurpiewski poleca ponadto używanie rozcieńczonego (1:3) kwasu fosforowego, który rozpuszcza grynszpan, rdzę,...
Pana cytat sugeruje, że na monetach srebrnych (z dodatkiem miedzi) osad nazywany jest inaczej śniedzią, bądź grynszpanem. To, że kwas fosforowy rozpuszcza rdzę nie ma nic do rzeczy. Autor może miał na myśli monety XX wieczne.
Cytuj
https://pl.wiktionary.org/wiki/rdza
Słowo kluczowe "zwykle"
Cieszy mnie Pana zamiłowanie do wikisłownika. Jednak nie jest to źródło recenzowane. Co ciekawe w angielskiej wersji wiki słownika, słowa "zwykle" brakuje. Skoro zostajemy na płaszczyźnie tego portalu (wiki) to polecam przeczytać artykuł nt. przedmiotowego słowa i jego znaczenia.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Kwietnia 2019, 00:26:45 »
Ale to Pan tak zasugerował, nazywając rdzą produkt korozji żelaza i jego stopów. Ja jedynie chcę to wyprostować.
Niestety moim zdaniem, chciał Pan "wyprostować" coś co prostowania nie wymaga.

Cytuj
Pana cytat sugeruje, że na monetach srebrnych (z dodatkiem miedzi) osad nazywany jest inaczej śniedzią, bądź grynszpanem. To, że kwas fosforowy rozpuszcza rdzę nie ma nic do rzeczy. Autor może miał na myśli monety XX wieczne.
Zacytowałem to co jest napisane i proponowałbym się sztywno tego trzymać, a nie dywagować co ten cytat sugeruje, bo nic nie sugeruje. Ponadto z kontekstu moim zdaniem wynika, że stwierdzenie o rdzy odnosi się do monet srebrnych.

Cytuj
Cieszy mnie Pana zamiłowanie do wikisłownika. Jednak nie jest to źródło recenzowane. Co ciekawe w angielskiej wersji wiki słownika, słowa "zwykle" brakuje. Skoro zostajemy na płaszczyźnie tego portalu (wiki) to polecam przeczytać artykuł nt. przedmiotowego słowa i jego znaczenia.
Nie mam żadnego zamiłowania do Wikisłownika, równie dobrze mógłbym napisać, że ma Pan zamiłowanie tylko do siebie - bzdura, podałem po prostu źródło, a co jest w nim napisane, to można przeczytać.
Pan rozumuje moim zdaniem archaicznym znaczeniem słowa "rdza", które faktycznie kiedyś odnosiło się tylko do żelaza i stali. Ale to się w języku polskim zmieniło i to nie od wczoraj, czego dowodem jest nie tylko cytat z J. Kurpiewskiego, który posługiwał się tym słowem także w odniesieniu do monet srebrnych. Dowodem jest także znaczenie podane przez Wikisłownik, które w swoich żródłach podaje znaczenie ze słownika Doroszewskiego (http://sjp.pwn.pl/doroszewski/rdza.html), ale go ślepo nie powiela. I następnym dowodem jest "żywe słowo" wśród numizmatyków, w którym słowo "rdza" stosuje się w odniesieniu do monet, proszę sobie przeczytać także np. fragment dot. monet srebrnych z tej strony:  https://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php
To, że Pan (może także i Inni), jak rozumiem - "rdzę" odnosi i kojarzy tylko z żelazem, to zupełnie inna sprawa.

A tak na marginesie - widząc np. monety, jak na poniższych zdjęciach, to jak Pan mówi, że co one mają na sobie? Bo ja  (i nie tylko) mówię, że mają rdzę (a rozumiem pod tym po prostu brunatno brązowy, charakterystyczny, i powtarzalny na wielu monetach srebrnych - zazwyczaj z ziemi - dosyć mocno przylegający do metalu - nalot - nie wnikając w jego charakterystykę chemiczną). (Zdjęcia z sieci)
 
p2.jpgDyskusja na temat co to jest rdza
 
 
p.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2019, 00:35:33 wysłana przez Jack »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Kwietnia 2019, 02:32:57 »
Panowie, dyskusja jest jałowa.

Umówmy się, że:
1. Nikt nie twierdzi, że moneta jest z żelaza lub stali. Rdza jest czerwonym produktem korozji, najczesciej zelaza.
2. Srebro nie koroduje na czerwono, wiec nie rdzewieje. Może się ono pokryć rdza, ale pochodzącą z obcego źródła, np. podkowa.
3. To, co znaleźć można na powierzchni srebrnych monet to patyna, ślady korozji i jej produkty albo inne złogi pochodzące ze środowiska.
4. Filmik na youtube pokazuje sztuczne patynowanie i wrzuciłem go tylko po to, by uzmysłowić, ze ludzie robią różne rzeczy  z monetami, by wyglądały staro, jeśli nie są. Liczyłem na inteligencje czytających.
5. Jakiekolwiek ślady korozji nie są raczej dowodem na autentyczność monety.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Kwietnia 2019, 12:40:23 »


To, że Pan (może także i Inni), jak rozumiem - "rdzę" odnosi i kojarzy tylko z żelazem, to zupełnie inna sprawa.


Bo rdzę odnosi się do korozji żelaza i stali. Wiedza z podstawówki. Pozostałe metale korodują, a nie rdzewieją. Jeśli Pan uważa, że wszystko rdzewieje, to Pańska sprawa, ale proszę na forum nie robić pozostałym wody z mózgu, bo niebawem dojdziemy do wniosku, że ludzie mają rude włosy, bo im zardzewiały.
Powołuje się Pan na SJP/PWN Doroszewskiego, a tam w pierwszym zdaniu napisano, że rdza powstaje na przedmiotach z żelaza.

To brązowe na półtorakach to utlenianie miedzi, pewno tlenek miedzi i mam wrażenie, że powstał wtórnie po czyszczeniu monet z chlorków i odsłonięciu metalicznej miedzi. Te chlorki były krótko, bo nie naruszyły monet. Gdyby były długo, to by porobiły wżery, które byłyby widoczne. Takie coś można wywołać sztucznie.
Miedzi w półtorakach było zdecydowanie więcej niż srebra, a pierwsza koroduje miedź bo to metal nieszlachetny. Korozja chlorkowa, to zielony nalot, grudy, środowisko wilgotne.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2019, 12:42:31 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Kwietnia 2019, 12:55:09 »
Szanowny Panie Ł. Cieśla  - powiem Panu najdelikatniej jak umiem - nie na poziomie podstawówki, bo jesteśmy na kulturalnym forum - proszę czytać ze zrozumieniem.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Kwietnia 2019, 13:03:51 »
Może Pan napisać nawet grubiańsko, co Pan uważa.
Istotne, żeby nie pisał Pan bzdur, które inni czytają i uznają za prawdę.
Doctrina multiplex, veritas una

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Kwietnia 2019, 13:25:51 »
Szanowny Panie Ł. Cieśla, z zażenowaniem muszę stwierdzić, że wartość merytoryczna Pana wywodów jest dla mnie zerowa i podtrzymuję sugestię aby czytać ze zrozumieniem.
Jeśli chodzi o mnie, to nawet zacząłem mieć wątpliwości co do swojej racji, jednak dzisiaj wpadła w moje ręce zupełnie przypadkowo poniższa książka, w której kolejni autorzy również stosują słowo "rdza" w odniesieniu do monet srebrnych. Naprawdę niektórzy z Panów - chcecie walczyć z wiatrakami i atakować tym samym nie tylko mnie? Cały czas za mało jest podanych przeze mnie argumentów?
 
cz.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Kwietnia 2019, 13:45:58 »
Proszę Pana. Szkoda mi czasu na jałowe bicie piany. W potocznym języku, poeci pisują, że na jesieni, nawet liście drzew mają kolor rdzawy.
Czy to oznacza, że one rdzewieją, czy może to jedynie metafora?
Proszę przeczytać jeszcze raz co napisałem, potem to, co napisali inni i jeśli dalej Pan chce czuć się zażenowany, to Pańska sprawa.

Doctrina multiplex, veritas una

 

R E K L A M A
aukcja monet