Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:16:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego 2019  (Przeczytany 18109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #75 dnia: 28 Sierpnia 2019, 11:23:30 »
Nie zobaczy Pan już jednak ofert sprzedawców z innych serwisów ebay, którzy ograniczyli - ze sobie znanych tylko przyczyn - wysyłkę tylko do swoich poszczególnych krajów albo np. wyłączyli całą Europę itd. 
Nie mówię, że dużo w ogóle kupuję, ale z tego co kupuję to często zdarza się, że mimo włączonego ograniczenia da się bez większego problemu ze sprzedawcą co do wysyłki do Polski dogadać.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Sierpnia 2019, 15:57:35 »
No i skończony .
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #77 dnia: 31 Sierpnia 2019, 20:12:33 »
Dziwna sytuacja.Jakiś czas temu pochwaliłem się nummusem Gelimera i brązikiem Kleopatry.Niestety w wyniku jakiegoś dziwnego błędu nie mogłem zapłacić przez PayPal.Cały czas domagano się abym dodał kartę ,która tam jest od dłuższego czasu.Dzwoniłem do PayPal, pisałem do Ebay i nic.Jedni odsyłali do drugich.Prosiłem sprzedawcę o wystawienie faktury bezpośrednio na PayPal .Nie posłuchał.Zrezygnowany w końcu anulowałem zakup.
Zawziąłem się i napisałem do Ebay ,że nadal będę licytował monety u tego sprzedawcy(błąd występował tylko u niego).Stwierdzili,że nie widzą żadnego problemu.PayPal wspomniał o braku akceptacji mojej karty przez sprzedawcę.PARANOJA...
Zaryzykowałem zalicytowałem.I stał się cud  ;) Naprawiło się...Kupiłem ponownie Gelimera i 4 nummi Wandalów a nawet udało mi się zapłacić.Co fajniejsze za monetkę monogramem zapłaciłem połowę tego co ostatnio :) Jest i łyżka dziegciu- Kleopatra przepadła.
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpnia 2019, 20:19:57 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #78 dnia: 04 Września 2019, 17:21:03 »
Powszechny denar, ale cieszy.
Na rewersie Fortuna trzymająca ster na dziobie okrętu i róg obfitości. Denar bardzo popularny, pojawiający się w RIC pod różnymi pozycjami 9 razy (mowa tylko o jednym nominale - denarach Trajana). Odpowiednikiem prezentowanego typu rewersu jest złoty aureus RIC 4. Najbardziej w tej konkretnej monecie podoba mi się jej okrągły kształt i wyraźny, czytelny napis. Ta odmiana występuje często w o wiele ładniejszych stanach, ale trajańskie denary niestety się cenią:).

Trajan
103-111
Denar
IMP TRAIANO AVG GER DAC P M TR P
Laureate head right, drapery on left shoulder.
COS V P P SPQR OPTIMO PRINC
Fortuna standing left, holding ruder on prow and cornucopiae
RIC 122

Ancora imparo

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #79 dnia: 05 Września 2019, 18:18:37 »
A ja takie rzadzizny ostatnio przytuliłem , nie chcieliście oglądać szrocików ,to tu już się da wszystko dojrzeć i można nacieszyć oko  ;), a szrocika w końcu rozgryzłem , choć dokąd nie dotarł sporo błądziłem , bo błędnie zakładałem że na rewersie jest Spes , a okazało się że jest Men , nie jest to idealne id. / bo jest kilka odmian/ , ale coś w ten deseń jak w linku.
https://www.acsearch.info/search.html?id=815079
ps. nie odpowiedziałem na bieżąco na wasze pytania , bo wyprodukowaliście  zbyt wiele wątków : po co ,dlaczego itp. , za dużo wyjaśniania.

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #80 dnia: 05 Września 2019, 18:37:56 »
Pavonis, przyzwoity denar Trajana. Dlaczego akurat ten cesarz?🤔

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #81 dnia: 05 Września 2019, 20:04:15 »
Pavonis, przyzwoity denar Trajana. Dlaczego akurat ten cesarz?🤔
Długo się zastanawiałem na koncepcją rzymskiego zbioru.
Brałem pod uwagę Augusta, Hadriana i Marka Aureliusza, a nawet Sewera. Pierwszych dwóch odpadło z przyczyn finansowych, a denary Marka okazały się mniej atrakcyjne. Z Sewera zrezygnowałem w sumie nie pamiętam dlaczego. Był też pomysł na bramki i monety wotywne. Jak Pan widzi, na początku było trochę chaosu.

