Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:55:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: nie tylko monety  (Przeczytany 19662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
nie tylko monety
« dnia: 05 Maja 2019, 09:20:20 »
hej, wpadłem na pomysł abysmy wrzucali tu zdjecia ciekawych odkryc. sporo fajnych zdjeć pojawia sie na necie, a nie tylko monetami się żyje....
na focie odkryta w syrii w piaskach pustyni tarcza
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maja 2019, 09:53:03 »
Ciekawe!
Pokazany na zdjęciu egzemplarz to scutum z Dura Europos .
Pochodzi ze schyłkowego okresu użycia tego typu uzbrojenia czyli z połowy III wieku.To końcowa forma rozwoju.
Scutum zastąpiły tarcze owalne użwane wcześniej przez jednostki auxiliari. Równoczesne wyjście  w tym czasie z użytku gladiusa i scutum wiązane jest ze zmianą sposobu walki legionów  i wzrostem  znaczenia konnicy
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2019, 09:57:59 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja 2019, 10:08:42 »
Dodatkowo można powiedzieć,że tarcza przechowywana jest na uniwersytecie Yale.Ze wglądu na swoje zdobienia jest hipoteza o jej paradnym przeznaczeniu.
Warto zwrócić uwagę na półcylindryczne wygięcie.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maja 2019, 11:31:00 »
Jest też spore prawdopodobieństwo że to scutum mogło należeć do Leg XVI Flavia Firma , którego emblematem legionowym był Lew , a który to legion istniał jeszcze w IV wieku i stacjonował w Surze / Syria/

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maja 2019, 07:52:03 »
&feature=share
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Września 2019, 20:06:24 »
Bardzo ciekawy artykuł. Aż chciałoby się w te turyńskie lasy pojechać, do tego Hachelbich. Co za klimat. Ciekawe, czy uda się znaleźć monety.
Ancora imparo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Września 2019, 18:56:46 »
Też czytałem.Ciekawa sprawa.Jeżeli byli w obozie tylko jedną noc to znaleziska będą mizerne.Moim zdaniem pasuje to do wyprawy Traka.Chociaż pole bitwy na bagnach niekoniecznie do tego odkrytego przez detektorystę (u nas by już siedział).Wzgórza a bagna to duża różnica.Może chodzi w tym przypadku o inną bitwę.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Września 2019, 00:57:31 »
Mnie nawet nie sama bitwa (która i tak musi być jeszcze zweryfikowana) tak zaintrygowała, co fakt, że Rzymianie tak daleko na wschód się zapuścili. Odkrycie tego obozu sugeruje, że to nie był spontaniczny wypad, czy zwiad, a zaplanowana polityka poszerzenia granic Imperium do "Oceanu" (Morze Północne , Zachodni Bałtyk). Oczywiście,  jeśli ta teza się potwierdzi w przyszłości.
A kto wie, czy jakiś legion widmo nie zabłąkał się na mglistych bagnach współczesnego Zgorzelca czy Krosna Odrzańskiego :) Taka trochę teoria fantasy ;) Ale kto zabroni spekulować i snuć opowieści...
Ancora imparo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Września 2019, 08:07:11 »
Jak na razie blisko Polski(70 km) mamy ślad pobytu legionów w Trenczynie w 179 roku.W czasie wojen markomańskich a konkretnie expeditio germanica secunda zimę spędziło tam 855 żołnierzy legio II Adiutrix z Aquincum dowodzonego przez legata Marka Waleriusza Maksymusa.Jest nim inskrypcja na skale u podnóża zamku.Co ja się jej naszukałem.Dopiero po dłuższej chwili dowiedziałem się ,że jest widoczna wewnątrz hotelu Tatra.Wchodzi się na piętro i na końcu korytarza jest oszklona ściana przy samej skale :)
Jeszcze bliżej Polski (50 km)odkryto ślady obozu na terenie czeskiego Ołomuńca.W czasie tej samej wyprawy na przełomie 179/180 przezimowała tam jedna vexillatio wydzielona z legio III Augusta.
I to na tyle.
Chociaż nie tak dawno...http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29296%2Carcheolog-mamy-dowody-na-obecnosc-rzymskich-legionistow-na-terenie-polski
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Września 2019, 09:42:03 »
Co ja się jej naszukałem.Dopiero po dłuższej chwili dowiedziałem się ,że jest widoczna wewnątrz hotelu Tatra.Wchodzi się na piętro i na końcu korytarza jest oszklona ściana przy samej skale :)
Tak na wszelki wypadek, jakby ktoś był na miejscu, bo nawet po wejściu do hotelu to nie jest oczywiste :-)
Mijamy recepcję i idziemy schodkami w górę, tam gdzie panowie z lodówką
DSC_0979.JPGnie tylko monety
, potem jeszcze parę schodków na oszklony tarasik:
DSC_0977.JPGnie tylko monety
.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Września 2019, 10:45:36 »
Hehe.Ja przeczytałem ,że jest za hotelem.A tu budynek przy prawie pionowej skale. Usiłowałem się za niego jakoś wcisnąć ale nie było przejścia  ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Września 2019, 10:47:56 »
mamy ślad pobytu legionów w Trenczynie w 179 roku.
Ciekawe miejsce. Kolejne do zaznaczenia na mapie i na plan wycieczki. O zamku oczywiście wiadomo, ale nie słyszałem wcześniej o rzymskiej inskrypcji w jego okolicach.
Mijamy recepcję i idziemy schodkami w górę
Mieli pomysł z tym hotelem. Siada się wygodnie i z eleganckiego wnętrza czyta rzymską inskrypcję :)

Czytając artykuł o Hachelibich przypomniał mi się jeszcze inny wpis, gdzie była mowa o poziomym (równoleżnikowym) szlaku. I jak tak spojrzeć na mapę, to układa się to przemieszczanie w jakąś całość i jest w tym logika.
W czasach rzymskich główne znaczenie na ziemiach Polski miały szlaki północ-południe, a więc tzw. bursztynowe (najbliższy przechodził z Kotliny Czeskiej przez Kotlinę Kłodzką w rejon Wrocławia-Ślęzy). Jednakże istniały również szlaki równoleżnikowe, służące głównie ruchom wewnętrznym ludności germańskiej. Otóż przez Lubań przechodził szlak, najważniejszy spośród zachodnich szlaków lądowych, wychodzący z Moguncji nad Renem (rzymskie Mogontiacum), poprzez dzisiejszą Turyngię i Saksonię i wzdłuż północnych stoków Sudetów na Łużyce i Śląsk. Szlak ten biegł przez rejon Budziszyna, Zgorzelca, Lubania, Bolesławca, Legnicy do Wrocławia, gdzie łączył się ze szlakiem bursztynowym Największe znaczenie zaczął nabierać od około połowy II wieku. Z czasem droga ta przekształciła się w znaną nam dziś tzw. Via Regia lub Wysoką Drogę. Szlak ten nie miał wyłącznie charakteru handlowego, również po prostu służył migracji ludności, trasie wypraw wojennych.

https://www.prolusatia.pl/ksiaznica/artykuly/168-monety-rzymskie-wiadectwem-starych-drog-handlowych-na-uycach.html
Ancora imparo

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Września 2019, 13:33:39 »
Usiłowałem się za niego jakoś wcisnąć ale nie było przejścia  ;D
Ja po nieudanych próbach przeciśnięcia się za hotel wszedłem do środka tylko po to, żeby zapytać się, czy są jedynym hotelem o tej nazwie w mieście ;-) I dopiero wtedy sprawa się wyjaśniła.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: nie tylko monety
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Września 2019, 17:17:33 »
Ha ha .Też Pan szukał wejścia z tej strony? A tam tylko wąska szczelina jest  ;D
« Ostatnia zmiana: 29 Września 2019, 17:48:00 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet