Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:30:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stempel lustrzany  (Przeczytany 9243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jeronimo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Złote monety - Numimarket.pl
Stempel lustrzany
« dnia: 26 Lipca 2019, 14:51:37 »
Dzień dobry,
ostatnio zainteresowałem się techniką stempli lustrzanych. Czy ktoś z forumowiczów zna jakieś artykuły na temat tej techniki? Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję! :)

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipca 2019, 15:06:53 »
Stempel lustrzany.
Nie jest tu lubiany   ;)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca 2019, 16:17:06 »
Stempel lustrzany.
Nie jest tu lubiany   ;)
bez przesady ! O ile "lustrzanki" - czyli wspolczesne wytwory nie sa tu mile widziane, to jednak pytanie bylo o technologie

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lipca 2019, 16:20:29 »
Panowie skoro TAKICH LUSTRZANEK nie lubicie to ja nie wiem czy powoli nie zmykać z tego forum ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lipca 2019, 16:23:02 »
Nie wiem, czy rozumiem pytanie. Czy chodzi o wykonanie samego stempla, czy o sposób bicia monet tym stemplem? Rozumiem, że chodzi o współczesne świecidełka?

Nie interesowałem się specjalnie technikami bicia stemplem lustrzanym, ale mam kilka informacji
1. Stempel jest wykonywany tak jak każdy inny z dwiema istotnymi różnicami: pola są polerowane, matowe elementy są trawione kwasem, by nadać im "satynowy mat".
2. Prasy do bicia tych monet nie mają automatycznych podajników krążków, ale ręczne.
3. Krązki są polerowane przed biciem i wycierane po.
4. W przypadku głębokiego reliefu, moneta może być bita kilka razy by stopniowo wydobyć relief.

Kiedyś widziałem filmik chyba kanadyjski pokazujący ten proces.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lipca 2019, 16:24:57 »
Panowie skoro TAKICH LUSTRZANEK nie lubicie to ja nie wiem czy powoli nie zmykać z tego forum ;)


Nie dajmy się zwariować. Technologia jest technologią, co innego jeśli ktoś próbował by nachalnie promować lub sprzedawać świecidełka.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lipca 2019, 20:42:57 »
https://regiony.tvp.pl/42123643/zloty
Cytuj
„Złoty” to seria 6 odcinków poświęconych polskiej walucie. Opowiemy, skąd się wziął, z czego jest zrobiony i ... jak go się robi. Opowiemy o drodze, jaką pokonuje każdego dnia i próbach jego fałszerstw. Pokażemy jego fascynującą historię i zdradzimy, czemu płacimy złotymi, a nie lechami czy piastami. Ujawnimy wszystkie sekrety monet okolicznościowych oraz tych, które można znaleźć w ziemi. Odwiedzimy skarbiec, mennicę, wytwórnię papierów wartościowych. Będziemy w pracowni archeologicznej i obejrzymy od środka bankomat. Zerkniemy tez do miejsca, do którego trafiają zniszczone banknoty.

Jeden z odcinków (przedostatni chyba) jest o produkcji monet w mennicy :) Pokazana jest produkcja stempli i technika bicia/tłoczenia.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipca 2019, 03:31:44 »
Tu jest ciekawy filmik o lustrzankach i nie tylko:
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lipca 2019, 19:50:42 »
Panowie skoro TAKICH LUSTRZANEK nie lubicie to ja nie wiem czy powoli nie zmykać z tego forum ;)

Nie wiem jak inni, ja nie lubię.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lipca 2019, 21:23:56 »
Ja nie mam nic przeciwko lustrzankom wybitym w innym celu, niż czysto komercyjny i wysokonakładowy bity od lat mniej więcej 90-tych złom (wcześniejsze jeszcze od biedy jestem w stanie zdzierżyć). Sam mam trochę lustrzanek niemieckich z lat 1871-1948.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipca 2019, 13:05:12 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lipca 2019, 21:25:50 »
Ja lubię takie lustrzaneczki  8)
Mam bzika na ich punkcie :V
Dzisiejsze frezarki nie mają szans z kunsztem suity wielkich medalierów gdańskich  :)


xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lipca 2019, 14:52:27 »
Ja nie mam nic przeciwko lustrzankom wybitym w innym celu, niż czysto komercyjny i wysokonakładowy bity od lat mniej więcej 90-tych złom (wcześniejsze jeszcze od biedy jestem w stanie zdzierżyć). Sam mam trochę lustrzanek niemieckich z lat 1871-1948.
A niskonakładowy, to jaki ma cel jak nie komercyjny? Czym różnią się te z lat 90 od tych z 80 czy 70?
Co do II RP to sporo jest "nowości" ale przemilczę ten temat.
Jak się pokażą monety obiegowe bite stemplem lustrzanym to i ja je zdzierżę 😉

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lipca 2019, 17:08:53 »
Ja nie mam nic przeciwko lustrzankom wybitym w innym celu, niż czysto komercyjny i wysokonakładowy bity od lat mniej więcej 90-tych złom (wcześniejsze jeszcze od biedy jestem w stanie zdzierżyć). Sam mam trochę lustrzanek niemieckich z lat 1871-1948.
A niskonakładowy, to jaki ma cel jak nie komercyjny? Czym różnią się te z lat 90 od tych z 80 czy 70?
Co do II RP to sporo jest "nowości" ale przemilczę ten temat.
Jak się pokażą monety obiegowe bite stemplem lustrzanym to i ja je zdzierżę 😉

Akurat jeśli chodzi przynajmniej o te przedwojenne niemieckie to trafiały one też do obiegu (zresztą PRL-owskie też zdarzało się wyłowić z obiegu), kiedyś inny cel przyświecał emitentowi bijącemu monety stemplem lustrzanym (np. monety obiegowe bite takim stemplem były wręczane w tzw. setach jako prezenty podobnie jak monety okolicznościowe będące jednocześnie emisjami obiegowymi).
Owszem lustrzanki PRL to również typowe monety bite w celach komercyjnych, podobnie jak wiele tzw. monet próbnych w dość sporych nakładach, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To, że napisałem, iż mogę je jeszcze zdzierżyć wynika m.in. z tego że nie są one kolorowane, ani w żaden inny sposób udziwniane. Poza tym "zdzierżyć" nie oznacza w żaden sposób jakiejś dla nich akceptacji, a jedynie nazwijmy to mniejszym poziomem odrzucenia.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lipca 2019, 17:14:32 »
Tak na szybko 2 przykłady monet niemieckich będących w moim posiadaniu, a wybitych stemplem lustrzanym:
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Jeronimo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Złote monety - Numimarket.pl
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Sierpnia 2019, 15:01:22 »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, trochę mi się to wszystko rozjaśniło. Odnośnie tego, czy komuś się podobają lustrzanki czy nie - interesowała mnie przede wszystkim sama technika bicia takich monet :) Pozdrawiam!

 

R E K L A M A
aukcja monet