Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 02:23:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września  (Przeczytany 12343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Września 2019, 10:18:52 »
Cytuj

Brąz Decencjusza ma taką samą patynę jak wystawiony wcześniej Magnencjusz, który jakoś nie wzbudził Pana obaw?

Szczerze powiedziawszy to również wzbudził, ale tam rozłożenie patyny jest znacznie bardziej ujmijmy to wiarygodne niż na Decencjuszu, nie podoba mi sie na nim to że moneta miejscami jest całkowicie jej pozbawiona i wręcz te miejsca się świecą, gdzie w innych zalega nie niej gruba warstwa. Oczywiście nie twierdzę broń Boże, że to jest na 100 proc. moneta lewa, po prostu wzbudza to moje podejrzenia.
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2019, 10:24:30 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 684
    • TWNA na Facebooku
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Września 2019, 14:17:19 »
Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

choć sam od lat jestem wierny generalnie kilku-kilkunastu zachodnim domom aukcyjnym, fakt coraz bogatszej oferty monet antycznej Grecji i Rzymu w polskich domach aukcyjnych przyjmuję z dużą radością i satysfakcją. Wolę licytować w PLN niż być zależnym od kursu EUR, GBF lub CHF, dotychczas jednak rzadko pojawiało się w Polsce coś, co by mnie zainteresowało. Ten wrzesień zapowiada się jednak całkiem ciekawie, bo i numimarket, i Dawid Janas zgromadzili całkiem ładny zestaw monet. Nie ma wprawdzie wśród nich okazów, które mogłyby być motorem aukcji Classical Numismatic Group, Nomos, Numizmatica Ars Classica, czy F.R. Künkera, ale z pewnością są takie, które w katalogach aukcyjnych takich firm spokojnie mogłyby się znaleźć jako osobne egzemplarze, a nie części lotów. A to już coś! W przypadku obydwu polskich domów aukcyjnych miałem przyjemność oglądać większość oferowanych przeze nie monet na żywo i nie wzbudziły one mojego niepokoju.
Co do denara Markynusa RIC 22a zatem, mamy tu do czynienia z dość liczną emisją, do wybicia której wykorzystano przynajmniej kilka par stempli awersu i rewersu. Stemplem, na którym nie został zarysowany diadem Fides, wybito m.in. egzemplarze z aukcji elektronicznych CNG 137, 257 i 172, 256 - obydwie monety pochodzą z zacnych kolekcji Ojca Wilbura B. Dextera oraz Johna A. Seegera.
Co do Magnencjusza i Decencjusza, obydwie monety pochodzą bodaj z jesiennej aukcji Künkera z 2011, ze zbioru, którego część sam posiadam inne egzemplarze obydwu uzurpatorów - Magnencjusza RIC VIII Lyons 112 i Decencjusza RIC VIII Lyons 122. Zazielenienie patyny jest dość łatwe do usunięcia, a po starannej konserwacji i brązowa część patyny ma szansę zmienić się w ładnie zachowane powierzchniowe srebrzenie. Załączam zdjęcia moich egzemplarzy przed i po konserwacji.
Na zacnym Forum TPZN jestem rzadkim gościem, więc z pewnością mój autorytet ustępuje tu bywalcom, niemniej wszystkie trzy monety z aukcji Janasa mogę śmiało polecić Państwa / Waszej uwadze podczas licytacji!

Pozdrawiam cordialiter

Bartosz   

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #47 dnia: 03 Września 2019, 17:40:37 »
I sprawa wyjaśniona.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #48 dnia: 03 Września 2019, 20:49:54 »
Co do Makrynusa to niezbyt mi się podobało to, że Fides wygląda jakby nic na głowie nie miała, ale fakt że stylistycznie moneta jest ok. Problem mój w stosunku do Decencjusza to patyna wzlędem reszty monety, zbyt wiele razy widziałem taką na falsach i kopiach. Co do ewentualnego obstawiania tych monet to nie leżą one w zakresie moich zainteresowań […]

No to cieszę się bardzo, że będę mieć jednego mniej konkurenta na Makrynusa. Przyglądając się podobnym monetom, w takim samym mniej więcej stanie zachowania, głowa Fides tak samo "nic nie ma". Zgadzam się z kolegą Tomankiem, że to sprawa stemplowa.

Co do tej proszkowo-nalotowej patyny na Decencjuszu, jest całkiem wiarygodna bezpośrednio z skarbowego garnca, bo takie monety widziałem przed, i po czyszczeniu n.p. z dosyć świeżo wygrzebanych skarbów Wold Newton i Ueken, a wcześniej, z Gloucester. Zresztą nie wszystkie zostały oczyszczone, i można osobiście je odwiedzić, i pooglądać patyny i naloty z lupą w ręku.

Gdyby nie inne cele we wrześniu, chętnie bym dołączył więcej z tych monet do mojej kolekcji.


A nawiasem, trzeba naprawdę pochwalić sam antykwariat za ogólną prezentację aukcji, a fotografa za doskonałą i solidną robotę.

Wiele z większych zachodnich domów aukcyjnych nie ma tak dobrych zdjęć, i często ich opisy są naprawdę leniwe.

Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Września 2019, 08:12:49 »


A nawiasem, trzeba naprawdę pochwalić sam antykwariat za ogólną prezentację aukcji, a fotografa za doskonałą i solidną robotę.

Wiele z większych zachodnich domów aukcyjnych nie ma tak dobrych zdjęć, i często ich opisy są naprawdę leniwe.

Serdecznie dziękuję w imieniu własnym i fotografa :)

Dziękuję też wszystkim za głosy w dyskusji a już dziś późnym popołudniem zamieszczę tu wpis poświęcony jednej z monet antycznych z aukcji :)

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Września 2019, 16:05:44 »
Zgodnie z zapowiedzią...

Do popołudniowej kawy proponujemy państwu pochylić się nad nietuzinkową monetą z ciekawego dla Cesarstwa Rzymskiego okresu.

Trebonian Gallus to dość interesujący cesarz - wybrany przez legionistów na władcę, po śmierci Decjusza w bitwie pod Abrittus, bitwie, która była przełomowym momentem tak dla Cesarstwa jak i dla Gotów (ale o tym szerzej powie zapewne p. Tomasz Więcek podczas Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej na które już teraz zapraszamy! My na pewno będziemy :))

Wracając do Treboniana Gallusa, cesarz ten nie odznaczył się niczym szczególnym poza uspokojeniem Gotów i przyzwyczajeniem ich do danin. Nie rządził też długo, już w 253 roku zbuntował się przeciw niemu Emilian, nowy zarządca w Mezji. Jego bunt miał wkrótce zaowocować kolejnym spustoszeniem tych terenów przez Gotów.

Przeciw buntownikowi Trebonian Gallus wezwał armię pod dowództwem senatora Waleriana, jednak zanim ten dotarł do Rzymu, legiony zabiły Gallusa kładąc kres również jego mennictwu.

Na naszą aukcję, wśród szeregu bardzo ciekawych monet rzymskich trafił również piękny egzemplarz Antoniniana (denara podwójnego) Treboniana Gallusa. Moneta z pięknie zachowanym połyskiem menniczym i detalem, który zaprezentujemy dodatkowo na krótkim filmiku (pojawi się wkrótce na naszym kanale youtube - https://www.youtube.com/channel/UCWtpYZMe3Vr9ZpF9UxPBZrw)

Poniżej opis monety jako takiej:

Awers: popiersie cesarza w koronie promienistej, zbroi i paludamentum (płaszczu wojskowym), w prawo, w otoku legenda:
IMP(erator) CAE(sar) C(aius) VIB(ius) TREB(onianus) GALLVS AVG(ustus);

Rewers: Junona siedząca na tronie w lewo, trzyma kłosy i długie berło, w otoku legenda:
IVNO MARTIALIS;

Zapraszamy!

https://antykwariatdj.onebid.pl/auction/5/category/18813/lot/812/
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2019, 16:19:22 wysłana przez TomekP »

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Września 2019, 18:10:40 »
Aukcja 5 Ogłoszenie

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy dodawanie pozycji i zdjęć. Niniejszym otwieramy licytację przedaukcyjną i możliwość składania limitów. W tym tygodniu nasza aukcja trafi również na NumisBids i Biddr.

