Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:31:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Patynowanie monet miedzianych  (Przeczytany 8990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Patynowanie monet miedzianych
« dnia: 14 Maja 2019, 14:47:06 »
Dzień dobry,
nie wiem czy jest lepszy dział na zadanie tego pytanie - jeżeli jest to proszę o przeniesienie. Otóż od jakiegoś czasu mnie interesuje przeciwny temat do czyszczenia - patynowanie. W przypadku srebrnych monet to są już tematy od patyny jajecznej,patyny "dębowej" itp. Natomiast jak pokryć szlachetną patyną monety miedziane oraz moenty brązowe? Czy ktoś z Państwa już próbował?
Pozdrawiam.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maja 2019, 14:56:17 »
Wszystkie te domowe, "na szybko" sposoby, jakie Pan wymienił są albo nieskuteczne, albo szkodliwe dla monety. No, może dębowe patynowanie jest bardziej naturalne.

"Szlachetną patynę" można tylko osiągnąć w odpowiednim środowisku po odpowiednim czasie, który nie jest krótki. Miedziaki i brązy muszą być przechowywane w suchym miejscu, ale jakie środowisko może dać przyspieszony zamierzony efekt, to nie wiem. Osobiście najlepsze brązy, jakie znam są naogół z XIX i początku XX w. Ale to może być dodatkowo konkretny skład stopu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maja 2019, 15:27:07 »
Nie chodziło mi o patynę z teraz na teraz. Niech się rozwija kilka lat. Chodziło mi o to że chciałbym aby nabrała sobie patyny w ogóle. Mam fajnego miedziaka, ale został wyczyszczony (ponoć coś zielonego na niego wchodziło) nie wiem - tak stwierdził poprzedni właściciel monety.No i razem z zielonym zeszła patyna. Chciałbym żeby znowu była taka naturalna.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maja 2019, 16:17:00 »
Wszelkiego rodzaju sztuczne patyny, to fałszowanie stanu zachowania monety. Wątpię aby na tym forum uzyskał Pan rady jak fałszować stan zachowania monety.
Proszę położyć monetę na półeczce i zapomnieć o niej na parę lat. Po tym czasie przyjemnie Pan się zdziwi.
Niżej przykłady monet miedzianych tak patynujących
Pozdrawiam. zdzicho

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maja 2019, 16:30:09 »
Dostęp do powietrza sam zrobi swoje. Wystarczy poczytać fora elektroników, jak bardzo próbują odciąć tam elementy miedziane od bezpośredniej styczności z otoczeniem przez różne lakierowania itp.

Miedź też doskonale reaguje z różnymi świństwami znajdującymi się obecnie w powietrzu i spadającego np. w kwaśnych deszczach, szczególnie związkami siarki. Ale w ten sposób to bardziej można coś zniszczyć niż spatynować ;-)

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maja 2019, 18:04:54 »
Wszelkiego rodzaju sztuczne patyny, to fałszowanie stanu zachowania monety. Wątpię aby na tym forum uzyskał Pan rady jak fałszować stan zachowania monety.
Proszę położyć monetę na półeczce i zapomnieć o niej na parę lat. Po tym czasie przyjemnie Pan się zdziwi.
Niżej przykłady monet miedzianych tak patynujących

Wlasnie o cos takiego mi chodzi. Czyli te kilka lat wystarcza na uzyskanie zadowalajacej patyny? Nie mam zamiaru falszowania stanu zachowania bo monety nie sa na sprzedaz.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maja 2019, 18:53:20 »

 Czyli te kilka lat wystarcza na uzyskanie zadowalajacej patyny?

Nie "wystarcza", trzeba dużo, dużo więcej czasu, można powiedzieć, że jakość patyny jest wprost proporcjonalna do upływu czasu.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maja 2019, 20:03:38 »
Wszelkiego rodzaju sztuczne patyny, to fałszowanie stanu zachowania monety. Wątpię aby na tym forum uzyskał Pan rady jak fałszować stan zachowania monety.
Proszę położyć monetę na półeczce i zapomnieć o niej na parę lat. Po tym czasie przyjemnie Pan się zdziwi.
Niżej przykłady monet miedzianych tak patynujących

Wlasnie o cos takiego mi chodzi. Czyli te kilka lat wystarcza na uzyskanie zadowalajacej patyny? Nie mam zamiaru falszowania stanu zachowania bo monety nie sa na sprzedaz.
Nie wiem jaka patyna Pana zadowala.Taka jak na zdjęciu poniżej powstawała przez 350 lat.
Pozdrawiam. zdzicho

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maja 2019, 21:37:37 »
Wszelkiego rodzaju sztuczne patyny, to fałszowanie stanu zachowania monety. Wątpię aby na tym forum uzyskał Pan rady jak fałszować stan zachowania monety.
Proszę położyć monetę na półeczce i zapomnieć o niej na parę lat. Po tym czasie przyjemnie Pan się zdziwi.
Niżej przykłady monet miedzianych tak patynujących

Wlasnie o cos takiego mi chodzi. Czyli te kilka lat wystarcza na uzyskanie zadowalajacej patyny? Nie mam zamiaru falszowania stanu zachowania bo monety nie sa na sprzedaz.
Nie wiem jaka patyna Pana zadowala.Taka jak na zdjęciu poniżej powstawała przez 350 lat.
W poprzednim poście porównane były monety czyszczone elektroliza w 2013 oraz spatynowane w 2018 - stad moje pytanie czy te 5 lat wystarczy na taka patynke ;)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Stycznia 2020, 22:26:56 »
Eksperyment trwa. Moneta lezy na półeczce od 20 miesięcy.
Czyżby kolejny dowód na pogarszającą się jakość powietrza?
Pozdrawiam. zdzicho

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lutego 2020, 18:48:16 »
Panie zdzicho, czym pan w taki sposób oczyścił tą monetę?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lutego 2020, 20:33:33 »
Tej monety nie czyściłem. Najprawdopodobniej nie miała wcześniej kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym.
Na zestawieniu chyba wszystkie opcje dotyczące patyny na monetach miedzianych
Pozdrawiam. zdzicho

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lutego 2020, 06:09:39 »
To inaczej... Samodzielnie czyścił pan monety z zestawienia? Jeżeli to nie tajemnica to mógłby pan powiedzieć czym lub jak? Pan to zrobił, bo wyszło ładnie

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lutego 2020, 09:55:46 »
Staram się kupować monety w możliwie najlepszym stanie zachowania, ale zbieram jeden temat i nie zawsze jest to możliwe. Stąd w zbiorze monety po elektrolizie i sztucznie patynowane. O ile jest to możliwe, to staram się je wymieniać na nieczyszczone. Jak już muszę czyścić, to bez chemii, bo każda chemia zabija monety miedziane. Patyczkami do uszu zmoczonymi czystym spirytusem rozmiękczam osady na monecie, które potem usuwam kolcami robinii akacjowej. Grynszpan, którego nie udało się usunąć kolcami wypalam. Na koniec przecieram monetę odrobiną oleju wazelinowego.
Niżej moneta w trakcie czyszczenia. Grynszpan usunąłem metodą termiczną, ale w niektórych miejscach pozostał kupryt. Jak moneta odpocznie, to go usunę :)
Czyściłem monety na zestawieniu po lewej stronie, ale nie wymagały dużo pracy. Po prawej kupiłem w takim stanie
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2020, 09:58:26 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Patynowanie monet miedzianych
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lutego 2020, 19:12:43 »
Ja nie mam takich boratynek tzn. mam tylko z grubą i ciemną patyną(ziemniaki). Czasami dawno temu kupowałem całe garście, niektóre pokryte grubym ziarnistym brudem. Nieraz niemożliwe do identyfikacji. Niektóre leżą w oliwie już kilka lat, a brud pozostał na swoim miejscu. Czyli elektroliza jest najlepsza z inwazyjnych sposobów?

 

R E K L A M A
aukcja monet