Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:32:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG  (Przeczytany 2310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« dnia: 21 Maja 2019, 08:58:46 »
CNG wróciło do pomysłu prezentowania droższych monet tak, aby można je było obejrzeć pod różnym kątem. Pomysł jest ciekawy, ale nie wierzę, żeby się przyjął na stałe ze względu na pracochłonność. Z tego co widzę, jest to sklejone 72 zdjęcia wykonane co 5 stopni obrotu.

Przykład:
https://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=381537

Wszystkie 30 monet z takimi zdjęciami:
https://cngcoins.com/Search.aspx?PAGE_NUM=200&PAGE=1&TABS_TYPE=3&CONTAINER_TYPE_ID=3&IS_ADVANCED=1&ITEM_DESC=360+photo&SEARCH_IN_CONTAINER_TYPE_ID_1=1&SEARCH_IN_CONTAINER_TYPE_ID_3=1&SEARCH_IN_CONTAINER_TYPE_ID_2=1#

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2019, 10:53:21 »
Wygląda rewelacyjnie. Co do pracochłonności  - myślę, że stanowisko z silniczkiem i aparat z odpowiednio ustawionym time-lapsem plus aplikacja do obróbki i da się zrobić z tego całkiem zautomatyzowany proces.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2019, 11:26:56 »
Na pewno jest to jeden z bardziej automatyzowalnych rozwiązań tego typu, jakie widziałem. Inne pomysły polegające na ładowaniu do jakiegoś jednego obiektu iluś zdjęć na raz pomnożonych jeszcze przez różne źródła oświetlenia powodowało, że całość ważyła dla jednej monety coś rzędu 100-200 MB. Tutaj jest urządzonko obracające i na dodatek chyba stające co 5 stopni, dopóki nie wykona się zdjęcie (sprawdzałem dla dwóch monet - jest dokładnie po 72 klatki). Jakby nie automatyzować jest to kilka razy bardziej pracochłonne niż zwykłe zdjęcie, więc pewnie nie zrobią tego dla wszystkich monet. Poza tym pytanie, jak dużo miejsca zajmuje to ich rozwiązanie. Tutaj jest kod źródłowy: view-source:https://cngcoins.com/photos/360_images/11100715/iframe.html, stąd mamy skrypt view-source:https://cngcoins.com/photos/360_images/11100715/rotation.js, z którego dało by się chyba wyciągnąć url-e konkretnych zdjęć, ale za bardzo nie chcę im w tym grzebać, żeby jakiegoś alertu hakerskiego nie ogłosili :-) W każdym bądź razie wygląda, że zdjęcia są trzymane osobno, a nie kompilowane w jeden ogromny kloc.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2019, 11:31:07 wysłana przez DzikiZdeb »

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2019, 11:45:41 »
Tak oceniając po tym, jak szybko otwiera się animacja po kliknięciu odnośnika, to nie może to być za duże. Kilka MB? Jakość pojedynczych zdjęć nie jest nadzwyczajna.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2019, 13:20:13 »
Kilka MB? Jakość pojedynczych zdjęć nie jest nadzwyczajna.
Podejrzewam, że rozdzielczość to ta, z którą się obrazek otwiera, czyli coś koło 400x400. Jeśli to jpg-i to całość może ważyć koło 1 MB.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maja 2019, 13:59:04 »
O ile samo wykonanie zdjęć można sobie wyobrazić jako w miarę automatyczne*, o tyle ciekawy jest program, który to wszystko ogarnia. Np. zdjęcia mają małą rozdzielczość, ale ostrość nie uciekła, doceni każdy, kto robił kompresję.

*podobne rozwiązania są dostępne do zdjęć makro, szyna z silnikiem krokowym przesuwająca głębię ostrości o części milimetra, potem nakłada się zdjęcia (stacking) uzyskując np. głowę owada pod dużym powiększeniem całą (niemal) ostrą, widziałem nawet takie urządzenie sterowane aplikacją z telefonu.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maja 2019, 18:49:39 »
Myślałem, że w zimę zrealizuję mój projekt miski do robienia zdjęć monet pod różnymi kątami oświetlenia. Niestety chwilowo nie udało mi się dokończyć projektu, bo nie jestem elektronikiem, a oparcie go na przełącznikach wprowadza za wiele możliwości poruszenia obiektu.
Ostatni oglądałem jakiś filmik o Ziemi Świętej, gdzie pokazano taki patent używany przez izraelskie muzeum do odczytywania napisów na ołowianych tabliczkach. Bardzo ciekawie to wygląda.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2019, 21:54:55 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Maja 2019, 20:43:51 »

Chodzi o tę metodę muzealną, o której kiedyś była dyskusja? Bo prościej, jeśli obiekt i aparat będzie nieruchomy a światło (lampa błyskowa) krąży wokół monety.
Obracana podstawa do nakładania na siebie zdjęć to średni pomysł, bo będzie dużo roboty z dopasowaniem, trudno o idealnie centryczne umieszczenie monety.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2019, 20:46:37 wysłana przez anonimus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zdjęcia monet 360 stopni - CNG
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maja 2019, 22:00:44 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet