Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 10:57:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Domus Aurea - co tam jeszcze jest?  (Przeczytany 1224 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Domus Aurea - co tam jeszcze jest?
« dnia: 10 Maja 2019, 21:12:48 »
Z wielkim hukiem ogłoszono odkrycie kolejnego pomieszczenia w Domus Aurea: https://www.telegraph.co.uk/news/2019/05/09/archeologists-find-secret-chamber-decorated-centaurs-sphinx/

Nie różni się ono specjalnie od dotychczas odkrytych/udostępnionych, zastanawia mnie co innego - na ile trudne jest zbadanie znanej struktury budowli pod kątem dość oczywistego stwierdzenia, czy za kolejną ścianą jest tylko nienaruszona przez człowieka gleba, czy coś co może wskazywać na ciąg dalszy budowli? Czy przypadkiem nie jest to włoskie "oj-tam oj-tam, dawno wiedzieliśmy, że coś tam jest, ale czekaliśmy z ogłoszeniem, jak skończą się pieniądze na obecne prace, żeby dostać kolejne dofinansowanie"?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 341
Odp: Domus Aurea - co tam jeszcze jest?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Października 2019, 21:41:59 »
„Nero’s palace was so large, with its courtyards and landscaped gardens, that it covered three of Rome’s seven hills.”
 
Pałac Nerona zajmował 3 z 7 wzgórz Rzymu (!). Nie wiem czy byłeś kiedyś w wiecznym mieście ale mnie w ogóle nie dziwi, że odkrywają takie rzeczy powoli. Przy tego rodzaju warstwowym nagromadzeniu zabytków dziwi mnie, że w ogóle odnajdują jeszcze obiekty będące całością. Tam kopnięcie łopatą na podziemnej stacji metra może się skończyć osunięciem budynku stojącego 50 metrów dalej o 2 kondygnacje.

 

R E K L A M A
aukcja monet