Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:03:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?  (Przeczytany 2332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Jak w tytule 2 dni temu na ebayu poszedł sobie rzadki Probus za 705 euro, tyle że krążek mocno pękniety przy wybiciu. I tu pytanie do speców od Probusa czy wart był tych pieniędzy?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lipca 2019, 19:35:49 »
Barnaba jest właśnie na wakacjach, więc na fachową i wnikliwą odpowiedź będziemy musieli małą chwilkę poczekać.

Jako obserwator z boku, który Probusem nie żyje, ale który trochę ich w życiu widział i w łapkach trzymał, powiem tak -WARTO.

Moim zdaniem spora rzadkość, jeśli nie unikat. Widziałem już sporo wariantów z jeźdźcem i poddającym się przeciwnikiem, ale ten okaz ma jeszcze Wiktorię prowadzącą jeźdźca do zwycięstwa.

Niech jednak wypowie się Barnaba... Te niuanse z miksem legend i typów popiersia, plus wariacje rewersów...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipca 2019, 19:52:34 »
Małe sprostowanie. Nie widziałem w realu. Ten typ rewersu można zobaczyć w opracowaniu skarbu z Gloucester, ale z popiersiem konsularnym z berłem i z inną legendą awersu.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2019, 20:00:57 wysłana przez Tomanek »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Sierpnia 2019, 08:31:26 »
czy wart był tych pieniędzy?

Wart był. To jeden z najwspanialszych i najrzadszych typów rewersu w mennictwie Probusa. I do tego w połączeniu z pięknym popiersiem militarnym z rozeta na tarczy. To jedyny znany mi egzemplarz z ta konkretna kombinacja awersu i rewersu jaki kiedykolwiek pojawił sie na rynku. Pozostałe dwa egzemplarze tego dokładnie typu odnotowane przez Estiot znajdują się w kolekcjach muzealnych.

Oczywiście fajnie byłoby, gdyby nie miala pęknięcia krążka, ale wtedy cena zapewne poszybowałaby ponad dwukrotnie albo i jeszcze wyżej. Z drugiej strony Monetka ma jeszcze pewien potencjał do delikatnego doczyszczenia, w wyniku czego powinna wyglądać nawet jeszcze lepiej.

Dlatego tez ciesze się, ze dołączy do mojego zbioru:)
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2019, 12:56:03 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Sierpnia 2019, 08:42:59 »
Przy okazji podziękowania dla kolegi Mariuszgra, który zwrócił mi na nią uwagę zaraz po tym jak pojawiła się na ebay.

Barnaba jest właśnie na wakacjach, więc na fachową i wnikliwą odpowiedź będziemy musieli małą chwilkę poczekać.

Wakacje czy nie wakacje, takich sztuk nie odpuszcza się nigdy:)

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpnia 2019, 08:48:49 »

Dlatego tez ciesze się, ze dołączy do mojego zbioru:)
Gratuluje pięknej monety

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpnia 2019, 08:53:30 »
Ten typ rewersu (Virtvs invicti avg) biła wyłączenie mennica w Ticinum w ramach emisji wybitej po zwycięskiej kampanii przeciwko Germanom (3 emisja według klasyfikacji Pinka).

Znanych jest kilka wariantów tego rewersu:

Bez wiktorii z jednym przeciwnikiem klęczącym lub leżącym (relatywnie najczęściej spotykany choć nadal b. Rzadki):

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=154&reversType=A&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=154&reversType=B&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Z Wiktoria i dwoma przeciwnikami (unikat z kolekcji Missonga w Wiedniu):

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=154&reversType=E&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Z Wiktoria i przeciwnikiem leżącym:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=154&reversType=C&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Z Wiktoria i przeciwnikiem klęczącym:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=154&reversType=D&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

I jeszcze z Marsem/Virtvs trzymającym tropaion w miejscu Wiktorii (mam zdjęcie w swojej bazie danych Probusa, ale nie pod ręka w tej chwili. Typ ten przedstawiony tez jest w poniższym artykule Estiot).

Więcej na temat tej najwspanialszej emisji Ticinum można znaleźć w poniższym artykule Estiot z 2006 r. :


https://www.academia.edu/1368047/Une_campagne_germanique_de_l_empereur_Probus_l_atelier_de_Ticinum_en_277-278

« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2019, 12:57:15 wysłana przez barnaba »

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Sierpnia 2019, 11:55:09 »
Nie jest to mój ulubiony obszar zainteresowań ale lubię poczytać fachowe komentarze, bo poszerzam swoją mizerną wiedzę.
Gratuluję zakupu
Doctrina multiplex, veritas una

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sierpnia 2019, 12:54:28 »
A ja wiedzę najwyraźniej zapomniana przypomniałem sobie, gdy ponownie przestudiowalem powyższy artykul Estiot.

Zapomniałem bowiem ze ‚przeciwnik leżący’ przedstawiony na analizowanym rewersie ma ewidentne piersi (co widać na lepiej zachowanych egzemplarzach), wiec jest to personifikacja kobieca (zapewne Podbitej Germanii), w odróżnieniu od ,przeciwnika kleczacego’, który piersi nie ma i który raczej przedstawia pokonanego wojownika.

Jak widać należy regularnie ponawiać lekturę interesujących nas artykułów, bo wiedza szybko umyka.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sierpnia 2019, 13:28:09 »
Jak widać należy regularnie ponawiać lekturę interesujących nas artykułów, bo wiedza szybko umyka.

Pana komentarze do zakupionych monet przyjemnie czytać. Wiele rzeczy można się dowiedzieć. Fajnie, żeby większość monet byka tak fachowo charakteryzowana.
Często jest jednak, że widzimy zdjęcie i nic więcej. Ewentualnie lakoniczny komentarz o aukcji.
Ancora imparo

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sierpnia 2019, 16:03:46 »
Szczerze powiedziawszy nawet zastanawiałem się czy Pan nie brał udziału w tej aukcji. I mimo iż o mennictwie Probusa mam dość znikome pojęcie to jednak z zamieszczanych przez Pana informacji podejrzewałem, że takiej aukcji by Pan nie odpuścił. Pozostaje pogratulować zakupu tejże monetki i cieszy że znajdzie się ona właśnie w Pana kolekcji :)
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2019, 16:08:19 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Sierpnia 2019, 17:08:47 »
Dziękuje wszystkim za miłe komentarze i pozdrawiam!

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Sierpnia 2019, 18:50:34 »
Cytuj
ciesze się, ze dołączy do mojego zbioru:)

W takim razie gratuluję i cieszę się Twoim szczęściem :)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Probus z Ticinium za ponad 700 euro, czy wart był tej kwoty?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sierpnia 2019, 19:12:40 »
Mam nadzieję, że przy okazji będzie można zobaczyć go na żywo...
Gratulacje!!!

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet