Aktualności:

• 27 Maj 2019, 15:00:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem  (Przeczytany 242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

• Stały bywalec
Najpierw zacznę od tego, że jest sobie taki antoninian tytułowego cesarza, który na tej stronie http://sonic.net/~marius1/mysite/Gallus%20Rome.htm , przedstawiony jest jako nienotowany w RIC wraz z komentarzem - tłumaczenie internetowe:"Rewers właściwy dla Volusiana. RIC zauważa, że okaz w Paryżu i wszystkie trzy w British Museum są z biednego metalu, podobnie jak ten. To bardzo interesujące, że te „muły”, które mieszają awers jednego cesarza z odwrotnością drugiego, są tak często ubogim metalem".
 pozwolam sobie wkleić ten fragment:

cytat.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

Wpadł w moje ręce analogiczny antoninian - tyle, że dodatkowo z błędem  - zamiast TREB jest TRES i co do tego myślę, że nie ma żadnych wątpliwości. Na awersie są dodatkowo jeszcze dwa miejsca w legendzie - gdzie coś się działo dziwnego ze stemplem, a może jego twórcą. Poniżej zamieszczam zdjęcia.
Ciekawe byłoby Panów zdanie na temat tej emisji - może wiecie coś więcej, jak i ewentualny komentarz do nietypowego awersu. Zdjęcia są z portalu aukcyjnego, ale mam już monetę w rękach, więc w razie czego służę kolejnymi.
Pytania , które mi się nasuwają - gdzie była mennica tego typu antoninianów? i czy przypadkiem za robienie awersu w tym przypadku nie wziął się jakiś przesiedleńczy początkujący i zagubiony majster z prowincjonalnej mennicy? - tu puściłem wodze fantazji :)

tres_a.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

tres_r.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

tres_a_e.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2019, 22:36:33 wysłana przez Jack »

nosfer3

• Stały bywalec
Odp: Trebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maj 2019, 10:15:15 »
Witam.
Co do samego błędu to go tam nie widzę.Litera B jak najbardziej poprawna mimo faktu że łudząco przypomina S.
Dla porównania coś z Probusa z tym samym problemem

Pozdrawiam Maciej

Jack

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2019, 10:53:07 »
Coś w tym jest co Pan pisze panie Macieju...
Mam dobry obiektyw makro, więc wieczorem spróbuję odpowiednimi zdjęciami bardziej analitycznie podejść do zagadnienia. Jednak to, co sobie myślę tak na gorąco, to pytanie - co stanęło na przeszkodzie aby, tak na Pana monecie, jak i mojej - litera B wyglądała tak samo albo prawie identycznie jak inna litera B występująca na stemplu. Bo można sobie jednak wyobrazić sytuację (jeśli używano jakiegoś rodzaju punc do wykonywania stempla), że - szczególnie przy słabszym wzroku lub roztargnieniu - użyto puncy z literą S, która mogła być łudząco podobna do B dla tego kto ten stempel tworzył.

Jack

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2019, 19:30:55 »
Obiecałem, więc zamieszczam:
1. Szersze spojrzenie z bardzo bliska (fajny pierwszoplanowy bokeh powstał na twarzy cesarza  :))

macro1.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

2. Błędnie umieszczona na stemplu litera S zamiast B (wg wszelkich znaków na niebie i ziemi przeze mnie postrzeganych)

S_zamiast B.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

3. Prawidłowa litera B

Prawidlowe_B.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

4. Litera S w wyrazie Gallus

Szersze_ujecie dobrego_S.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

prawidlowe_s.jpgTrebonian Gallus - interesujący antoninian dodatkowo z błędem

W związku z powyższym nie mogę na chwilę obecną zmienić swojego zdania, ale jestem otwarty na racjonalne przeciwne argumenty, które przemawiałyby za tym, że tam gdzie wg mnie jest litera S jest jednak B.

R E K L A M A
aukcja monet