Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:19:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: dukat Stefana Batorego z Olkusza  (Przeczytany 3942 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
dukat Stefana Batorego z Olkusza
« dnia: 18 Maja 2019, 18:09:23 »
Nowe odkrycie w naszej numizmatyce na aukcji u Kunkera  ;)

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maja 2019, 19:00:08 »
Warto obejrzeć wszystkie oferowane polskie monety. Sporo rzadkości.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maja 2019, 20:42:03 »
Ciekawostka ten dukat.

Jest spora szansa, że jest to fałszerstwo mołdawskie. Większość trojaków bitych w Suczawie miała głowę bawołu - herb Hospodarstwa Mołdawskiego.
Tutaj mamy ten herb i jednocześnie jest spore podobieństwo w kroju liter i sposobie opisania tytułu władcy do fałszerstwa trojaka opisywanego kiedyś w Biuletynie Numizmatycznym :


Czyżby oba te fałszerstwa miał wspólne pochodzenie?

jarek

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Maja 2019, 22:01:59 »
Mnie Pan nie przekonał na tą chwilę.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maja 2019, 02:07:40 »
Ciekawy ten  Pana trop.
Dukat ten jak dla mnie nijak nie przystaje do mennicy olkuskiej, która już w 1579r. biła znakomite monety, a tutaj mamy taki „koszmarek” stylistyczny.
Damian
Pozdrawiam - Damian

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maja 2019, 10:46:02 »
Analizując ówczesną stylistykę mennicy olkuskiej, nie mogę ze spokojnym sumieniem uznać tego egzemplarza za produkt tejże mennicy.
Herb z byczym łbem sugerujący bądź pochodzenie mołdawskie, bądź nieznanego mi urzędnika o herbie wieniawa, bo przecież Bogusław Leszczyński żył w XVII w.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maja 2019, 12:05:34 »
Osobiście uważam, że jest to falsyfikat choć nie mogę nikomu zabronić wydać 20 tys. EUR na przedstawiony rarytas. Inspiracją dla niego mógł być talar z tego samego roku z herbem Wieniawa Rafała Leszczyńskiego.

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2019, 12:15:17 »
Oraz oryginał monety z katalogu J. Parchimowicza, M. Brzezińskiego

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2019, 12:20:36 »
Inspiracją mógł być rysunek, a nie oryginał monety ponieważ nawet orzeł w herbie skierowaną głowę ma w tą samą stronę i brak mu herbu Batorych na piersi. Oczywiście dochodzą również inne szczegóły, ale ten jest dla mnie pierwszym, który zwrócił moją uwagę.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Maja 2019, 16:31:27 »
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem tego dukata stwierdziłem, że to fals. Coś na wzór tego co pokazał qcho. Jednak im bardziej go analizuję tym mniej we mnie początkowej pewności. Waga 3,44 g wobec przepisowej 3,57 g jest mniejsza, ale nie rozstrzyga. Są podobieństwa do monety pokazanej przez qcho, ale raczej niewielkie. Ogromne podobieństwo twarzy króla widzę za to na talarze Leszczyńskiego. Jednocześnie jego herb jest na dukacie, co jednoznacznie atrybucje go do konkretnego okresu mennicy olkuskiej. Kompozycja rewersu trzyma stylistykę z monetami olkuskimi z tego roku. Generalnie moneta wydaje się dobrze wykonana i nie znajduję w niej żadnej cechy, która świadczy o oczywistym falsyfikacie. Jeśli to falsyfikat to doskonale przemyślany i zrobiony: pod względem technicznym, ale też merytorycznym. Jednocześnie warto podkreślić jakie cuda bito w mennicy olkuskiej w 1580 roku. U Parchimowicza jest np. ćwierćdukat, co ciekawe chyba bardziej dziwny i podejrzany od tej monety tutaj (ze stempla ciętego od ręki?).

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Maja 2019, 15:09:10 »
Faktem jest że ćwierćdukat czasem opisywany jako próba denara w złocie wygląda jak wyrób kowala. Jeżeli dobrze pamiętam pochodzi ze zbiorów Potockich i jest bezkrytycznie powielany jako oryginalny wyrób mennicy w Olkuszu choć nie wiem dlaczego. Takie samo zastrzeżenie mam do oryginalności półgroszy ze zbioru węgierskiego z roku 1580 i 1581 ( w katalogu poz. 23.a i b ) Pamiętam również że ordynacja Stefana Batorego nie przewidywała bicia dukatów w Olkuszu a Poznań dostał dopiero w 1586 specjalne pozwolenie na ich bicie. Natomiast spółka Hausmann, Fajn, Igel wykonała m. in. bardzo ładnego dukata litewskiego Batorego z 1586 r. Patrząc na talara - przepięknej urody - nie chcę wierzyć, że w tym samym momencie wykonano prezentowanego na aukcji dukata, ale oczywiście to tylko mój pogląd.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Czerwca 2019, 23:53:21 »
Oraz oryginał monety z katalogu J. Parchimowicza, M. Brzezińskiego

Obydwie monety wyglądają na wykonane przez ten sam warsztat, pytanie tylko co to za warsztat?

Są w katalogach i inne pozycje przypisywane i przepisywane jako olkuskie, ale niekoniecznie niemi są.

Miliśmy np. takiego grosza na Aukcji 2 https://aukcje.gndm.pl/auction/2/category/3463/lot/102/

lub np. takie półgrosze
https://archiwum.gndm.pl/-for-web-gndm/polgrosz.jpg
dukat Stefana Batorego z Olkusza


Batory po latach przerwy wznawia mennictwo koronne i zapewne posiłkuje się kruszcami z rodzimego Siedmiogrodu. Być może to w połączeniu z wyższymi cenami kruszców w RP zaowocowało jakimi innymi formami dzałalności menniczej, o których  historia milczy?

Damian
Pozdrawiam - Damian

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Czerwca 2019, 06:34:13 »
Tytułowy dukat został wycofany z aukcji Künkera.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: dukat Stefana Batorego z Olkusza
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Czerwca 2019, 22:44:43 »
Ciekawe dlaczego go zdjęli. Zostawili za to kiedyś mimo moich apeli słabiutkiego falsa trojaka JK z 1650 roku.

Cytuj
Są w katalogach i inne pozycje przypisywane i przepisywane jako olkuskie, ale niekoniecznie niemi są.
Akurat te grosze i półgrosze to nieco inny wątek. Jeszcze długo nie będzie wiadomo skąd te monety. Chyba i na tym forum wiele lat temu była taka dyskusja. Wydaje się, że są raczej słabe podstawy uznać je za monety olkuskie. Ich odrębność od wszystkich innych produktów olkuskich jest uderzająca.

 

R E K L A M A
aukcja monet