Dodana została również okładka aukcji, o której już wkrótce napiszemy kilka słów!

Od jutra zapraszamy do oglądania pozycji aukcyjnych po godz. 14. Pozycje o wartości powyżej 5 tyś. złotych będą dostępne do oglądania po uprzednim umówieniu się.

Zapraszamy!

Johner

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Września 2019, 07:30:27 »
Witam,

Pozycja 488 to falsyfikat:
https://onebid.pl/pl/auction/621/lot/488/zygmunt-iii-waza-ort-1615-gdansk-nowy-typ-popiersia

Ponizej linki do przykladowych aukcji z tym falsem:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/1615-ort-gdansk-stan-i-r-i7634877807.html
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ort-1615-z-gdanska-ladny-rzadki-i7727021651.html

Cechy charakterystyczne - chropowata powierzchnia (szczegolnie awersu), brak sladow walcowania, identyczne ksztalty wyciecia.
Sa rowniez identyczne skazy na wszystkich monetach.

Edit: Prawdopodobnie rowniez pozycja 487
« Ostatnia zmiana: 17 Września 2019, 07:36:45 wysłana przez Johner »

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Września 2019, 09:37:08 »
Pozycje 487 i 488 zostały wycofane z aukcji. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na nie. Znaleźliśmy też kilka dodatkowych cech wspólnych, które zamieścimy na naszym profilu na Facebook'u ku przestrodze własnej i innych.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Września 2019, 09:45:42 »
Brawo dla kolegi Johner'a!!!

Świetna i  szybka reakcja Tomku, dzieki!!!

Tak sobie przy okazji pomarzyłem, czy firmy aukcyjne nie mogłyby wprowadzić w regulaminie takiego punktu, który
pozwalałby na oznaczanie takich falsów odpowiednią puncą, tak aby po powrocie do właściciela nie wypływały po jakimś czasie w innych miejscach???
jarek

TomekP

  • Gość
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Września 2019, 09:51:09 »
Tak sobie przy okazji pomarzyłem, czy firmy aukcyjne nie mogłyby wprowadzić w regulaminie takiego punktu, który
pozwalałby na oznaczanie takich falsów odpowiednią puncą, tak aby po powrocie do właściciela nie wypływały po jakimś czasie w innych miejscach???

Niestety jest to ingerencja w monetę i komitenci po prostu nie wyrażają na to zgody...

PS: W załączeniu zdjęcie z FB ze wskazanymi cechami, które dodatkowo rzuciły nam się w oczy.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: 5 aukcja Antykwariat Dawid Janas 28 września
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Września 2019, 10:39:03 »
Tak sobie przy okazji pomarzyłem, czy firmy aukcyjne nie mogłyby wprowadzić w regulaminie takiego punktu, który
pozwalałby na oznaczanie takich falsów odpowiednią puncą, tak aby po powrocie do właściciela nie wypływały po jakimś czasie w innych miejscach???

Niestety jest to ingerencja w monetę i komitenci po prostu nie wyrażają na to zgody...

PS: W załączeniu zdjęcie z FB ze wskazanymi cechami, które dodatkowo rzuciły nam się w oczy.

Czyli wychodzi, że co aukcja to jakiś fałszywy ort (lub kilka). Postawa domów aukcyjnych godna pochwały no ale jak zauważył Tomek blachy (bo monety to nie są) wracają do właścicieli, którzy możliwe, że będą chcieli pozbyć się ich po cichu. Zostaje np. allegro, gdzie na pewno nie będzie już tak świetnych zdjęć co sprawi, że identyfikacja znaków szczególnych fałszerstw będzie o wiele trudniejsza. No i klientela też - ujmijmy to trochę brutalnie - mniej wymagająca. Wtedy pójdą na pewno i znów "zasilą" czyjeś zbiory a poprzedni właściciele będą się cieszyć, że wypchnęli z gniazda kukułcze jajo. Zakładając, że nieświadomie stali się ich posiadaczami...
Koło się zamyka - jedyny plus to taki, że ten % jeśli nie promil kolekcjonerów śledzący Wasze strony na fb czy to forum będzie ostrzeżonych.
« Ostatnia zmiana: 17 Września 2019, 10:41:53 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet