Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:45:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: pieniądz więzienny,szpitalny,z kolonii dla trędowatych  (Przeczytany 29722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
pieniądz więzienny,szpitalny,z kolonii dla trędowatych
« dnia: 27 Grudnia 2009, 19:16:56 »
Poniżej pozwalam sobie wkleić cały artykuł o wystawie dotyczącej Pieniądza Więziennego.
Traktuję to jako ciekawostkę, gdyż tylko raz (nie pamiętam gdzie) spotkałem się z tym pieniądzem.


Cytuj
W dniu 11 września 2004r. w Muzeum Wojska w Białymstoku odbyło się otwarcie wystawy "Pieniądz w Więzieniach Czechosłowackich w latach 1949 - 1990". Patronat nad wystawą objął Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku i Fundacja na rzecz pomocy penitencjarnej SZANSA w Białegostoku.

Wystawa prezentuje pieniądz więzienny używany w więzieniach czechosłowackich w okresie powojennym. Z powodów bezpieczeństwa i w celu zapobiegania ucieczkom więźniowie otrzymywali wynagrodzenie za pracę w formie specjalnej "waluty" obowiązującej tylko w więzieniu. "Prawdopodobnie pierwszy pieniądz więzienny wprowadzono na Węgrzech w mieście Szamosujvar w połowie XIX wieku . Więźniowie pracujący tu w różnych warsztatach otrzymali płace, z których ¼ wypłacono w bonach o wartości 1,5 i 10 krajcarów, za które więźniowie mogli kupować w kantynie produkty spożywcze: chleb, mleko, ser, cebulę i owoce." pisze "ojciec chrzestny" wystawy słowacki numizmatyk Zbyšek Šustek. Podobna drogą podążyły władze Czechosłowackie. Dziś pieniądz więzienny jest cennym walorem numizmatycznym. Eksponowane w białostockim muzeum pieniądze więzienne to unikalny zbiór, dla numizmatyki naszych południowych sąsiadów, ale też skali światowego pieniądza unikalnego.

Otwarcie wystawy zbiegło się z kulminacją międzynarodowej konferencji numizmatycznej, która odbywała się w tym czasie w Białymstoku. Wśród gości na otwarciu zbiorów byli nie tylko przedstawiciele władz miejskich i białostoccy miłośnicy historii, ale też numizmatycy i naukowcy z kilkunastu krajów Europy. A w tym gronie przedstawiciele białostockiego więziennictwa: kpt. Marek Nowacki z Zakładu Karnego we Białymstoku, kpt. Cezary Łempicki z białostockiego aresztu i Jarosław Kopczuk. Ubrani w galowe mundury, razem ze Zbyškiem Šustkiem i dyrektorem Muzeum Krzysztofem Filipowem opowiadaliśmy o więziennych rozliczeniach finansowych. Niektórzy goście - głównie ci z krajów postkomunistycznych - z otwartymi ustami patrzyli na funkcjonariuszy więziennych otwierających wystawę w muzeum. Zainteresowanie było bardzo duże. W oczach Zbyška Šustka zapłonęły kolekcjonerski błyski, gdy słuchał o polskich paragonach z wyszczególnioną kwotą do dyspozycji więźnia. Odpowiadaliśmy na liczne pytania, dotyczące obrotu pieniężnego w polskich jednostkach penitencjarnych. Skonstatowaliśmy, że sami bardzo mało wiemy o historii polskiego "więziennego monetaryzmu".
A my uzyskaliśmy obietnicę przeniesienia w przyszłości wystawy do jednej z białostockich jednostek penitencjarnych.

Niestety Centralny Zarząd Służby Więziennej przez ponad dwa tygodnie nie odpowiedział gdzie ta wystawa jest przeniesiona i czy można ją gdzieś obejrzeć.


Cytat ze strony http://www.sw.gov.pl/index.php/aktualnosci/more/441
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2010, 04:46:59 wysłana przez rara_avis »
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudnia 2009, 20:05:25 »
Podobne cele przyświecały emitentom pieniędzy w szpitalach psychiatrycznych.
W szpitalach psychiatrycznych leczyli się również nałogowi alkoholicy. Gdy rodzina takiemu delikwentowi przysyłała pieniądze - w szpitalu wymieniano je na bony szpitalne, które mogły być "zużyte" tylko w szpitalnym sklepiku (gdzie oczywiście nie sprzedawano alkoholu).
Dzięki temu hospitalizowany nie poszedł do sklepu obok szpitala kupić sobie flaszki, a oprócz tego zarabiał szpital.
Bony szpitalne były w: Branicach, Choroszczu, Drewnicy, Jarosławiu, Kobierzynie, Lubiążu, Lublińcu, Międzyrzeczu, Nowym Czarnowie, Pruszkowie, Radecznicy, Rybniku, Stroniu Śląskim, Świeciu i Toszku.

Jednak o pieniądzach więziennych nie słyszałem...
Żałuję również, że nie poznałem polskiego "więziennego monetaryzmu".

Bon szpitala psychiatrycznego:
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Grudnia 2009, 20:18:31 »
O szpitalach psychiatrycznych już wspominałem: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,931.0.html

Z tematów bliskich współczesnemu więziennictwu - większość obozów koncentracyjnych czy jenieckich w okresie wojen światowych na całym świecie emitowało taki pieniądz.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudnia 2009, 14:50:34 »
Ha!
Akurat o szpitalach przeczytałem gdzie indziej, a nie zwróciłem uwagi, że jest już Twoja wypowiedź na forum (zresztą pełniejsza od mojej).
Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Stycznia 2010, 16:31:45 »
Cześć.
Bardzo ciekawy temat.
Oprócz monet przeznaczonych dla ww. Również Filipiny wypóśćiły komplet monet dla tzw. kolonii zarażonych na trond (może trąd - nie wiem jak to się pisze). Kilka egzemplarzy można zobaczyć na WCG.
Marcin.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Stycznia 2010, 22:11:45 »
Cytuj
nie wiem jak to się pisze
pisze się Trąd, z łac. lepra -> patrz wikipedia

Temat monet zastępczych z pewnością ciekawy a te bony dla ludzi trędowatych w Filipinach również interesujący, możesz zamieścić jakiś skan, czy fotkę takiego bonu?

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Stycznia 2010, 14:42:53 »
Wątek bardzo ciekawy, chociaż moja kontynuacja totalnie spóźniona.
Ale niech będzie - może się przyda lub kogoś zainteresuje.
Kilka wspomnianych monet dla filipińskich kolonii/szpitali dla osób chorych na trąd.

Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Stycznia 2010, 14:48:47 »
Jeszce jedenda fotka moprzykładowej monety.

Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:00:14 »
Przedstawione zdjęcia pochodzą ze stronki. pt. World coin gallery - ogólnie dostępna dla wszystkich.
Źródło zamieszczam żeby nie było wątpliwości.
Te blaszki to totalny unikat. Od czasu do czasu są osiągalne na US e bay, a u nas na allegro to niewiem.
Serdecznie podrawiam wszystkich z TPZN.
Marcin.
Tak pozatym to myślę że do tego wątku pasowałyby monety przeznaczone dla getta w Łodzi, ale z tym to tak ostrożnie. Wiadomo.
 

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:08:43 »
Jeszcze rzadsze chyba są monety z koloni dla trędowatych Palo Seco na terenie Kanału Panamskiego. Tutaj jest opis tej koloni łacznie z monetami w j. angielskim: http://www.coins-of-panama.com/paloseco.html
A to jedno ze zdjęć najdroższejz monetek pochodzące z tej strony:
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:13:41 »
A tutaj ogólnie o pieniądzu koloni dla trędowatych w różnych zakątkach globu: http://oldfortcoinclub.org/Documents/LEPER_COLONY.pdf
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:24:02 »
Palo Seco znam, znam to.
Nawet posiadam coś takiego chociaż nie jest to co zamiećciłeś.
Kupiłem to kiedyś dawno, dawno temu jak pracowałem w Kandzie. Jak będzie czas to zamieszcze obrazek. 

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2010, 19:35:16 »
I tak z więzienia, poprzez szpital psychiatryczny trafiliśmy do kolonii dla trędowatych  ;D
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Marcel

  • Gość
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2010, 20:16:45 »
 :) Rzeczywiście.
Przy okazji sorry za moje "literówki" z wczesniejszych wypowiedzi - to niezależne ode mnie.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pieniądz Więzienny
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Stycznia 2010, 20:26:27 »
O koloniach trędowatych nic nie wiedziałem, ale wydaje się, że główny cel emisji jest inny.
Jeśli pieniądze więzienne i ze szpitali dla nerwowo chorych były wprowadzane, aby "pacjent" uciekając z placówki nie miał środków na utrzymanie poza zakładem, to wprowadzenie emisji w koloniach dla trędowatych takiej roli nie spełniało. Wydaje mi się, że osoba zarażona trądem nie miała szans na możliwość wydawania pieniędzy za kolonią (ucieczka z uwagi na widoczną chorobę nie wchodziła w grę), a zatem emisje w koloniach trędowatych miały na celu wzbogacenie kolonii? Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet