Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:17:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety: 35 tysięcy procent zysku  (Przeczytany 16183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Monety: 35 tysięcy procent zysku
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Lutego 2010, 14:32:46 »
- wiadomo ile z góry jest tych monet (a zatem szans na odkrycie nowej odmiany, na poszukiwania w literaturze nie ma);
- co zostało już z góry na 99,99% spisane i poklasyfikowane.

Chyba powyzsze odnosi sie do monet historycznych. W przypadku euro nic nie wiadomo. Moze w kolejnym roku wszystkie kraje wyemituja wszystkie monety, a moze tylko czesc , a moze zadnej. Moze tez nowy kraj dolaczy do strefy i roznorodnosc dostepnych okazow zwiekszy sie.
Z monetami historycznymi mamy katalog i wszystko wiadomo. Pewnie co kilka/kilkanascie lat w wyniku znalezisk moze okazac sie , ze jakas moneta ma nieznana odmiane. Ja wole miec takie niespodzianki co roku. Wole wieksza roznorodniosc.
Ależ oczywiście, że nikt nie zna przyszłości ale to co zostało juz wyemitowane jest doskonale znane i udokumentowane - zero niespodzianek. Absolutnie nie dotyczy to monet, które określasz jako historyczne. Kilka, kilkanascie lat? Przez kilkanaście tak wszystko może stanąć na głowie. Dwadziescia lat temu znaliśmy monety Mieszka I... okazało się, że dupa. Dziś pierwszą polską monetę jest moneta, która kilkanascie lat temu nie była nawet uważana za polską. Proszę spojrzeć na pracę pana Lecha - nigdy się nie skończy, każdy upaćkany tysiącletnim błotem brązik jest potencjanym nowym odkryciem. Kilka, kilkanaście odkryć rocznie jest publikowanych na samym Cafe na Allegro i to często dotyczących okresów uważanych przez ostatnie sto lat za doskonale znane i opisane. Ełro...? Większość z nas ani trochę się nie zmartwi jak szlag je trafi razem z całą tą Łunią.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Tom0000

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Monety: 35 tysięcy procent zysku
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lutego 2010, 15:15:30 »
Natomiast przewidywanie przyszłości (co będzie emitowane i czy w ogóle będzie) nie ma nic wspólnego z numizmatyką. Numizmatyka zajmuje się przemiocikami istniejącymi realnie.
Nieznany przyszly ksztalt mojej kolekcji to jest cos , co mi sie w tym wszystkim bardzo podoba. Jesli to nie jest numizmatyka , to trudno. Jakos to przezyje.

Czyli zakłada Pan, że Unia Europejska (czy choćby nawet tylko strefa Euro) rozleci się za Pana życia :-)
Zabawne, a na podstawie czego wyciaga Pan taki wniosek?

Chyba rozumiem nasze wzajemne niezrozumienie.
Panowie reprezentujecie nurt ukierunkowany na odkrywanie tego co zostalo kiedys ukryte lub zapomniane. To oczywiscie moze byc interesujace. Mnie bardziej interesuje przyszlosc i nieograniczona liczba mozliwosci jakie moga zajsc lub nie.
Pewnie naszym wspolnym punktem jest terazniejszosc, z ktorej ja patrze przed siebie.
Historia mnie nie interesowala ani nie interesuje i nie uwazam za istotne laczenie zbierania monet z rozwojem siebie jako historyka.
Co zreszta jest w przypadku zbierania monet euro zbyteczne. Duzo bardziej mnie w tym wzgledzie interesuje polityka ...
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 13:17:13 wysłana przez zenonmoj »

Tom0000

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Monety: 35 tysięcy procent zysku
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lutego 2010, 15:33:23 »
Rozumiem.
Jednak przyjal pan bledne (z mojego przynajmniej punku widzenia ) zalozenie kompletnosci.
Dzis mamy 23.02.2010. Mozemy z duza doza prawdopodobienstwa stwiedzic jakie do dzis do godziny 15:30 monety zostaly wyemitowane. Jesli zbior sklada sie z nich wszystkich , to na chwile obecna jest kompletny. :)
A to , ze jutro przestanie nic nie szkodzi. zawsze mozna go dokompletowywac i miec z tego radosc.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Monety: 35 tysięcy procent zysku
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Lutego 2010, 16:26:06 »
myśle że nie ma o co kruszyc kopii , ja zaczynałem od naówczas obecnych monetek prl-ków i jakos tak mi zeszło na sredniowiecze he he , do wszystkiego trzeba dojrzec , a sądzę , że kolega , jako początkujący zbieracz zaczyna od euro , a byc może za jakis czas odstawi je i za przykładem lub nie nas , wielbiacych grzebac sie w historii zacznie swoja przygode z ciekawsza odmiana numizmatyki , myslę , że zbyt kategoryczne stawianie sprawy bedzie tylko przeszkoda w byc może późniejszej  zmianie spojrzenia na numizmatykę jako hobby i nauke
jestem tu nowym członkiem ,wiec nie chciałbym byc postrzeganym jako pchający nos w nieswoje sprawy ale to forum ujęło mnie swoim jednak liberalnym podejściem do nowego -mnie i myśle , że niech tak zostanie
pozdrawiam wszystkich
a dla uspokojenia emocji prponuje taki utwór
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Tom0000

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Monety: 35 tysięcy procent zysku
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Lutego 2010, 17:00:10 »
jestem tu nowym członkiem ,wiec nie chciałbym byc postrzeganym jako pchający nos w nieswoje sprawy

Dzieki za zwrocenie uwagi.
Jak wspomnialem mam w tym temacie krotki staz. Jesli to co pisze wyglada na wymadrzanie sie, to prosze o wybaczenie bo nie to bylo moim zamiarem.

 

R E K L A M A
aukcja monet