Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:37:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego 2019  (Przeczytany 18110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Sierpnia 2019, 13:18:32 »
Moja znajomość języków obcych trochę kuleję i czujłbym się mocno niepewnie próbując swoich sił u zagranicznych sprzedawców.
Musi się Pan odważyć, to naprawdę nie gryzie, potrzebne słownictwo nie jest zbyt wyszukane :-) Może Pan zacząć od jakiegoś tańszego domu, na Romie są dość wychuchane monetki za odpowiednio wysokie ceny :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #61 dnia: 26 Sierpnia 2019, 13:21:13 »
Nie wiem, czy komuś okazyjnie udało się kupić tam coś rzadszego.
Okazji to cenowych faktycznie tam raczej nie ma. Można się po prostu raz na ruski rok zaczaić z grubą strzelbą na jednego, upatrzonego zwierza i nie przejmować się, jak ucieknie, co też dzieje się najczęściej.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #62 dnia: 26 Sierpnia 2019, 13:38:05 »
raz na ruski rok zaczaić z grubą strzelbą
Nawet można regularnie to robić. Az wreszcie musi zaskoczyć;)
Czy na ebay-u ma znaczenie, czy szuka się monety na „at, de, pl, com, itd.”? Czy lepiej zaznaczyć opcję „cały świat” lub „Europa” i wtedy na jedno wychodzi, bo pojawią się te same przedmioty?
Ancora imparo

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #63 dnia: 26 Sierpnia 2019, 13:44:36 »
Czy na ebay-u ma znaczenie, czy szuka się monety na „at, de, pl, com, itd.”? Czy lepiej zaznaczyć opcję „cały świat” lub „Europa” i wtedy na jedno wychodzi, bo pojawią się te same przedmioty?
Jakieś ma, ale ja tego nie rozumiem :-) Generalnie zawsze się prawie zawsze pojawi coś, co nie było widoczne na innym ebayu. Wydaje mi się, że lepiej przejrzeć osobno co.uk, de i com, potem ewentualnie te mniejsze.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #64 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:03:57 »
Wydaje mi się, że lepiej przejrzeć osobno co.uk, de i com, potem ewentualnie te mniejsze.
To na tym polega to osławione polowanie na ebay :) Ja myślałem, że jak zaznaczę opcję "Europa", to obejmie mi europejski ebay, z tymi "co.uk, de, at, pl, se, itd.", a jak opcję "cały świat", to ten zbiór obejmie Europę i resztę. Ale widać tak to nie działa ;)
Ancora imparo

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #65 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:12:28 »
Nie ma co się bać zagranicznych domów aukcyjnych. Licytuje się u nich w zasadzie tak samo jak w polskich domach aukcyjnych. Tam też czasem okazje się zdarzają, chociaż zdecydowanie rzadziej niż na ebay. Z drugiej strony na profesjonalnych aukcjach falsów jest raczej mniej niż na ebay, a materiał jest nieporównywalnie obszerniejszy, bogatszy i ciekawszy niż na ebay (choć często i odpowiednio droższy, ale nie zawsze). Po prostu monet od pewnego poziomu nie sprzedaje się na ebay wcale albo niezmiernie rzadko.

Proponuję jednak na początek ograniczyć się do europejskich domów aukcyjnych (za wyjątkiem Szwajcarii), a w szczególności odpuścić sobie domy z USA, które mają drakońskie koszty przesyłki, a monety u nich zakupione dodatkowo podlegają opłatom celnym (a ściślej podatkowi VAT pobieranemu przez Urząd Celny).

Żeby nie być gołosłownym: kolega kupił sobie kilka tygodni temu monetę na Heritage za 150$ + 20% opłaty młotkowej i zbladł, gdy otrzymał fakturę, w której doliczyli mu aż 100$ kosztów ubezpieczenia i przesyłki! 

W Europejskich domach aukcyjnych (poza Szwajcarią) - poza opłatą młotkową na poziomie od 10 do 23% - płaci się dodatkowo z reguły jedynie koszty przesyłki, i to w graniach z reguły nieprzekraczających 7-15 EUR/GBP za przesyłkę. 
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpnia 2019, 14:25:36 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #66 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:24:50 »
Ja myślałem, że jak zaznaczę opcję "Europa", to obejmie mi europejski ebay, z tymi "co.uk, de, at, pl, se, itd.", a jak opcję "cały świat", to ten zbiór obejmie Europę i resztę. Ale widać tak to nie działa ;)

Generalnie dobrze Pan myślał. Warto jednak doprecyzować, że po zaznaczeniu "cały świat" na polskim ebay zobaczy Pan oferty sprzedawców z wszystkich serwisów ebay, ale wyłącznie te, co do których sprzedawcy dopuścili wysyłkę do Polski (a w praktyce ustawili opcję międzynarodowej wysyłki bez żadnych szczególnych wykluczeń). Nie zobaczy Pan już jednak ofert sprzedawców z innych serwisów ebay, którzy ograniczyli - ze sobie znanych tylko przyczyn - wysyłkę tylko do swoich poszczególnych krajów albo np. wyłączyli całą Europę itd.  A takich sprzedawców jest całkiem sporo, zwłaszcza w USA, Wielkiej Brytanii lub we Włoszech. Żeby zobaczyć oferty tych sprzedawców trzeba wejśc na zagraniczne serwisy ebay, a żeby dokonać u nich zakupu trzeba mieć adres do wysyłki w tych krajach.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #67 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:32:45 »
trzeba mieć adres do wysyłki w tych krajach.
Czyli na jedno wychodzi. Jak się trafi w okazyjnej cenie moneta, sprzedawca wykluczy wysyłkę do Europy czy do Polski, a nie będę miał adresu do wysyłki w jego kraju, to nic z takiej okazji. Z tego wniosek, że lepiej zaznaczać opcję ogólną. No chyba, ze pisać do sprzedawcy, żeby jednak wysłał do Polski.
Ancora imparo

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #68 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:43:23 »
Czyli na jedno wychodzi. Jak się trafi w okazyjnej cenie moneta, sprzedawca wykluczy wysyłkę do Europy czy do Polski, a nie będę miał adresu do wysyłki w jego kraju, to nic z takiej okazji. Z tego wniosek, że lepiej zaznaczać opcję ogólną. No chyba, ze pisać do sprzedawcy, żeby jednak wysłał do Polski.

Aż tak przewrotnie to to nie działa. Wszelkie parametry (w tym ewentualne ograniczenia) wysyłki ustala się w chwili wystawienia przedmiotu, a nie po jego sprzedaży. Po sprzedaży przedmiotu nie można już zmieniać parametrów wysyłki.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #69 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:44:27 »
Warto też używać słów kluczowych np late roman,nummus ,Marcus Aurelius,Marc Aurele,Marco Aurelio itd itp
Aha zawęzić szukanie wyłączając opcję kup teraz.Liczba monet spada z 250000 do kilkunastu tysięcy ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #70 dnia: 26 Sierpnia 2019, 14:53:43 »
Po Panów wpisach teraz widzę, że nie doceniałem ebaya pod tym względem. Myslałem, że na forumowym topie są aukcje alternatywne. Tam jednak ceny i konkurencja powoduje, że trudno coś upolować. Odkąd allegro upadło, poza WCN, nie ma wielu możliwości w kraju.
Ancora imparo

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #71 dnia: 26 Sierpnia 2019, 16:21:37 »
MAXENTIVS

Może nie moneta ale też ciekawe  ;)
Syn go poskłada i pomaluje.Będzie jak żywy.Chyba... ;)
Nowy poczet cesarzy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #72 dnia: 26 Sierpnia 2019, 16:46:36 »
Syn go poskłada i pomaluje.Będzie jak żywy.Chyba... ;)
Nowy poczet cesarzy.
Heh, świetne są te rzeczy, ale wymagają kupę czasu, cierpliwości i mimo wszystko talentu... Niektórzy umieją z czegoś takiego:
http://www.skminiatures.co.uk/#/trajan-54mm/4584635916
zrobić coś takiego:
https://jfp.jimdo.com/l-atelier-en-direct/trajan/
Echh, postawiłby sobie człowiek takiego, pomarzyć można :-(

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #73 dnia: 26 Sierpnia 2019, 19:41:34 »
Na razie tylko taki Karauzjusz. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2019
« Odpowiedź #74 dnia: 27 Sierpnia 2019, 19:03:18 »
Maksencjusz sklejony z naniesionym podkładem i częściowo pomalowaną twarzą  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet