Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:15:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dyskusja na temat co to jest rdza  (Przeczytany 9520 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Maja 2019, 17:52:07 »
Znaczenie słowa "potocznie":

"potoczny «powszechnie używany lub spotykany na co dzień»
• potocznie • potoczność"
https://sjp.pwn.pl/slowniki/potocznie.html

"2.potoczny (wiedza)
Definicja
potoczne opinie, potoczne pojmowanie świata charakteryzują się naturalnym, zdroworozsądkowym podejściem do rzeczywistości (zgodnym z doświadczeniem większości ludzi), mogą przez to przeciwstawiać się naukowości, a zatem być uproszczone i niezgodne z wiedzą naukową "
https://dobryslownik.pl/slowo/potoczny/42206/
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2019, 17:55:36 wysłana przez Jack »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Maja 2019, 19:31:31 »
Definicja
potoczne opinie, potoczne pojmowanie świata charakteryzują się naturalnym, zdroworozsądkowym podejściem do rzeczywistości (zgodnym z doświadczeniem większości ludzi), mogą przez to przeciwstawiać się naukowości, a zatem być uproszczone i niezgodne z wiedzą naukową "
https://dobryslownik.pl/slowo/potoczny/42206/

zastanawiam się co tak naprawdę chcesz udowodnić.
Język polski jest na tyle bogaty by można "odpowiednie dać rzeczy słowo". Chciałeś udowodnić, że produkty korozji można wrzucić do jednego worka i nazywać rdzą - można tylko po co ? Równie dobrze można wszystko nazwać gównem i też będzie dobrze. Tak zwaną patynę też bo to także produkt oddziaływania środowiska na metal. Chcesz pokazać, że stosowano to w literaturze numizmatycznej ? Stosowano tylko, że błędnie. Nie każdy numizmatyk musi być elektrochemikiem. Nawet nie wszystkie tlenki żelaza są nazywane rdzą.
Zamiast literatury numizmatycznej proszę poszukać w literaturze elektrochemicznej, metalurgicznej itp.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #47 dnia: 03 Maja 2019, 20:20:37 »
"zastanawiam się co tak naprawdę chcesz udowodnić."

Moim zdaniem nie jest błędem używanie m. in. na tym forum, w rozmowach towaszyskich a także w publikacjach dotyczących numizmatyki, których przedmiotem nie jest analiza chemiczna tego co w różnych warunkach powstaje na powierzchni monet - słowa "rdza" w odniesieniu do jakichkolwiek nawarstwień na monetach powstałych wraz upływem czasu w wyniku procesów chemicznych .

Są jednak zagorzali zwolennicy tego aby słowo "rdza" używac tylko w odniesieniu do korozji żelaza. To wszystko co mogę Ci odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2019, 20:24:50 wysłana przez Jack »

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Dyskusja na temat co to jest rdza
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Czerwca 2019, 06:02:25 »
Pokazałem wcześniej w innym wątku szóstaka J.Sobieskiego 1681 roku zmasakrowany czyściłem go roztworem Lipka (uważałem że warto go zachować dla potomnych), prostowałem itp pozostały w zagłębieniach, właśnie resztki "rdzy" co uważam za dowód autentyczności monety, nie są to wżery resztki, jakieś tam patyny. Mogę to wyczyścić tak jak na rewersie - te ciemne ślady. Zresztą zobaczcie sami.

To nie jest rdza tylko tylko zbyt mocna reakcja tlenków miedzi itd , z powierzchnią monety . Niestety stan monety nie powala i podejrzewam że pod spodem tych ,, czerwonych plam " jest po prostu wżer , dziura .





To jest tzw,kupryt https://pl.wikipedia.org/wiki/Kupryt





 

R E K L A M A
aukcja monet