Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:06:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 8 aukcja GNDM  (Przeczytany 5687 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
8 aukcja GNDM
« dnia: 04 Maja 2019, 22:57:38 »
Od jakiegoś czasu można zapoznać się z ofertą kolejnej aukcji.
https://aukcje.gndm.pl/auction/8/

Natomiast niedawno na fanpage GNDM została zamieszczona taka informacja:
Cytuj
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
2 maja o 05:48 •

STAN ZACHOWANIA zastępujemy OCENĄ JAKOŚCI
Jest to zmiana do której przemierzaliśmy się już od dłuższego czasu i po raz pierwszy zaimplementujemy ją na Aukcji 8.
Dla starych monet (do XIXw.) ocena jakości (kondycja) będzie wypadkową stanu zachowania monety (jej stopnia zużycia obiegiem), jak i jakości jej wykonania.
Ocenianie tylko stanu zachowania - tak jak to robią PCGS i NGC - jest naszym zadaniem niemiarodajne w przypadku starych monet, i tym samy nieadekwatne do ich wartości.
W przypadku starych monet mamy do czynienia z niedobiciami, przesunięciami wadami blachy, justunkiem itp.
Czynniki te mają duży wpływ na wartość numizmatu.
Przy ocenie tylko stanu zachowania dochodzi do paradoksów, ze egzemplarz oceniony na stan 1-, ale w połowie niedobity, może sprzedać się taniej niż dobrze wybita sztuka, będąca pod względem oceny stany zachowania stanem 2.
Doszliśmy do wniosku że ocena jakości / kondycji starej monety, powinna być rzeczywistym odzwierciedleniem jej atrakcyjności kolekcjonerskiej, a nie tylko samą oceną jej stopnia zużycia w obiegu.
W przypadku monet nowych (XIX, XX wiek) bitych już maszynowo, z powtarzalną jakością pozostajemy tradycyjnie przy ocenie samego stanu zachowania, rozumianego jako stopień zużycia.
Właśnie takie spojrzenie na zagadnienie oceny stanu zaimplementujemy na Aukcji 8.
Pozdrawiamy
GNDM.pl

Jak oceniacie powyższą nowość? Czy taka ocena się przyjmie? A może ktoś ma jeszcze inny pomysł?
Norbert

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maja 2019, 23:08:08 »
Zamiast słowa "zaimplementować",
można lub należałoby użyć słowa "zastosować" lub "wprowadzić".
Pozdrawiam, Gerard P. :)
Pozdrawiam, Gerard

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maja 2019, 23:51:03 »
Thinkuję, że zaimplementowanie skrutinizacji gradingów coinów na aukcjach nie będzie njusem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maja 2019, 08:12:22 »
Myślę ze się nie przyjmie. A tak na marginesie jaka jest moneta każdy widzi.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maja 2019, 08:19:43 »
Myślę ze się nie przyjmie. A tak na marginesie jaka jest moneta każdy widzi.

Ten problem, że cyferki są lepiej widoczne.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maja 2019, 08:53:31 »
Myślę ze się nie przyjmie. A tak na marginesie jaka jest moneta każdy widzi.

Nie do końca z tym się zgodzę, bo jednak każdy z nas miał doświadczenia, jak ta sama moneta potrafi inaczej wyglądać na różnych zdjęciach. Moim zdaniem jest to ciekawe posunięcie i zobaczymy, jak będą wyglądały opisy kontra nasze odczucia.
Norbert

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maja 2019, 09:20:02 »
W przypadku monet bitych ręcznie i wczesnymi maszynami to krok w dobrym kierunku. Ale czy się przyjmie to inna sprawa. Ludzie lubią by było prosto, łatwo i jednakowo, w znaczeniu by ktoś myślał za nich , wiec wszelkie modyfikacje raczej będę trudne w przyjęciu. Wg mnie w monetach z tego okresu najważniejsza jest rzadkość i czytelność odmiany, jakoś monety jest drugo- lub trzeciorzędna, Natomiast stan to w tym wypadku trochę bajer dla laików - zobacz jaka piękna moneta, a przecież najciekawsza jest w monecie historia która opowiada- kto gdzie itp. Tylko trzeba czasu i chęci by to opowiedzieć i wysłuchać...

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Maja 2019, 10:08:32 »
Proszę Panów większość swoich monet kupowałem na rożnego rodzaju targach ,giełdach staroci. Wtedy nie było internetu, aukcje dopiero raczkowały. Nikt nigdy nie zasugerował mi w jakim stanie jest dana moneta którą chciałem kupić. Jeśli mi się podobała i miała przystępną cenę to kupowałem. I tak powinno być. O ile chodzi sprzedaż przez internet, to powinny być dobre czytelne zdjęcia. Jeśli chodzi o gran ding, to noty wiele razy były zawyżone.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Maja 2019, 11:21:52 »
Jak oceniacie powyższą nowość? Czy taka ocena się przyjmie? A może ktoś ma jeszcze inny pomysł?
Jestem za, oczywiście traktując powyższą ideologię jako próbę przemycenia zwykłego, dokładnego opisu danego egzemplarza. Stany dla monet bitych ręcznie po prostu się nie sprawdzają, a w epoce łatwo dostępnych dobrych zdjęć - jak dla mnie - są zaszłością z epoki katalogów czarno-białych o bardzo nieprzejrzystych ilustracjach.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Maja 2019, 12:29:24 »
Proszę Panów większość swoich monet kupowałem na rożnego rodzaju targach ,giełdach staroci. Wtedy nie było internetu, aukcje dopiero raczkowały. Nikt nigdy nie zasugerował mi w jakim stanie jest dana moneta którą chciałem kupić. Jeśli mi się podobała i miała przystępną cenę to kupowałem. I tak powinno być. O ile chodzi sprzedaż przez internet, to powinny być dobre czytelne zdjęcia. Jeśli chodzi o gran ding, to noty wiele razy były zawyżone.

Panie Stanisławie, pełna zgoda jeśli chodzi o sytuacje, kiedy kupując mamy możliwość ocenić na żywo stan monety. :) Jednak tutaj omawiamy aukcję, gdzie zdecydowana większość osób będzie musiała zadowolić się samym opisem i zdjęciami. Dlatego uważam, że czym szerszy opis oceny stanu monety, tym lepiej. Niezależnie, czy zgadzamy się z takim podejściem sprzedawcy.
Do tej pory np firmy numizmatyczne sporadycznie dodawały swoją ocenę, jeśli moneta była w slabie.
Norbert

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Maja 2019, 12:48:05 »
Proszę Panów większość swoich monet kupowałem na rożnego rodzaju targach ,giełdach staroci. Wtedy nie było internetu, aukcje dopiero raczkowały. Nikt nigdy nie zasugerował mi w jakim stanie jest dana moneta którą chciałem kupić. Jeśli mi się podobała i miała przystępną cenę to kupowałem.
Tylko niestety grading w Polsce jak każda rzecz nie jest pomocą przy kupnie ale głównym - wypaczonym (to chyba normalne dla naszej nacji) narzędziem.

Jakiś czas temu naskrobałem trochę więcej nt trumienek.
https://www.facebook.com/KatalogPoltorakow/posts/411763979369418?__tn__=K-R
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Maja 2019, 16:18:49 »
Wpelni się zgadzam z tym co Pan napisał.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Maja 2019, 12:10:38 »
https://onebid.pl/pl/auction/523/lot/383/zygmunt-i-stary-polgrosz-wilno-1510-blad-sigismvnei
Błąd? Niby tak, ale przy tych półgroszach punce E G D były stosowane często dość luźno tzn. zamiennie.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Maja 2019, 13:18:42 »
https://onebid.pl/pl/auction/523/lot/383/zygmunt-i-stary-polgrosz-wilno-1510-blad-sigismvnei
Błąd? Niby tak, ale przy tych półgroszach punce E G D były stosowane często dość luźno tzn. zamiennie.

co nie zmienia faktu.
Pytanie tylko jaka jest waga tego błędu i jego rzadkość.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 8 aukcja GNDM
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maja 2019, 21:56:46 »
Rzadkość i waga pospolite. Nawet na drugiej stronie tej monety jest podobny "błąd"
DCGE te czcionki były stosowane dość swobodnie - celowo czy po prostu przez niedbałość lub słabo widoczne różnice na puncy

 

R E K L A M A
aukcja monet