Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:15:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dyskusja na temat co to jest rdza  (Przeczytany 9521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Maja 2019, 16:43:41 »
Proponuję coś zrobić z tytułem tego wydzielonego wątku lub informacją i jego autorze gdyż w widoku głównego działu "Czyszczenie monet" jest nieprawdziwa (!) informacja, że niby wątek o tym tytule rozpoczął użytkownik "Jack", a faktycznie tytuł został swobodnie wymyślony przez Pana Cancan62.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Maja 2019, 16:59:39 »
"Pan cancan62" ma tendencje do upraszczania i trywializacji rzeczy nieistotnych. Temat zmieniony, pierwszy post usunięty i zacytowany, żeby nie stracić kontekstu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Maja 2019, 17:06:48 »
Dziękuję Panu uprzejmie - Panie Jacku. Ten tytuł wg mnie jest o wiele lepszy niż poprzeni, choc osobiście, gdyby to ode mnie zależało dałbym tytuł np. "Czy używanie słowa "rdza" w odniesieniu do monet srebrnych jest błędem ?" lub coś w tym stylu.
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2019, 17:15:33 wysłana przez Jack »

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Maja 2019, 17:48:52 »
Nie wiem, czy to ma jakieś dla Pana znaczenie, ale zajmuję się korozją metali zawodowo od kilkudziesięciu lat.
Nie spotkałem się w przemyśle z użyciem określenia "rdza" dla innych metali niż stopy żelaza.
Cieszę się, że w tym przypadku mamy do czynienia z profesjonalistą... mam parę pytań do Ciebie, jeżeli się mylę, to będę wdzięczny, jak mnie poprawisz. ;)
Zacznijmy od przypomnienia definicji pojęcia - rdza.
Cytuj
rdza - krucha, porowata, zwykle brunatna warstwa tlenków, wodorotlenków i niekiedy soli żelaza, tworząca się na wyrobach z żelaza i stali pod wpływem czynników korodujących
https://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/rdza.html
Jakiś czas temu zajmowaliśmy się na Forum metodą spektrometrii fluorescencji rentgenowskiej przy analizie monet antycznych, jak i nowożytnych. Analizując wyniki składu pierwiastkowego np. metodą XRF mogliśmy zauważyć, że przy badaniu części monet np. wytworzonych ze stopu srebra badanie wykazało nieznaczną zawartość żela w stopie (zwykle około 1%). Jak wiadomo żelazo przy właściwych warunkach (przede wszystkim wilgoć), jest bardzo podatne na korozje, to tak się zastanawiam czy moneta wybita z krążka monetarnego wytworzonego ze stopu srebra, który w nieznacznych ilościach zawierał (Fe), mogła skorodować na powierzchni poprzez utlenienie (Fe) np. korozja powierzchniowa. Jak w takim przypadku nazwiemy ślady powstające na powierzchni monety na skutek ww. korozji?
Marcin

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Maja 2019, 22:28:20 »
Wszystkie trojaki wschowskie ZIIIWazy, które miałem okazję zbadać na spektrometrze, zawierały srebro, miedź, cynę i ołów. Jeśli piszesz o żelazie to musiało pojawić się na monecie wtórnie.
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2019, 22:30:28 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Maja 2019, 02:26:44 »
Zacznijmy od przypomnienia definicji pojęcia - rdza.
Cytuj
rdza - krucha, porowata, zwykle brunatna warstwa tlenków, wodorotlenków i niekiedy soli żelaza, tworząca się na wyrobach z żelaza i stali pod wpływem czynników korodujących
https://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/rdza.html
Zgadzam się z tą definicją i jest to mój ostatni post w tym wątku. Wszystko, co miałem do powiedzenia, już napisałem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Maja 2019, 09:33:05 »
Czy używanie słowa "rdza" w odniesieniu do monet srebrnych jest błędem ?
Moim zdaniem w języku naukowym tak. Natomiast w języku potocznym bardzo często na określenie różnych nalotów, wykwitów na monetach wykonanych z metali szlachetnych używamy pojęcia rdza/ rdzawy nalot na srebrze, rdza czerwona na określenie czerwonych wykwitów na monetach wykonanych ze stopu złota itp/. Nie każdy jest specjalistą aby prawidłowo nazwał siarczek miedziowy, siarczek srebrowy, tlenek miedziowy, tlenek miedziawy czy jakiej chlorki bądź inne paskudztwa.
Pozdrawiam. zdzicho

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Maja 2019, 20:53:24 »
Pokazałem wcześniej w innym wątku szóstaka J.Sobieskiego 1681 roku zmasakrowany czyściłem go roztworem Lipka (uważałem że warto go zachować dla potomnych), prostowałem itp pozostały w zagłębieniach, właśnie resztki "rdzy" co uważam za dowód autentyczności monety, nie są to wżery resztki, jakieś tam patyny. Mogę to wyczyścić tak jak na rewersie - te ciemne ślady. Zresztą zobaczcie sami.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Maja 2019, 21:38:32 »
Czy używanie słowa "rdza" w odniesieniu do monet srebrnych jest błędem ?
Moim zdaniem w języku naukowym tak. Natomiast w języku potocznym bardzo często na określenie różnych nalotów, wykwitów na monetach wykonanych z metali szlachetnych używamy pojęcia rdza/ rdzawy nalot na srebrze, rdza czerwona na określenie czerwonych wykwitów na monetach wykonanych ze stopu złota itp/. Nie każdy jest specjalistą aby prawidłowo nazwał siarczek miedziowy, siarczek srebrowy, tlenek miedziowy, tlenek miedziawy czy jakiej chlorki bądź inne paskudztwa.

Nie mówiąc o tym, że nie używa się takich nazw.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Maja 2019, 22:06:10 »
Wszystkie trojaki wschowskie ZIIIWazy, które miałem okazję zbadać na spektrometrze, zawierały srebro, miedź, cynę i ołów. Jeśli piszesz o żelazie to musiało pojawić się na monecie wtórnie.
Być może masz rację... znam tylko wynik badania.
Poniżej umieszczam link do ciekawego artykułu
Cytuj
Metodyka badawczo-konserwatorska zabytków pochodzenia archeologicznego ze stopów miedzi
https://docplayer.pl/66616957-Metodyka-badawczokonserwatorska.html
Tylko niestety w tym przypadku mamy do czynienia z monet wytworzonych ze stopu miedzi.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Maja 2019, 22:11:09 »
Zgadzam się z tą definicją i jest to mój ostatni post w tym wątku. Wszystko, co miałem do powiedzenia, już napisałem.
To trochę brzmi jak na rozprawie sądowej... ale po starej znajomości mógłbyś odpowiedzieć na moje pytanie. Jestem bardzo ciekawy Twojej opinii na ten temat. ;)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Maja 2019, 03:22:07 »
Moja opinia jest prosta,
Określenie "rdza" dotyczy tylko korozji żelaza.
Żelazo nie jest typowym metalem spotykanym w stopach srebra, ergo nazywanie nalotu na monecie srebrnej rdzą jest błędem, zakładając, ze nalot pochodzi z korozji metalu w monecie.

NB. jest to bezsensowna dyskusja, gdyż wszyscy właściwie maja podobne opinie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Maja 2019, 08:10:53 »
Za to ja proponuję byśmy stworzyli własne definicje produktów utleniania metali. Tak, żeby w przyszłości każdy z użytkowników tego forum mógł posługiwać się terminologią zrozumiałą dla innych. Mamy tu specjalistę od korozji, ja jestem chemikiem (choć aktualnie bardziej siedzę w organice). Ale większość użytkowników nie ma o tym większej wiedzy.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Maja 2019, 10:05:16 »
Pokazałem wcześniej w innym wątku szóstaka J.Sobieskiego 1681 roku zmasakrowany czyściłem go roztworem Lipka (uważałem że warto go zachować dla potomnych), prostowałem itp pozostały w zagłębieniach, właśnie resztki "rdzy" co uważam za dowód autentyczności monety, nie są to wżery resztki, jakieś tam patyny. Mogę to wyczyścić tak jak na rewersie - te ciemne ślady. Zresztą zobaczcie sami.

To nie jest rdza tylko tylko zbyt mocna reakcja tlenków miedzi itd , z powierzchnią monety . Niestety stan monety nie powala i podejrzewam że pod spodem tych ,, czerwonych plam " jest po prostu wżer , dziura .
Janek

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Maja 2019, 15:27:08 »
Artykuł napisany w 1894 r. wydany osobno w 1895 r. z Wiadomości numizmatyczno-archeologicznych 3 i 4 Ferdynand Wysocki "Skarb denarów koronnych Władysława I Łokietka i Kazimierza III Wielkiego" https://sbc.org.pl/Content/313062/iii643357W-0000-00-0001.pdf
 
WNA -3-4.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

 
WNA -3-4.1.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

Wiadomości numizmatyczno-archeologiczne 6 1914 - dział "Wykopaliska" na końcu numeru http://mbc.malopolska.pl/dlibra/plain-content?id=18458
 
wna6-1914.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

Wiadomości Numizmatyczne 4 1963 Stanisław Suchodolski "Monety Palatyna Sieciecha" http://www.denary.com.pl/pdf/21.pdf
 
WN 4-1963.jpgDyskusja na temat co to jest rdza

Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdza
"(...) Potocznie termin „rdza” bywa też stosowany do określenia innych warstw produktów utleniania metali (...)"

Myliłem się kiedy myślałem, że termin rdza nie odnoszący się do żelaza w numizmatyce polskiej to praktyka ostatniego ćwierczwiecza i to tylko w środowisku kolekcjonerskim. Okazuje się, że "rdzą" w odniesieniu do monet posługiwano się już od końca XIX w. i to nie tylko w rozmowach koleżeńskich.

 

R E K L A M A
aukcja monet