Aktualności:

• 24 Sierpień 2019, 23:58:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego  (Przeczytany 614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Bledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego
« dnia: 03 Sierpień 2019, 19:35:12 »
Zapraszam wszystkich do umieszczania w tym watku bledow i poprawek na monetach Stefana Batorego.

Na poczatek jedna z moich.
Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek

rubinowakrew

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • TPZN 080
Odp: Bledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Sierpień 2019, 10:33:37 »
Nie wiem, czy wstawione przeze mnie przykłady wpasują się w Twoje oczekiwania. Pierwszy trojak z rocznika 1584 na awersie w słowie PO pod literą P… niestety na tym zdjęciu tylko widać, że coś się znajduje, ale co?

84 PO.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Druga moneta to rocznik 1585, zdjęcie z 49 aukcji WCN. Na rewersie ślady wcześniejszych liter. Tutaj raczej pozostałość „szkicu” gdzie ma być nabita punca. Na pewno jest to pomocne w odróżnieniu stempla.

49_0277r.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Ostatni przykład to również rok ’85. Na rewersie zwraca uwagę punca R. Prawdopodobnie jest to uszkodzona punca, a nie „przebitka”.

113700_1.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Gratuluję ciekawego trojaka, bo nie znalazłem drugiego egzemplarza z tego stempla.  ;)

Norbert

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpień 2019, 14:42:21 »
Dzięki Panowie. Nie chodzi mi tu o jakieś poważne badania naukowe, lecz raczej o zabawę. Ostatnio zainteresowały mnie trojaki krakowskie ZIIIW, gdzie jest dużo błędów z przebitkami. Nie chodzi mi tu o poprawianie tej samej litery, ale o nabicie czegoś innego i próbę zatarcia błędu. W mennictwie Batorego wydaje mi się to dużo rzadsze i ten trojak jest właściwie pierwszym takim egzemplarzem jaki widziałem. No może oprócz "klepsydry" na innym trojaku ryskim, gdzie naprawiano źle wybitą literę N.

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpień 2019, 19:00:10 »
Nie wiem, czy wstawione przeze mnie przykłady wpasują się w Twoje oczekiwania. Pierwszy trojak z rocznika 1584 na awersie w słowie PO pod literą P… niestety na tym zdjęciu tylko widać, że coś się znajduje, ale co?

84 PO.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Druga moneta to rocznik 1585, zdjęcie z 49 aukcji WCN. Na rewersie ślady wcześniejszych liter. Tutaj raczej pozostałość „szkicu” gdzie ma być nabita punca. Na pewno jest to pomocne w odróżnieniu stempla.

49_0277r.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Ostatni przykład to również rok ’85. Na rewersie zwraca uwagę punca R. Prawdopodobnie jest to uszkodzona punca, a nie „przebitka”.

113700_1.jpgBledy i Poprawki na Monetach Stafana Batorego

Gratuluję ciekawego trojaka, bo nie znalazłem drugiego egzemplarza z tego stempla.  ;)
Ta trzecia wygląda jakby najpierw była punca L a potem ukruszona R.
I zapewne to L najpierw po to aby to R na momencie było pełniejsze.
Przy pozostałych nawet lepiej to wyszło.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 19:02:31 wysłana przez xallax »

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpień 2019, 19:34:02 »
Pozwole sobie miec odmienne zdanie na temat puncy "R". Mysle, ze byl to tylko jeden z wariantow puncy R w tym roku, byc moze byla ona cokolwiek uszkodzona, ale nie wydaje mi sie, by bylo to R nabijane na L.

Natomiast pierwsza z tych trzech monet zastanawia mnie, bo to P wyglada jak nabite na B, ktorego przeciez w ogole na tych trojakach nie ma.

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Sierpień 2019, 00:36:27 »
Co do pierwszej, to raczej wróżenie z fusów będzie co tam jest, może szkic może lekko przymierzone w niewłaściwym miejscu P? Natomiast w 3 wszystkie te R są poprawianie puncą L - ja tak to widzę.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Sierpień 2019, 04:33:35 »
Przy zalozeniu, ze najpierw odbijano portret krola a potem litery, to teoria przesunietego P jest malo prawdopodobna; chyba, ze przybito wizerunek ponownie.

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Sierpień 2019, 15:13:23 »
A dlaczego? Przecież gdy portret króla byłby gotowy to źle przymierzone lekko P nie pozostawiłoby śladu na portrecie.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Sierpień 2019, 16:24:23 »
A dlaczego? Przecież gdy portret króla byłby gotowy to źle przymierzone lekko P nie pozostawiłoby śladu na portrecie.

To prawda, zakładając, ze była to tylko przymiarka, to pozostawiłaby tylko ślad na polu, nie na reliefie.

R E K L A M A
aukcja monet