Wybór padł na Trajana. Monet jest sporo, są w generalnie przyzwoitych stanach i w zasięgu cenowym. Można stworzyć przekrojowy zbiór z różnymi rewersami, nie wchodząc zbytnio w detale. Moim celem jest zebranie wybranych przeze mnie rewersów.  Innych nominałów nie zbieram jeśli chodzi o tego władcę. A to nie dlatego, że tak bardzo lubię ten kruszec, ale po prostu jest i tak co zbierać ;)

Kiedyś na własne potrzeby zrobiłem sobie taki graf (w załączniku), na którym zgromadziłem interesujące mnie rewersy – ile razy denarowy rewers Trajana i pod jakim numerem pojawia się w RIC (numeracji RIC na wykresie nie ma, jest w moim excelu, a tu tylko zbiorcza liczba). Przeanalizowałem sobie RIC, policzyłem i spisałem, żeby mieć jako takie rozeznanie, co zbieram i ile tego mniej więcej będzie. To subiektywne zestawienie rewersów więc proszę się nie sugerować ograniczoną ich liczbą. Poza tym, to zestawienie dotyczy, jeszcze raz podkreślam, tylko denarów.

Patrząc na wykres widać 32 podstawowe rewersy (autorski wybór). Jeśli ktoś chciałby zebrać wszystkie te odmiany, to wychodzi 247 monet. Ale 32 rzymskie srebrne monety z mocarstwowego okresu Rzymu też ładnie się mogą prezentować.

Mam nadzieję, że mniej to uzasadniłem ;)
Ancora imparo

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #82 dnia: 05 Września 2019, 20:48:47 »
A ja takie rzadzizny ostatnio przytuliłem , nie chcieliście oglądać szrocików ,to tu już się da wszystko dojrzeć i można nacieszyć oko  ;), a szrocika w końcu rozgryzłem , choć dokąd nie dotarł sporo błądziłem , bo błędnie zakładałem że na rewersie jest Spes , a okazało się że jest Men , nie jest to idealne id. / bo jest kilka odmian/ , ale coś w ten deseń jak w linku.
https://www.acsearch.info/search.html?id=815079
ps. nie odpowiedziałem na bieżąco na wasze pytania , bo wyprodukowaliście  zbyt wiele wątków : po co ,dlaczego itp. , za dużo wyjaśniania.
gdzie pan kupił  polska czy ebay... bo cos mi nie pasuja
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2019, 20:53:48 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #83 dnia: 05 Września 2019, 22:28:57 »
Polska - allegro , a co konkretnie koledze nie gra w nich ?, Volusian -srebrny ,rant właściwy , ładna patyna i nie sztuczna, follis - podobnie , może chodzi o nienaturalny kolor na fotkach , ale to przekłamanie z mojego telefonu.

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #84 dnia: 06 Września 2019, 00:28:55 »
Pavonis, żaden ze mnie Pan, więc śmiało zwracaj się po nicku, jeśli to nie problem, że ja się tak zwracam. Bardzo mi się podoba profil Twojej kolekcji, okres ten w dziejach Rzymu i  mi jest bliski. Mam nadzieję, że będziesz dokumentował w tym wątku kolejne swoje zdobycze, pozdrawiam 🙂.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #85 dnia: 06 Września 2019, 09:04:08 »
Wszystkie formy grzecznościowe są tu przyjęte, pod warunkiem, że obie strony akceptują określoną formę. Mamy tu ludzi z różnych środowisk i grup wiekowych i staramy się by każdy czuł się komfortowo. Sugeruję, by zażyłość rozmówców dyktowała formę. Przy nie znanych bliżej rozmówcach, forma Pan lub Kolega są najbardziej odpowiednie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #86 dnia: 08 Września 2019, 17:27:33 »
no i na aukcji leu upolowałem sobie bramke r5
Crispus   FL IVL CRISPVS NOB CAES    bust LDC left   PROVIDEN-TIAE CAESS   dot SMK gamma dot         Cyzicus   RIC VII Cyzicus 45   R5
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #87 dnia: 08 Września 2019, 18:18:24 »
R5 w takim stanie, to swietny zakup.
Ancora imparo

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #88 dnia: 08 Września 2019, 21:49:40 »
i dobiłem sobie ktróyms tam szapurem ... zawsze chiałem mieć jakąś ich monetke
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #89 dnia: 08 Września 2019, 22:26:35 »
i dobiłem sobie ktróyms tam szapurem ... zawsze chiałem mieć jakąś ich monetke

raczej Khusro II , ci się trafił  ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet