Aktualności:

• 14 Październik 2019, 01:21:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog aukcyjny  (Przeczytany 1296 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

alfer

• Użytkownik
  • **
Katalog aukcyjny
« dnia: 06 Maj 2019, 21:02:46 »
Dzisiaj otrzymałem paczkę z katalogiem aukcyjnym. W sumie nic takiego jednak po otwarciu przesyłki dosłownie szczęka mi opadła. Nie widziałem nigdy tak rewelacyjnie wydanego opracowania aukcji numizmatycznej. 500 stronicowy album, wydany na dobrym jakości papierze,  bardzo bogato ilustrowany, obszerne opisy monet które w większości mają podaną proweniencję i często opatrzone są opisem historycznym. Autorzy włożyli mnóstwo owocnej pracy nad katalogo-albumem.  Dla mnie super prezent - lektura na długie wieczory.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Katalog aukcyjny
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maj 2019, 21:05:34 »
Rzeczywiście, pięknie wydany, nie dziwota, ze trzeba płacić opłaty aukcyjne. Ale w przypadku otrzymania takiej książki, może warto.
Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maj 2019, 21:11:36 »
Do mnie tez ten katalog dotarł i tez ogromne wrażenie wywarł:) to jest naprawdę solidny dom aukcyjny!

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maj 2019, 21:12:39 »
Nie widziałem nigdy tak rewelacyjnie wydanego opracowania aukcji numizmatycznej.
Nie jest to znowu jakieś pierwsze w świecie tego typu wydanie - od lat wyglądają tak katalogi CNG, Roma Numismatic, Gemini LLC i paru innych firm. Tyle że od pewnego momentu w formie papierowej stają się one słono płatne, co pewnie stanie się w niedługim czasie i z katalogami Leu.

alfer

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Maj 2019, 21:23:00 »
Mam starsze wydania Gemini i CNG i nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak to wydanie Leu. 

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maj 2019, 21:43:01 »
Do mnie też dotarł i też zrobił spore wrażenie , Leu się wykosztował , ale zapewne chce zmazać plamę po tej kradzieży .

jmskelnik

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • Historia ukryta w przedmiotach
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2019, 22:58:18 »
Zastanawiam się jaki jest sens zbierania czegokolwiek, skoro pamiątki w katalogach wyglądają piękniej niż w rzeczywistości :)
Tak na serio to trzeba przyznać, że ktoś tam zna się na składzie i miał świetny pomysł na zaprezentowanie monet. Podoba mi się układ z przedstawieniem zdjęć w naturalnej wielkości i powiększeniem jednej strony na marginesie. Przy czym dzięki obszernemu opisowi całość nie jest przeładowana. Przesadą wydają mi się tylko plansze z monetami na czarnym tle. Naprawdę piękny katalog.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2019, 19:07:56 »
Przyjemnie wydany katalog, ale w dalszym ciągu uważam, że wersja elektroniczna jest bez porównania lepsza.

1. Jest przeszukiwalna; w wypadku katalogu papierowego bywa, że już po paru miesiącach pamięta się tylko ogólnie, że coś tam było i żeby to znaleźć trzeba mozolnie kartkować.

2. Jeśli w opisie jest coś ciekawego, bez problemu można to przekopiować i zachować osobno; z papieru trzeba przepisywać ręcznie (dla kilkudziesięciu linijek tu i ówdzie nie opłaca się włączać skanera)

3. To samo ze zdjęciami; łatwo je kopiować, segregować wedle swojej koncepcji etc. W dodatku monety w rozdzielczości HD mają na ekranie średnicę 20 centymetrów; malutkie zdjęcia na papierze absolutnie nie mogą się z nimi równać.

Ponadto wersja elektroniczna jest poręczniejsza do przechowywania, bardziej ekologiczna, tańsza etc. etc. etc. Dziś papier to już tylko snobizm.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2019, 21:44:12 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

dusiolek

• Stały bywalec
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2019, 19:39:29 »
Przyjemnie wydany katalog, ale w dalszym ciągu uważam, że wersja elektroniczna jest bez porównania lepsza.

...
Ponadto wersja ekologiczna jest poręczniejsza do przechowywania, bardziej ekologiczna, tańsza etc. etc. etc. Dziś papier to już tylko snobizm.
Calkowicie popieram.

Mi sie udalo przekonac domy aukcyjne do nie wysylania mi papieru - dostaje powiadomienia o aukcji (czasami listem - ale to przezyje) - nie widze sensu trzymania tej makulatury, ktora pojdzie na smieci jak tylko dzieci beda musialy cos z tym zrobic.

Tomek

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2019, 19:50:53 »
Drukowałem swojego czasu katalogi dla sklepu numizmatycznego z mojego miasta.Wysyłali je do stałych klientów.Kiedyś wpadłem do niego by zakupić  kasety.Porozmawiałem z właścicielem .W tym czasie wszedł listonosz ze zwrotami."Widzi pan dziadki umierają,a młodzi proszą by nie wysyłać bo wolą wersję elektroniczną.Chyba zmniejszę nakład  albo przestanę drukować".Coś w tym stylu powiedział. :(
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2019, 20:40:15 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Maj 2019, 22:06:34 »
dziadki umierają,a młodzi

Ale to chyba nie na tym polega. Mnie w końcu znacznie bliżej do dziadka niż do młodego. Jasne, z sentymentu pewnie bym sobie zostawił jeden regał ważnych dla mnie papierowych książek, by w ten sposób czasem przywoływać wspomnienia, jak to je -dziesiąt lat temu czytałem. Ale pozostałych kilkanaście regałów natychmiast zamieniłbym (gdyby to tylko było możliwe) na wersje elektroniczne.

Przecież przyjazność wersji elektronicznych właśnie dla dziadków ma szczególne znaczenie!

To dziadek ma coraz gorszy wzrok i powiększenie strony na ekranie to dla niego błogosławieństwo. To dziadka dopada skleroza i nie pamięta, w której z pięciu czytanych w zeszłym tygodniu książek była pewna ważna informacja, która jest mu akurat potrzebna. Dzięki możliwości wyszukiwania odnajdzie ją w wersjach elektronicznych w kilka minut. Papierowe książki musiałby wertować godzinami.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

monbank1

• Stały bywalec
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Maj 2019, 22:10:58 »
Dziś papier to już tylko snobizm.
Jak Pan to rozumie, bo ja nie bardzo?

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Maj 2019, 22:48:17 »
Dziś papier to już tylko snobizm.
Jak Pan to rozumie, bo ja nie bardzo?

Nie ulega wątpliwości, że wydania papierowe, choć znacznie mniej wygodne i droższe, ładniej się prezentują. Ta prezencja to w zasadzie ich jedyna wyraźna przewaga nad wydaniami elektronicznymi. Snobizm zaś polega między innymi właśnie na imponowaniu tym, jak ktoś/coś się prezentuje. Trudno jednak komuś zaimponować, pokazując, że ma się jakiś tam plik na dysku.

monbank1

• Stały bywalec
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Maj 2019, 19:13:06 »
Zapytałem, bo zbieram również książki ale nie dla imponowania komuś, tylko do czytania. Kupuję głównie książki używane.
Nastały czasy kiedy fajne tytuły można kupić za taniochę.
Pozdrawiam, Gerard P.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Maj 2019, 19:22:41 »
Nastały czasy kiedy fajne tytuły można kupić za taniochę.

Oczywiście miałem na myśli wyłącznie sytuacje, gdy istnieje wersja elektroniczna (jak w wypadku tej aukcji Leu), czyli ma się wybór: papier lub bajty.

Sam też kupuję tanie stare papierowe książki, których długo jeszcze nikt nie zeskanuje legalnie (prawa autorskie), ani nielegalnie (bo są dość niszowe). Ale w zdecydowanej większości wypadków wolałbym mieć to pod postacią bajtów.

R E K L A M A
aukcja monet