Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:47:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co oznacza numer na monecie z okresu Republiki?  (Przeczytany 1156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Philippvs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Co oznacza numer na monecie z okresu Republiki?
« dnia: 10 Maja 2019, 13:45:38 »
Witam, ostatnio zakupiłem monete wybitą przez Caius Naevius Balbus w 79r p.n.e (Crawford 382/1a). Jest na niej umiejscowiona liczba nad trygą. Na Wildwinds znalazłem informacje, że na tych monetach były numery od I do CCXXVI, czyli całkiem sporo. Były też wybijane "czyste" monety bez numeracji. Chciałbym się dowiedzieć co one oznaczają :) 226 numerów to jedyne co mi przychodzi to numeracja stempli. Jeszcze mam pytanie o odwrócone T -  co ono oznacza? Nie jest to I bo widziałem monety na których w liczbie jest I i T. Czasami jest na początku, czasami w środku.

 
monetaCNAEBALB-79bc.jpgCo oznacza numer na monecie z okresu Republiki?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co oznacza numer na monecie z okresu Republiki?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maja 2019, 14:09:59 »
Odwrócone T w tym wypadku oznacza pięćdziesiątkę.

382/1a mają znak kontrolny na awersie, jest to litera i są znane różne stemple z tym samym oznaczeniem;
382/1b mają znak kontrolny na rewersie, jest to przeważnie numer z zakresu I-CCXXVI, Crawford pisze, że mogą tam być też litery. W tym wypadku są to oznaczenia poszczególnych stempli.

Generalnie tego typu rozbudowane systemy kontroli znajdujemy na dość nielicznych emisjach, nie zawsze są to liczby/litery, mogą też być różnej maści symbole jak na denarze 365/1a-b.

Philippvs

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Co oznacza numer na monecie z okresu Republiki?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maja 2019, 18:00:37 »
Dziękuję za odpowiedź. Przy okazji dowiedziałem się, że kupiłem 382/1b a nie 382/1a... powininem uważniej przyglądać się monetom.

Tej odwróconej T zupełnie nie skojarzyłem z L. Teraz patrze i jest to oczywiste. Tak mocno szukałem w tym jakiegoś symbolu, że pominąłem najprostrze rozwiązanie.

 

R E K L A M A
aukcja monet