Postanowiłem podzielić się kilkoma słowami po zapoznaniu się z drugim numerem Numizmatyka Krakowskiego.
Od strony graficznej na plus należy zapisać:
- format publikacji
- twardą okładkę
- dobrej jakości papier (chociaż jak dla mnie jest zbyt gruby)
- karykatury Kałkowskiego ze zbiorów MNK
W mniejszym stopniu podobają mi się zdjęcia monet. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale są za mało „ostre”. Takie przyciemnione.
Za to bardzo przypadły mi do gustu zdjęcia stron kartkowego katalogu Czapskiego. Po prostu lubię stare, odręczne opisy czy ryciny.
Numizmatyk Krakowski poświęcony Tadeuszowi Kałkowskiemu Co do samej treści to przewodnim tematem tego numeru są srebrne monety oblężenia Gdańska. Pan Jasek w sposób czytelny wprowadza czytelnika w to zagadnienie. Najpierw przybliżając tło historyczne, następnie wspomina kto odpowiadał za produkcję, skąd wizerunek Chrystusa i wreszcie przechodzi do omawiania poszczególnych monet. Jednak w żaden sposób nie jest to katalog, a po prostu omówienie wszystkich monet ze zbioru MNK.
Dla zainteresowanych osób na pewno ważne są dane metryczne jak waga i numer inwentarzowy podawane przy każdym ze zdjęć.
Dalej jest opis kontrmarkowania monet srebrnych oraz wymienienie fałszerstw i kopii ze zbiorów muzeum.
Poniżej można zobaczyć część omówionej kolekcji:
https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania?phrase=1577%2520Gda%25C5%2584skW dalszej części II numeru znajduje się opis nieznanego dukata Batorego 1580, który pojawił się na aukcji Kunkera. Ciekawe są tutaj rozważania na temat autentyczności tej monety z doszukiwaniem się podobieństw stylistycznych na talarze olkuskim z inicjałami i herbem Rafała Leszczyńskiego.
Kolejny temat na pewno żywo zainteresuje pasjonatów mennictwa II RP – Polskie monety niklowe z 1923 z mennicy w Utrechcie. Autor pokazuje zdjęcia dwóch egzemplarzy wybitych w Utrechcie, które niedługo po wybiciu zostały wpisane do inwentarza Muzeum Mennicy Niderlandów. Czyli te konkretne monety są niejako dobrym wzorem dla kolekcjonerów.
Sporą wartością jest temat poruszający korespondencję Karola Beyera do hrabiego Czapskiego. Szkoda tylko, że tak niewielka ilość fragmentów znalazła się w publikacji. Może w kolejnych numerach pojawi się więcej. Na co liczę, bo...
Spośród 184 listów...
Na łącznie 756 sronach znajdujemy obfitosć wiadomości ze świata numizmatyki, cen jakie uzyskiwały wówczas monety, postępów prac nad tworzeniem katalogu zbioru przez Czapskiego, jak również informacje dotyczące życia prywatnego obu panów.
Czyli samo w sobie jest to gotowy temat do publikacji
Dalej znajdujemy spory artykuł – Pierwszy pieniądz papierowy niepodległej Polski.
Publikacja zawiera jeszcze kilka tematów, których tytułu można przeczytać w spisie treści.
Numizmatyk Krakowski poświęcony Tadeuszowi Kałkowskiemu Podsumowując polecam ten numer. Gratulacje dla całego zespołu oraz pokłony dla PTN oddział w Krakowie.