Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:38:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wysyłka monet  (Przeczytany 4366 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Wysyłka monet
« dnia: 14 Sierpnia 2019, 18:27:59 »
Dzień dobry.
Na innym forum o monetach pojawiły się wątki o wysyłce monet przez pocztę. Regulamin jednoznacznie zabrania takich wysyłek (nie tylko monet, ale również banknotów,srebra i złota). Moje pytanie - a co gdyby ktoś kupił żetony wybite w miedzi. Nie jest to moneta, ani nie jest to środek płatniczy. Ponadto miedź nie jest metalem szlachetnym... Ciekawe czy wtedy reklamacja byłaby uznana.
Co Państwo o tym sądzicie?
Pozdrawiam.

Jeronimo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Złote monety - Numimarket.pl
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Sierpnia 2019, 12:46:02 »
Dzień dobry,
W regulaminie Poczty Polskiej czytamy: "Zabronione jest umieszczanie w przesyłkach listowych bez zadeklarowanej wartości: monet, banknotów, waluty lub jakichkolwiek walorów płatnych na okaziciela, czeków podróżnych, platyny, złota lub srebra, przetworzonych lub nie, kamieni szlachetnych, biżuterii i innych przedmiotów wartościowych.". Jeżeli żeton jest wartościowy i chcemy zgłosić reklamację, list musiał posiadać zadeklarowaną wartość. Przynajmniej takie jest moje zdanie :D
Pozdrawiam!

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Sierpnia 2019, 17:42:52 »
Dzień dobry.
Na innym forum o monetach pojawiły się wątki o wysyłce monet przez pocztę. Regulamin jednoznacznie zabrania takich wysyłek (nie tylko monet, ale również banknotów,srebra i złota). Moje pytanie - a co gdyby ktoś kupił żetony wybite w miedzi. Nie jest to moneta, ani nie jest to środek płatniczy. Ponadto miedź nie jest metalem szlachetnym... Ciekawe czy wtedy reklamacja byłaby uznana.
Co Państwo o tym sądzicie?
Pozdrawiam.
Bzdura , wysyłaj śmiało , reklamacje zawsze uznają , a jak coś zgubią to szukają .aż znajdą  Możesz zawsze liczyć na te 150-170 zł z reklamacji pod warunkiem że wpiszesz kwotę znaczy większą .
Janek

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpnia 2020, 18:18:39 »
Witam raz jeszcze,
złota łopata dla mnie, ale nie chciałem zakładać nowego wątku i śmiecić. Pytanie do Szanownych Forumowiczów - jak wygląda sytuacja z wysyłką monet i banknotów za granicę? Interesują mnie 2 strony medalu.
Pierwsza to ta techniczna - normalnie pakuje monete do koperty bąbelkowej, jako adres podaję np.niemiecki adres i tyle? Czy muszę wypełniać dodatkowe papiery/deklarować zawartość etc?
Druga sprawa prawno-obyczajowa (że tak to ujmę). Mogę wysyłać takie monety (XX wiek) do wartości 16 000zł bez pozwolenia. Czy nikt się nie przyczepi? Czy wrzuca sie takie przesyłki na rentgen?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2020, 23:42:10 wysłana przez patrykoz »

tekaen1

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sierpnia 2020, 22:05:13 »
Witam serdecznie. Niestety ale Chcialbym sié podzielic informacja. Kupilem monetke na allegro lokalnie za ponad 200 pln. Niestety moneta do mnie nie dotarla. Nadmienie ze przez Poczta Polska list polecony. Przesylka wg. Poczty do mnie dotarla a ja nie otrzymalem ww. Przedmiotu. Mimo wielu staran I pisaniu reklamacji bez skutku. Co ciekawe ze na Poczcie widnieje informacja ze przesylke odebralem I o dziwo podpisalem Jej przyjecie co fizycznie nie bylo mozliwe poniewaz bylem wtedy w pracy.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sierpnia 2020, 22:17:13 »
Witam serdecznie. Niestety ale Chcialbym sié podzielic informacja. Kupilem monetke na allegro lokalnie za ponad 200 pln. Niestety moneta do mnie nie dotarla. Nadmienie ze przez Poczta Polska list polecony. Przesylka wg. Poczty do mnie dotarla a ja nie otrzymalem ww. Przedmiotu. Mimo wielu staran I pisaniu reklamacji bez skutku. Co ciekawe ze na Poczcie widnieje informacja ze przesylke odebralem I o dziwo podpisalem Jej przyjecie co fizycznie nie bylo mozliwe poniewaz bylem wtedy w pracy.
Obecnie poczta w okresie wakacyjnym z automatu wpisuje czas dostarczenia przesyłek nim listonosz je dostarczy . Wynika to z braku kadr i mocy przerobowych w okresie wakacyjnym kiedy to wielu listonoszy jest na urlopach . Aby się o tym przekonać wystarczy wpisać swój nr przesyłki na stronie poczty gdzie różnica między wydaniem przesyłki listonoszowi a kurierowi wynosi do 10 minut a niemożliwa jest tak szybka dostawa .

Natomiast co do twojej przesyłki to niestety bedzie bardzo ciężko dojść swojego , raczej nie ma szans by poczta przyznała się do błędu . Powołaj się na czas przy następnym odwołaniu ;) .
Janek

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sierpnia 2020, 09:31:28 »
Witam serdecznie. Niestety ale Chcialbym sié podzielic informacja. Kupilem monetke na allegro lokalnie za ponad 200 pln. Niestety moneta do mnie nie dotarla. Nadmienie ze przez Poczta Polska list polecony. Przesylka wg. Poczty do mnie dotarla a ja nie otrzymalem ww. Przedmiotu. Mimo wielu staran I pisaniu reklamacji bez skutku. Co ciekawe ze na Poczcie widnieje informacja ze przesylke odebralem I o dziwo podpisalem Jej przyjecie co fizycznie nie bylo mozliwe poniewaz bylem wtedy w pracy.

Miałem kiedyś podobną sytuacje. W systemie poczty została wprowadzona informacja, że przesyłka została do mnie dostarczona i dla nich sprawy nie było. Udałem sie na pocztę z której realizowali dostawę, tam poprosiłem o rozmowe z kierownikiem listonoszy, który sprawdził papierowe zestawienie dosrczanych przesyłek z tego dnia i mojego podpisu na nim nie było!. Dla mnie znaczyło to nic innego, jak to że listonosz zajumał moją przesyłkę i wprowadził nieprawdę do systemu informatycznego. Niestety dla poczty sprawa nie była taka prosta. Zapytali o sprawę listonosza, a on stwierdził że stary jest i zmeczony, więc pewnie się pomylił i zamiast doreczyc mi poleconego do rąk własnych - wrzucił go mi do skrzynki (w domyśle, że odebrałem sobie tę przesyłke ze skrzynki i teraz specjalnie robię gównoburzę, wykorzystując sytuację żeby skrzywdzić zapracowanego i biednego pracownika poczty). Brak mojego podpisu był jednak ewidentny i poczta mnie za to przeprosiła (znaczy ten kierownik). Ubezpieczenie zostało wypłacone nadawcy, a ja żeby odzyskac swoich kilka setek za monetę, sprawę zgłosiłem na policję. Postępowanie umorzyli po kilku miesiącach, po przesłuchaniu listonosza oraz uznaniu, że to emeryt któremu dobrze z oczu patrzy, więc to nie może być pospolity złodziej i pewnie rzeczywiście się pomylił... W efekcie nic nie uzyskałem, ale drogę mam przetartą.

W twojej sytuacji, rekomenduje uda sie do placówki pocztowej by sprawdzić jak wygląda Twój podpis na dokumencie odbioru. Może go nie być, albo może został podrobiony. Co dalej, to zależy od zachowania poczty...
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Sierpnia 2020, 13:21:30 »
Jak wygląda wysyłka monet z Polski za granicę (teren UE)? Do 16k zł mogę śmiało wysyłać bez żadnych konsekwencji?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sierpnia 2020, 14:08:03 »
Miałem kiedyś podobną sytuacje.
...(w domyśle, że odebrałem sobie tę przesyłke ze skrzynki i teraz specjalnie robię gównoburzę, wykorzystując sytuację żeby skrzywdzić zapracowanego i biednego pracownika poczty). Brak mojego podpisu był jednak ewidentny i poczta mnie za to przeprosiła (znaczy ten kierownik). Ubezpieczenie zostało wypłacone nadawcy, a ja żeby odzyskac swoich kilka setek za monetę, sprawę zgłosiłem na policję. Postępowanie umorzyli po kilku miesiącach, po przesłuchaniu listonosza oraz uznaniu, że to emeryt któremu dobrze z oczu patrzy, więc to nie może być pospolity złodziej i pewnie rzeczywiście się pomylił...
Czyli jego słowo przeciwko Twojemu. I jeśli on nie ukradł, to Ty próbujesz wyciągnąć pieniądze, które Ci się nie należą. De facto wyszli z założenia, że to Ty jesteś złodziej. Zastanawia mnie ta niefrasobliwość poczty polskiej, która w obliczu ewidentnego złamania zasad przesyłki poleconej wciąż nie uznała swojej (listonosza) winy. Bo przecież Twój podpis ma być gwarantem dostarczenia przesyłki do rąk własnych.
A swoją drogą pp zachowała się jak szatniarz z Misia: "nie mamy panskiej przesyłki i co nam pan zrobi?".
Ale przecież wiara w czarownice chyba jest już w Polsce przeszłością? To gdzie jest ta przesyłka? Niestety, wciąż wypadło na Ciebie, żeś to Ty ją zajumał.
Sorry, ale szlag mnie trafia na takie praktyki. Kiedyś wysłałem rodzicom serię przesyłek z lekami i innymi drobiazgami. Wszystkie! przepadły bez śladu a na moje protesty zareagowano wzruszeńiem ramion: "wie pan jak to jest...". Wiem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sierpnia 2020, 15:35:21 »
Wysłałem kupującemu monetę, którą wylicytował na allegro. Niestety źle zaadresowałem kopertę. Niby tylko jedna cyfra została przestawiona a i tak list nie dotarł. Kupujący mnie informuje po trzech tygodniach że przesyłki nie otrzymał a ja widzę w systemie że widnieje jako doręczona  :'( Po sprawdzeniu gdzie konkretnie jest adres na który poleciał list, okazało się że takowy w ogóle nie istnieje :), ale wiadomo, doręczono :). Dalej już tylko reklamacja i po miesiącu otrzymałem zwrot w wysokości około 150 zł. Taka była wartość sprzedaży monety ale i maksymalna kwota odszkodowania w moim przypadku.

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sierpnia 2020, 15:47:13 »
Jak wygląda wysyłka monet z Polski za granicę (teren UE)? Do 16k zł mogę śmiało wysyłać bez żadnych konsekwencji?

Na terenie EU nie ma żadnych problemów z wysyłką monet, działa śledzenie co najważniejsze i urzędy celne też nie interesują się zawartością. Przy droższych transakcjach warto wybierać Global Expres, działa dużo szybciej, niestety obecnie przez wirusa nie obejmuje wszystkich krajów w Europie.
Pozdrawiam Michał

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpnia 2020, 16:04:13 »
Miałem kiedyś podobną sytuacje.
...(w domyśle, że odebrałem sobie tę przesyłke ze skrzynki i teraz specjalnie robię gównoburzę, wykorzystując sytuację żeby skrzywdzić zapracowanego i biednego pracownika poczty). Brak mojego podpisu był jednak ewidentny i poczta mnie za to przeprosiła (znaczy ten kierownik). Ubezpieczenie zostało wypłacone nadawcy, a ja żeby odzyskac swoich kilka setek za monetę, sprawę zgłosiłem na policję. Postępowanie umorzyli po kilku miesiącach, po przesłuchaniu listonosza oraz uznaniu, że to emeryt któremu dobrze z oczu patrzy, więc to nie może być pospolity złodziej i pewnie rzeczywiście się pomylił...
Czyli jego słowo przeciwko Twojemu. I jeśli on nie ukradł, to Ty próbujesz wyciągnąć pieniądze, które Ci się nie należą. De facto wyszli z założenia, że to Ty jesteś złodziej. Zastanawia mnie ta niefrasobliwość poczty polskiej, która w obliczu ewidentnego złamania zasad przesyłki poleconej wciąż nie uznała swojej (listonosza) winy. Bo przecież Twój podpis ma być gwarantem dostarczenia przesyłki do rąk własnych.
A swoją drogą pp zachowała się jak szatniarz z Misia: "nie mamy panskiej przesyłki i co nam pan zrobi?".
Ale przecież wiara w czarownice chyba jest już w Polsce przeszłością? To gdzie jest ta przesyłka? Niestety, wciąż wypadło na Ciebie, żeś to Ty ją zajumał.
Sorry, ale szlag mnie trafia na takie praktyki. Kiedyś wysłałem rodzicom serię przesyłek z lekami i innymi drobiazgami. Wszystkie! przepadły bez śladu a na moje protesty zareagowano wzruszeńiem ramion: "wie pan jak to jest...". Wiem.

Dzięki Bogu policjanci nie sugerowali mi, że to ja "ją sobie sam ukradłem" ale obrali inny i to całkiem ciekawy scenariusz.
Stwierdzili, że skoro uznali za prawdopodobny zbieg okoliczności polegający na tym, że łącznie wystąpiły n/w dwa zdarzenia:
1) stary listonosz zeznał, że się "pomylił" i w efekcie (po raz pierwszy od 12 lat, bo tyle mieszkam pod tym adresem) poleconego wrzucił mi do skrzynki,
2) pracownik poczty (może i ten sam listonosz?) z niewyjaśnionych przyczyn błędnie zaznaczył w systemie pocztowym, że odebrałem przesyłkę osobiście, mimo tego , że na dokumentacji nie ma mojego podpisu + sam listonosz zeznał, że nie pamiętał żeby mnie wówczas odwiedzał....
To przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tych dwu fantastycznych okoliczności dodać kolejny punkt "z tej samej półki":
3) pojawił się nagle, nieznany z imienia i nazwiska złodziej, który w nieustalony i tajemniczy sposób (nie powodujący żadnych śladów) jakoś wyjął przesyłkę poleconą z mojej skrzynki i ją sobie perfidnie przywłaszczył. Jak on śmiał tak zrobić...
A ponieważ kamery, akurat skrzynek na listy nie rejestrują, nie udało się wykryć sprawcy i sprawę można spokojnie umorzyć. Oczywiście dochodzenie zostanie wznowione jeśli tylko pojawią się nowe okoliczności.

Śmieszne ale prawdziwe :o
Ja w każdym razie monitoruje sieć czekając spokojnie aż zaginiona moneta gdzieś wypłynie + zdecydowanie chętniej niż wcześniej odbieram pozyskane numizmaty osobiście. Taka nauczka.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Sierpnia 2020, 17:21:28 »
Czyli jednak czary...
Technologie i protokoły XXI wieku, mentalność co najwyżej XIX w.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sierpnia 2020, 19:27:36 »
Od kilku lat wysyłam monety i proszę sprzedawców o wysłanie /za dopłatą/ kurierem DHL. Jak dotąd bez problemów. Przesyłka w postaci kartonowej koperty w cenniku "super lekka" w systemie od drzwi do drzwi, dostawa następnego dnia kosztuje 16,90 zł. W cenie ubezpieczenie do 4000 zł. Za dopłatą 3,50 ubezpieczenie do 50 tysięcy. Obecne prawo pozwala poczcie na wrzucanie listów poleconych do skrzynek listowych bez potwierdzenia. Do rąk odbiorcy dostarczają tylko listy wartościowe, ale ta opcja trwa dłużej i jest droższa nich kurier DHL. Szczerze mówiąc, to się dziwię, że ktoś ryzykuje przesyłkę monet pocztą.
Pozdrawiam. zdzicho

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wysyłka monet
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Sierpnia 2020, 20:13:23 »
To napiszę coś i ja, jak to wyglada ciekawie obecnie w UK. A mianowicie o zgrozo tutaj listy polecone, czy paczki podpisują sobie, że doręczono, w najlepsze - uwaga - LISTONOSZE czy KURIERZY i beztrosko wciskają w skrzynkę (dziurę) w drzwiach!!! Co do wysyłania to osobiście listy krajowe (czyli wewnątrz UK) lecą u mnie 1st lub 2nd class signed for a zagraniczne signed and tracked, wszystkie można sobie śledzić online za pomoca tzw. tracking number.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet