Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:18:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety Księstwa Warszawskiego  (Przeczytany 4331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Monety Księstwa Warszawskiego
« dnia: 10 Czerwca 2019, 14:33:14 »
W katalogu Bandtkiego, na stronie 189, tablica 54, pozycja 666, jest niepozorna moneta 1/48 talara 1807 o dość niezwykłym wzornictwie. Biorąc pod uwagę, że katalog powstał w latach 30-40 XIX wieku, zastanawia mnie możliwość powstania w nim błędu. Śledziłem aukcje wszelkiego rodzaju przez lat conajmniej 15 i nigdy tej monety przedtem nie widziałem. I nagle pojawiła się.

Ciekaw jestem opinii.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwca 2019, 15:09:27 »
To jest 1/48 talara Anhalt-Berburg  https://www.ma-shops.com/raffler/item.php?id=16858&lang=en
Tak w ogóle, ciekawe dlaczego autor przypisał monetę do KW, skoro orzeł nie ma korony.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Czerwca 2019, 16:45:37 »
Owszem, ma to sens, ale raczej dla Bernburga, to ten herb był z niedźwiedziem, Dessau miał pól orla i pół tarczy Saksonii.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Czerwca 2019, 12:59:14 »
Zastanawia mnie, że Kazimierz Bandtkie Stężyński urodzony 4.4.1813 a zmarły 10.10.1876 roku, więc niomal żyjący w tej epoce mógł popełnić tak zasadniczy błąd.   :-\
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Czerwca 2019, 13:42:43 »
Nikt nie jest nieomylny,a może to błąd w druku. Swoją drogą czemu Pan niezdecydowany?

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwca 2019, 15:26:00 »
Zanim samemu nie zacznie się pisać takie pomyłki wydają się niemożliwe, ale później człowiek rozumie, że nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Dla mnie nauczką był artykuł który zgodziłem się kiedyś napisać "na wczoraj", bo wydawcy brakowało materiału do zapełnienia stron. W pośpiechu przytoczyłem obiegową/bazarową wiedzę o odznace. Potem pojechałem do archiwum, poczytałem materiały źródłowe i do dziś wstydzę się tego tekstu.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Czerwca 2019, 16:10:26 »
Nikt nie jest nieomylny,a może to błąd w druku. Swoją drogą czemu Pan niezdecydowany?

Nie jestem niezdecydowany, Pan rozwiał moje wątpliwości już dawno; tylko trochę zaskoczony. Od samego początku moneta odstawała od oficjalnie uznanych monet KW. Ciekawy wydal mi się koncept monety próbnej, gdzie herb nie byłby do końca dopracowany i ostatecznie zmieniony. Moneta ta nie pojawiała się w żadnych znanych mi publikacjach dotyczących KW i aukcjach, co dziś jest oczywiste, skoro miała błędną atrybucje.

Opis miała zwodniczy i ten diabelski numer 666
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2019, 16:14:55 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Czerwca 2019, 16:22:43 »
A moze ukazala sie w katalogu jako ze byla w zbiorze "P. P." a nie odwrotnie ?

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Czerwca 2019, 16:32:02 »
W zbiorze Pułkownika Przeszkodzińskiego?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Monety Księstwa Warszawskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Czerwca 2019, 23:08:36 »
W zbiorze Pułkownika Przeszkodzińskiego?

Ignacy Przeszkodziński, były pułkownik wojsk polskich, gorliwy zbieracz, miał słabość do posiadania kompletnych seryj monet, mianowicie z panowania Stanisława Augusta. Lata, których dostać nie mógł, dorabiał zapomocą dłutka i rylca. Pouczył go, zdaje się w sztuce tej pierwszorzędny mistrz, bo Józef Majnert. Tak przerobił talara 1788 na rok 1787, półtalarka 1783 na 1785 w czasie, gdy, jak wiadomo, w latach 1785 do 1787 ani talarów, ani półtalarów nie bito.
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet