Ogólnie o numizmatyce > Dyskusje numizmatyczne

Numizmaty a inflacja.

(1/3) > >>

Blesso:
Witajcie.
Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
Czy opłaca się trzymać zbiór numizmatów czy jednak warto go upłynnić patrząc tylko i wyłacznie na jego "finansową wartość"?
Inaczej.
Czy moneta kupiona na rynku wtórnym  np 10 lat temu za 1000zl dzisiaj warta jest 1000zl + inflacja z 10 lat .
Czy mniej ?
Rozumiem , iż na jej wycenę może mieć wpływ cena kruszcu z którego jest wykonana lub sytuacja gospodarcza danego kraju  ale czy inflacja ma wpływ ?
Nie traktuję numizmatów jako inwestycji ale czy trzymając je - nie tracą one realnie na swojej wartości  ( kupno-> sprzedaż)

patrykoz:
To zależy co to za moneta. Współczesne lustrzanki? Monety historyczne? A może bulionówki?

modsog:
Witam

To nie jest forum dla inwestorów stąd takie pytania tutaj raczej są bezcelowe. Tworząc kolekcje człowiek raczej nie zastanawia się czy za 5-10-15 lat jak będzie sprzedawał (o ile) to na niej zarobi. To trochę jak z małżeństwem. No dobra.
Zasadnicza kwestia to pytanie co to za moneta. Bo jeśli kolekcjonerskie świecidełka emitowane przez NBP w tylu srebrne 20, 50 złotych czy złote to może się okazać, że są one mniej warte teraz niż w dniu emisji.

Blesso:
Każdy z Was ma zapewne spory zbiór numizmatów kupionych na rynku wtórnym.
Niezależnie od daty produkcji czy kruszcu z którego jest wykonany ta moneta ma swoją wartość ( w momencie  kupna i późniejszej sprzedaży) wyznaczoną w złotówkach. 
Moje założenie jest takie, iż mam monetę wartą np za 1000zl  kupioną 10 lat temu ( pomjam emisje NBP z zawyżonymi cenami ) na rynku wtórnym.
Jeśli w danym momencie istnieje "moda" na numizmaty  z jakiegoś okresu  ( np dwudziestolecie międzywojenne)  te monety mogą drożeć.
Mi chodzi tylko i wyłącznie o wartość  monety w stosunku do inflacji.
Czy np 10 złotówka z Sobieskim z 1933roku , która osiągnęła przykładową cenę 400zl 10 lat temu, dzisiaj jest warta 400zl + indeksowana inflacja?

TomekP:
Każda moneta jest zawsze warta tyle ile ktoś jest w stanie za nią dać. Mody nie poddają się inflacji natomiast są nieprzewidywalne.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej