Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:03:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stempel lustrzany  (Przeczytany 9242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Czerwca 2020, 11:50:04 »
A takie ze stemplem lustrzanym lubimy? Ostatnio dołożyłem do kolekcji:
20 groszy 1923, PRÓBA, LUSTRZANE, nakład 10 sztuk



dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Czerwca 2020, 15:09:45 »
A takie ze stemplem lustrzanym lubimy? Ostatnio dołożyłem do kolekcji:
20 groszy 1923, PRÓBA, LUSTRZANE, nakład 10 sztuk

ale wiesz ze naklad jest raczej kilkaset sztuk ?

Pozdrawiam, Tomek

P.S. tez mam w kolekcji i bardzo mi sie podoba
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Czerwca 2020, 15:20:11 »
Ten awers rewers już raczej jest mniej "lustrzany". A co mówi trumna?
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2020, 21:09:54 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Czerwca 2020, 16:00:29 »
Ja też dołożyłem 1 do kolekcji wczoraj, ale jeszcze poczekam sobie zanim przyjdzie z Niemiec z tydzień :P W sumie nic specjalnego ale jest, chociaż wg. Jaegera dużo ich nie wybito, to osobiście nie jestem pewien co wg. niego to oznaczało (50-100, czy mniej?).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Czerwca 2020, 17:09:56 »
A takie ze stemplem lustrzanym lubimy? Ostatnio dołożyłem do kolekcji:
20 groszy 1923, PRÓBA, LUSTRZANE, nakład 10 sztuk

ale wiesz ze naklad jest raczej kilkaset sztuk ?

Pozdrawiam, Tomek

P.S. tez mam w kolekcji i bardzo mi sie podoba

Tomku nie strasz mnie, bo będę żałował zakupu...
Robiąc go oparłem się na Parchimowiczu, który mówi, że P112e to nakład tylko 10 sztuk - czy katalog zawiera błąd?

Przemek

« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2020, 17:14:51 wysłana przez LATARNIK »

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Czerwca 2020, 17:13:29 »
Ten rewers już raczej jest mniej "lustrzany". A co mówi trumna?

Panie Jacku, zakładając, że nakład to tylko 10 sztuk nie marudziłem już przy rewersie :)
Trumna mówi, że PF 67.
Jak przy monetach starszych niż XX wiek uwalniam monety z plastiku, tak akurat II RP i młodsze mi w nim nie przeszkadzają.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Czerwca 2020, 17:40:59 »
oparłem się na Parchimowiczu, który mówi, że P112e to nakład tylko 10 sztuk - czy katalog zawiera błąd?
Katalog Parchimowicza poza błędnymi nakładami i wagami monet zawiera także np. zdjęcia falsów (o ile pamiętam 20 marek getta) czy "monety" wybite przez samego autora (słynne polskie "euro"). Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich wydań, bo nie śledzę zmian w tym wiekopomnym dziele. W ramach "pomagania" polskiej numizmatyce autor ma także w swoim dorobku także takie kwiatki:
http://www.e-kolekcjoner.pl/2748,zestaw-kopie-prob-miedzywojennych-nefryt.html

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Czerwca 2020, 18:30:01 »
Sprawdziłem teraz dokładnie rejestry NGC i widzę, że łącznie jest 37 takich zgradowanych monety, określanych jako proof czyli w tym przypadku uważanych za monetę PRÓBNĄ.
Myślę, że przy tej cenie monety, gdyby nakład rzeczywiście liczył kilkaset sztuk, to zatrumienkowanych monet byłoby więcej.
Pewnie Parchimowicz niedoszacował trochę nakładu, ale obstawiam 50-100 sztuk max.

Jest też inna opcja... Nakład monet próbnych wybitych stemplem lustrzanym rzeczywiście wynosił 10 sztuk, natomiast część z tych, które NGC zakwalifikowało do lustrzanych są normalnymi monetami ze świeżego stempla...
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2020, 18:45:58 wysłana przez LATARNIK »

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Czerwca 2020, 18:47:31 »
Sprawdziłem teraz dokładnie rejestry NGC i widzę, że łącznie jest 37 takich zgradowanych monety, określanych jako proof czyli w tym przypadku uważanych za monetę PRÓBNĄ.

Szczerze powiedziawszy to nie jestem tak do końca przekonany, czy akurat te powinny być klasyfikowane jako próbne zwłaszcza, że są jeszcze takie z napisem próba, przy czym bodaj bite stemplem zwykłym.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Czerwca 2020, 20:33:44 »
A takie ze stemplem lustrzanym lubimy? Ostatnio dołożyłem do kolekcji:
20 groszy 1923, PRÓBA, LUSTRZANE, nakład 10 sztuk

ale wiesz ze naklad jest raczej kilkaset sztuk ?

Pozdrawiam, Tomek

P.S. tez mam w kolekcji i bardzo mi sie podoba

Tomku nie strasz mnie, bo będę żałował zakupu...
Robiąc go oparłem się na Parchimowiczu, który mówi, że P112e to nakład tylko 10 sztuk - czy katalog zawiera błąd?

Przemek

Witam

Nie stasze :-)  Jesli podoba Ci sie ta moneta - to nie ma co zalowac.
Co do ilosci - na pewno wiecej niz 10. Te monety pojawiaja sie od czasu do czasu na aukcjach (w i bez pudelka) - jesli chcesz sie bawic z liczeniem, to przejzyj zakonczone aukcje,

Dodam, ze nie sadze aby NGC pomyli (tyle razy) proof z proof-like.

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Czerwca 2020, 20:37:06 »

Pewnie Parchimowicz niedoszacował trochę nakładu, ale obstawiam 50-100 sztuk max.

Jest też inna opcja... Nakład monet próbnych wybitych stemplem lustrzanym rzeczywiście wynosił 10 sztuk, natomiast część z tych, które NGC zakwalifikowało do lustrzanych są normalnymi monetami ze świeżego stempla...

Niech Pan doda do tego te z PCGS czy ANACS oraz bezpudełkowe :P Ktoś kiedyś gdzieś pisał o tym, że sporo tych monet to nie PROOF tylko prooflkie, czyli właśnie monety ze świeżego stempla. Jak jest naprawdę pewnie się nigdy nie dowiemy.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Czerwca 2020, 20:42:49 »

Dodam, ze nie sadze aby NGC pomyli (tyle razy) proof z proof-like.

Tomek

Trudno stwierdzić, czy się pomylili, czy nie do końca byli pewni. Wielokrotnie widziałem niemieckie obiegowe 2-5 markówki z okresu Cesarstwa, które wyglądały na lustrzanki, a dostały od graderów noty zarezerwowane dla monet bitych stemplem zwykłym i często sprzedający podkreślał to, że nie zgadza się z tą opinią. I przynajmniej w niektórych przypadkach ja się też bym upierał przy tym że to były lustrzanki.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2020, 20:45:31 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Czerwca 2020, 21:00:47 »

Dodam, ze nie sadze aby NGC pomyli (tyle razy) proof z proof-like.

Tomek

Trudno stwierdzić, czy się pomylili, czy nie do końca byli pewni. Wielokrotnie widziałem niemieckie obiegowe 2-5 markówki z okresu Cesarstwa, które wyglądały na lustrzanki, a dostały od graderów noty zarezerwowane dla monet bitych stemplem zwykłym i często sprzedający podkreślał to, że nie zgadza się z tą opinią. I przynajmniej w niektórych przypadkach ja się też bym upierał przy tym że to były lustrzanki.

Swoim stwierdzeniem (jest proof-like a powinno byc proof) raczej stawiasz teze ze firmy "oceniajace" raczej zanizaja ilosc lustrzanek a nie odwrotnie

Tomek

P.S. Sorry ale sprzedajacym (zawodowo) bardzo czesto ocena na pudelku nie pasuje :-) jesli jest $$$ na ich niekorzysc. Czesto nie widza czeszczenia, rysek, itd itd
Pozdrowienia, Tomasz

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Czerwca 2020, 21:25:55 »

Dodam, ze nie sadze aby NGC pomyli (tyle razy) proof z proof-like.

Tomek

Trudno stwierdzić, czy się pomylili, czy nie do końca byli pewni. Wielokrotnie widziałem niemieckie obiegowe 2-5 markówki z okresu Cesarstwa, które wyglądały na lustrzanki, a dostały od graderów noty zarezerwowane dla monet bitych stemplem zwykłym i często sprzedający podkreślał to, że nie zgadza się z tą opinią. I przynajmniej w niektórych przypadkach ja się też bym upierał przy tym że to były lustrzanki.

Swoim stwierdzeniem (jest proof-like a powinno byc proof) raczej stawiasz teze ze firmy "oceniajace" raczej zanizaja ilosc lustrzanek a nie odwrotnie

Tomek

P.S. Sorry ale sprzedajacym (zawodowo) bardzo czesto ocena na pudelku nie pasuje :-) jesli jest $$$ na ich niekorzysc. Czesto nie widza czeszczenia, rysek, itd itd

Ale akurat to działa w 2 strony, czasami nie jestem w stanie na monecie ogradowanej czy też opisanej przez sprzedającego jako proof doszukać się chociażby jego cienia :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Stempel lustrzany
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Czerwca 2020, 21:51:04 »
Żeby nie być całkowicie gołosłownym to trochę przeszukałem swoją bazę danych i tak na pierwszej monecie określonej jako proof przez PCGS osobiście nie dopatrzyłem sie niczego więcej jak maksymalnie prooflike (patyna nic tu nie zmienia), a na drugiej no właśnie czy to przypadkiem nie proof?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet