Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:57:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Artykuł o popiersiu Probusa (i innych cesarzy) z głową konia w tle  (Przeczytany 1334 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu o popiersiu Probusa z głową konia w tle:

https://hrcak.srce.hr/190273

Warto ściągnąć obie wersje językowe, gdyż sama angielska jest bardzo skrócona, m.in. brakuje w niej informacji o proweniencji zilustrowanych monet i nie tylko.

Artykuł jest z 2012 r. ale z nieznanych mi przyczyn natrafiłem na niego dopiero dzisiaj. Warto - jak widać - regularnie przeczesywać internet w poszukiwaniu interesującej nas literatury z danego obszaru.

Co raz trudniej znaleźć mi coś czego jeszcze nie mam na temat mennictwa Probusa, więc ten artykuł zaskoczył mnie szczególnie, zwłaszcza z uwagi na niezmiernie ciekawą tematykę i bogactwo ilustracji tego bardzo rzadkiego, spektakularnego (i poszukiwanego przez każdego chyba kolekcjonera monet III i IV wieku) typu popiersia.   

Artykuł powinien zainteresować nie tylko miłośników Probusa, ale także miłośników mennictwa imperialnego IV wieku, gdyż zawiera wiele ilustracji popiersia z głową konia emitowanego przez następców Probusa! 
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2019, 15:57:54 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Artykuł o popiersiu Probusa (i innych cesarzy) z głową konia w tle
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2019, 13:41:57 »
Bardzo ciekawy artykuł poruszający ciekawe zagadnienie.Najlepsza prezentacja wg mnie to konik Numeriana (poz22).Okazy monet nawet o ile by się trafiły poza moim i pewnie nie tylko zasięgiem.Pan Barnaba czyżby nowy cel?:)),zapewne zastąpiłby monetę z avatara.

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Artykuł o popiersiu Probusa (i innych cesarzy) z głową konia w tle
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2019, 16:23:25 »
czyżby nowy cel?:)),zapewne zastąpiłby monetę z avatara.

Na pewno nie jest to nowy cel, bo od dawna poluję na to popiersie, tyle że jak dotąd bez skutku (choć raz byłem blisko). W najbliższych dniach pojawi się kolejna okazja, ale nie robię sobie wielkich nadziei, gdyż nadal odczuwam skutki aukcji kolekcji Gysena:)

Czy zastąpiłby avatara? Dobre pytanie. Nie wiem. Popiersie z tropaionem jest na pewno rzadsze niż to z głową konia. Jest też chyba mimo wszystko bardziej wyjątkowe. Wszystko będzie zależeć od stanu zachowania i stylu przyszłego popiersia z głową konia, które uda mi się kiedyś zdobyć. Jeśli będzie naprawdę piękne (jak np. to z ilustracji nr. 4 artykułu z zamieszczonego linka), to zapewne zastąpi (przynajmniej na jakiś czas) obecnego avatara.   
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2019, 10:39:51 wysłana przez barnaba »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Artykuł o popiersiu Probusa (i innych cesarzy) z głową konia w tle
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2019, 19:05:33 »
Cytuj
Na pewno nie jest to nowy cel, bo od dawna poluję na to popiersie, tyle że jak dotąd bez skutku (choć raz byłem blisko). W najbliższych dniach pojawi się kolejna okazja, ale nie robię sobie wielkich nadziei

Cóż, skoro nie można mieć monety z wymarzonym awersem, to mamy chociaż artykuł o sennych obiektach westchnień.

Dzięki za ten artykuł, już zarchiwizowany :)

P.s.
Będę trzymał za Ciebie kciuki w pojedynku o konika ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet