Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:12:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego 2019  (Przeczytany 37978 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« dnia: 20 Września 2019, 16:24:38 »
Jesień już za kilka dni ,więc zacznijmy nowy wątek.
Na początek moneta zakupiona wczoraj.Coś co lubię a tym bardziej jak jest ukryte między innymi denarami i w dodatku dziwnie opisane "Roman Imperial Coins of Commodus #066 !!Limes!! "   :)  Dalej było jeszcze gorzej :"Commodus (177-192 AD). AR Denarius (?), Rome, 185 AD.
Obv. M COMM ANT P FEL AVG BRIT, laureate head right.
Rev. P M TR P XI IMP VII COS V P P, Commodus seated left on curule chair, holding globe and scroll.
RIC 124."
A jest to naśladownictwo z rejonu kultury czerniachowskiej.
Więcej w wątku germańskim.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Września 2019, 14:10:50 »
Witam

Jak mamy już wątek jesienny nie sposób nie wspomnieć o zakończonej w piątek (tj 20.IX) 46 aukcji Paula-Francis Jacquier gdzie wystawiana była druga część słynnej kolekcji Philippa Gysena. Dzieci zmarłego kolekcjonera nie znalazły w sobie pasji ani chęci kontynuowania dzieła ojca więc zebrane monety poszły pod młotek.46 aukcja nie była tak okazała w porównaniu do części pierwszej wystawianych monet która odbyła się w wrześniu zeszłego roku ale mimo wszystko było na niej troche poszukiwanych i rozchwytywanych przez kolekcjonerów pozycji.
 Parę słów o samej aukcji.Otóż początek aukcji jak i uzyskiwane ceny przebiegały rzekłbym planowo.Oferta z mennictwem Tacyta nie znalazła nabywcy w 80% oferowanych monet.Coś niepokojącego zaczęło się dziać przy monetach Floriana gdzie poprawnie,centrycznie wybite monety osiągały spore sumki.I przyszedł czas na mennictwo Probusa,najszersza oferta z całej aukcji ponad 300 monet tego cesarza.I się zaczęło.Nie wiem co kierowało kupującymi ale to było istne bombardowanie wylicytowanymi cenami które nie miały rzeczywistego przełożenia na monety.Monety które bez problemu można dostać po 50-100 Euro schodziły po 300-400 Euro.Zakładałem że ktoś z gotówką wykupi w ten sposób początkowo oferowane egzemplarze i potem będzie spokój,ale nie,bombardowanie trwało do ostatnich pozycji.Trzeba też nadmienić że zdarzało sie że ciekawe i rzadkie pozycje  schodziły bez walki sugerując tym samym że kupujący szli na jakość oferty niewnikając w rzadkość monet.Naprawdę jak ktos chciał kupic cociekawszy lepiej zachowany egzemplarz to musiał stoczyć ostrą walke z absurdalnymi cenami bo jak inaczej nazwać przebicia popularesów o 300,400%.
  Mimo faktu że na aukcji trwała taka rzeźnia udało mi sie dzięki pomocy kol.Barnaby który licytował w moim imieniu dorwać ciekawy egzemplarz Probusa.Jestem bardzo zadowolony gdyz mimo ograniczonych środków udało się wykonać plan minimum i zdobyc rzadką monetę w dobrej cenie 120 Euro
 Antoninian Probusa bity w Rzymie z rzadkim popiersiem jak dla tej mennicy (B wg Bastiena) z rzadkim rewersem co w połączeniu z pełna tytulaturą cesarza daje tej monecie unikalny charakter.RIC nie notuje dla tego wariantu pełnej tytulatury,Pink też jej nie określa,tej monety nie odnotowano w skarbie La Venera,nie posiada jej w swojej kolekcji kol. Barnaba i w ciagu ostatnich 5 lat nie odnotowano jej w handlu.

Data : 277
Mennica : Rzym
Emisja : 2
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Legenda : VIRTVS AVGVSTI
Popiersie : B (wg Bastiena)
N° RIC : 0
N° MPR : 85

Pozdrawiam Maciej

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Września 2019, 16:12:51 »
gartuluję, ja z racji ostatnich duzych wydadków musiałem sobie odpuscić te aukcje
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Września 2019, 18:37:42 »
Gratuluję!Relacja ciekawa .Moneta też. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Września 2019, 19:27:49 »
Nie wiem co kierowało kupującymi ale to było istne bombardowanie wylicytowanymi cenami które nie miały rzeczywistego przełożenia na monety.Monety które bez problemu można dostać po 50-100 Euro schodziły po 300-400 Euro.Zakładałem że ktoś z gotówką wykupi w ten sposób początkowo oferowane egzemplarze i potem będzie spokój,ale nie,bombardowanie trwało do ostatnich pozycji.
Cóż, ja się tego niestety spodziewałem... Proweniencja ex. Gysen ma swoją cenę, zwłaszcza, jeśli chodzi o monety Probusa.
Przy dwóch monetach, które naprawde mnie interesowały (nie Probusy...) wymiękłem krótko przed 300 EUR, bo zauważyłem, że to podbijanie na pewno długo by jeszcze trwało.
Dlatego udało mi się zdobyć "tylko" egzemplarze "drugiego sortu", jednak, jako że tych typów jeszcze nie miałem, nie marudzę - a w przypadku monety drugiej, mam nadzieję ją jeszcze nieco doczyścić.

ZM

PS. ...a ten Probus bardzo zacny!!!

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Września 2019, 16:23:25 »
a pro po wariactwa cenowego w probusie.... estumowana 110 a zobaccie jaka cena i  dopiero dziś koniec
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Września 2019, 17:58:59 »
Panie Pawle cena owszem zaporowa ale trochę ją tłumaczy brak określenia w odcinku.Nie widzę innych monet z taką kombinacja popiersia, tytulatury i legendy.Ale ja amator,niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy


Pozdrawiam Maciej   

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Września 2019, 18:13:24 »
tez nie widziałem i tez szukałem ale kurna 700 jewro .. :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Września 2019, 18:14:57 »
tez nie widziałem i tez szukałem ale kurna 700 jewro .. :D
Funtów xd

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Września 2019, 20:05:01 »
Jak mamy już wątek jesienny nie sposób nie wspomnieć o zakończonej w piątek (tj 20.IX) 46 aukcji Paula-Francis Jacquier gdzie wystawiana była druga część słynnej kolekcji Philippa Gysena (…).
 
Jestem bardzo zadowolony gdyz mimo ograniczonych środków udało się wykonać plan minimum i zdobyc rzadką monetę w dobrej cenie 120 Euro

Antoninian Probusa bity w Rzymie z rzadkim popiersiem jak dla tej mennicy (B wg Bastiena) z rzadkim rewersem co w połączeniu z pełna tytulaturą cesarza daje tej monecie unikalny charakter.

Panie Macieju, fajna relacja i bardzo dobry zakup. Poniżej kilka drobnych uwag co do ścisłości opisu Pana nowej monetki.

Popiersie "B" (wg Bastiena a "F" wg RIC V.2) nie jest rzadkie dla (całej) mennicy rzymskiej, jak może sugerować Pana opis, ale jest rzadkie dla drugiej (najciekawszej) emisji rzymskiej, której pierwszą fazą były monety wyłącznie z literą R w odcinku (bite przez wszystkie 7 oficyn), a drugą fazą monety z oznaczeniem oficyn RA - RZ. W ramach tej drugiej emisji zdecydowanie dominują popiersia A, E1 i H2. Jednak już w kolejnych emisjach (od trzeciej do ostatniej kodowanej siódmej) popiersie B jest bardzo popularne.

Pojęcia typu unikat, unikalny itd. proponuję rezerwować zgodnie ze słownikową definicją dla monet znanych w JEDNYM tylko egzemplarzu.
Pana moneta jest faktycznie pod wieloma względami wyjątkowa i bardzo rzadka (rzadkie dla II emisji popiersie B z rzadką dla tej emisji pełną tytulaturą w połączeniu z ciekawym i poszukiwanym rewersem, także bitym tylko i wyłącznie podczas drugiej emisji), ale nie jest unikalna. Estiot i Gysen w artykule L’atelier de Rome au début du règne de Probus (276-277) : corpus et documents inédits notują 6 egzemplarzy tego typu (w tym dwa z kolekcji Gysena, z których jeden właśnie Pan zdobył):

https://www.academia.edu/1368399/L_atelier_de_Rome_au_début_du_règne_de_Probus_276-277_corpus_et_documents_inédits

Faktem natomiast jest, że tego konkretnego wariantu popiersia/tytulatury/rewersu nie ma ani w RIC ani w mojej kolekcji, a poza egzemplarzami Gysena żaden inny nie pojawił się w handlu wedle mojej wiedzy. 
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2019, 20:10:40 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Września 2019, 20:09:09 »
Jak mamy już wątek jesienny nie sposób nie wspomnieć o zakończonej w piątek (tj 20.IX) 46 aukcji Paula-Francis Jacquier gdzie wystawiana była druga część słynnej kolekcji Philippa Gysena (…).
 
Jestem bardzo zadowolony gdyz mimo ograniczonych środków udało się wykonać plan minimum i zdobyc rzadką monetę w dobrej cenie 120 Euro

Antoninian Probusa bity w Rzymie z rzadkim popiersiem jak dla tej mennicy (B wg Bastiena) z rzadkim rewersem co w połączeniu z pełna tytulaturą cesarza daje tej monecie unikalny charakter.

Panie Macieju, fajna relacja i bardzo dobry zakup. Poniżej kilka drobnych uwag co do ścisłości opisu Pana nowej monetki.

Popiersie "B" (wg Bastiena a "F" wg RIC V.2) nie jest rzadkie dla (całej) mennicy rzymskiej, jak może sugerować Pana opis, ale jest rzadkie dla drugiej (najciekawszej) emisji rzymskiej, której pierwszą fazą były monety wyłącznie z literą R w odcinku (bite przez wszystkie 7 oficyn), a drugą fazą monety z oznaczeniem oficyn RA - RZ. W ramach tej drugiej emisji zdecydowanie dominują popiersia A, E1 i H2. Jednak już w kolejnych emisjach (od trzeciej do ostatniej kodowanej siódmej) popiersie B jest bardzo popularne.

Pojęcia typu unikat, unikalny itd. proponuję rezerwować zgodnie ze słownikową definicją dla monet znanych w JEDNYM tylko egzemplarzu.
Pana moneta jest faktycznie pod wieloma względami wyjątkowa i bardzo rzadka (rzadkie dla II emisji popiersie B z rzadką dla tej emisji pełną tytulaturą w połączeniu z ciekawym i poszukiwanym rewersem, także bitym tylko i wyłącznie podczas drugiej emisji), ale nie jest unikalna. Estiot i Gysen w artykule L’atelier de Rome au début du règne de Probus (276-277) : corpus et documents inédits notują 6 egzemplarzy tego typu (w tym dwa z kolekcji Gysena, z których jeden właśnie Pan zdobył):

https://www.academia.edu/1368399/L_atelier_de_Rome_au_début_du_règne_de_Probus_276-277_corpus_et_documents_inédits

Faktem natomiast jest, że nie ma go ani w RIC ani w mojej kolekcji, a poza egzemplarzami Gysena żaden inny nie pojawił się w handlu wedle mojej wiedzy.

Dziękuje za trafne uwagi i komentarz.Relacja oparta po części na naszej rozmowie telefonicznej i własnych spostrzeżeniach.

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Września 2019, 20:22:36 »
a pro po wariactwa cenowego w probusie.... estumowana 110 a zobaccie jaka cena i  dopiero dziś koniec

Panie Pawle cena owszem zaporowa ale trochę ją tłumaczy brak określenia w odcinku.Nie widzę innych monet z taką kombinacja popiersia, tytulatury i legendy.Ale ja amator,niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy

Panowie,

to jest abschlag aureusa (stąd m.in. wieniec laurowy na głowie zamiast corona radiata i brak oznaczeń w odcinku - większość bowiem aureusów Probusa nie miała oznaczeń menniczych). Tego rodzaju monety są bardzo rzadkie i bardzo cenione przez kolekcjonerów. Poniżej przykład innego abschlaga aureusa z zeszłorocznej aukcji kolekcji Gysena:

https://www.sixbid.com/en/paul-francis-jacquier-numismatique-antique/5126/bedeutende-sammlung-von-antoninianen-u-a/4278285/probus-276-282-munzstatte-siscia?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom=500&displayMode=small&auctionSessions=

Tego rodzaju monety zawsze kosztują bardzo dużo (od kilkuset euro do kilku tysięcy euro za sztukę w zależności od stanu zachowania i typu popiersia /rewersu) i obecna cena wcale nie jest wyjątkowa. Cena szacunkowa na poziomie 100 GBP natomiast nie miała nic wspólnego z rzeczywistością i była albo podpuchą albo świadectwem nieznajomości tematu.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Września 2019, 20:26:14 »
Dlatego udało mi się zdobyć "tylko" egzemplarze "drugiego sortu", jednak, jako że tych typów jeszcze nie miałem, nie marudzę - a w przypadku monety drugiej, mam nadzieję ją jeszcze nieco doczyścić.

Zenonie, gratuluję! sympatyczne monetki z piękną proweniencją.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Września 2019, 21:34:54 »
Jak mamy już wątek jesienny nie sposób nie wspomnieć o zakończonej w piątek (tj 20.IX) 46 aukcji Paula-Francis Jacquier gdzie wystawiana była druga część słynnej kolekcji Philippa Gysena. Dzieci zmarłego kolekcjonera nie znalazły w sobie pasji ani chęci kontynuowania dzieła ojca więc zebrane monety poszły pod młotek.46 aukcja nie była tak okazała w porównaniu do części pierwszej wystawianych monet która odbyła się w wrześniu zeszłego roku ale mimo wszystko było na niej troche poszukiwanych i rozchwytywanych przez kolekcjonerów pozycji.
 Parę słów o samej aukcji.Otóż początek aukcji jak i uzyskiwane ceny przebiegały rzekłbym planowo.Oferta z mennictwem Tacyta nie znalazła nabywcy w 80% oferowanych monet.Coś niepokojącego zaczęło się dziać przy monetach Floriana gdzie poprawnie,centrycznie wybite monety osiągały spore sumki.I przyszedł czas na mennictwo Probusa,najszersza oferta z całej aukcji ponad 300 monet tego cesarza.I się zaczęło.Nie wiem co kierowało kupującymi ale to było istne bombardowanie wylicytowanymi cenami które nie miały rzeczywistego przełożenia na monety.Monety które bez problemu można dostać po 50-100 Euro schodziły po 300-400 Euro.Zakładałem że ktoś z gotówką wykupi w ten sposób początkowo oferowane egzemplarze i potem będzie spokój,ale nie,bombardowanie trwało do ostatnich pozycji.Trzeba też nadmienić że zdarzało sie że ciekawe i rzadkie pozycje  schodziły bez walki sugerując tym samym że kupujący szli na jakość oferty niewnikając w rzadkość monet.Naprawdę jak ktos chciał kupic cociekawszy lepiej zachowany egzemplarz to musiał stoczyć ostrą walke z absurdalnymi cenami bo jak inaczej nazwać przebicia popularesów o 300,400%

Faktycznie rzeźnia była straszna, a bombardowanie monet Probusa trwało bardzo długo, chociaż może nie do ostatnich pozycji, ale do końca Siscji (od Serdyki uspokoiło się, a większość monet ze wschodnich mennic w ogóle nie znalazło nabywców z uwagi na przeszacowane ceny wyjściowe).

Konkurencja była nawet większa niż rok temu, mimo że oferta monet w zeszłym roku była generalnie wyższej klasy (co bynajmniej nie oznacza, że w tym roku były słabe monety; to i tak był raj dla miłośników Probusa).

Rzeczywiście wiele pozycji (wcale nie super rzadkich, ale bardzo ładnie zachowanych) poszło za ceny niekiedy kilkukrotnie przekraczające ich realną wartość rynkową. Sam byłem w szoku.

Trudno opisać w słowach poziom frustracji i zaskoczenia, gdy trzeba było oddać przeciwnikom niektóre pozycje, na których bardzo mi zależało, a na które miałem przygotowane naprawdę wysokie limity, które w ferworze walki jeszcze podnosiłem o kilkadziesiąt procent, ale i tak bez skutku. 

Z drugiej strony nie sposób opisać poziomu satysfakcji z wygranych w tak zażartej walce. A zwycięstwa także się zdarzały:) 

Zdecydowanie najważniejszym zwycięstwem było zdobycie upragnionej Fides Militvm z 3 sztandarami, która była największym klejnotem Probusowej kolekcji Gysena (i zresztą jego ukochaną monetą). To jest po prostu rewers marzenie, całkowicie odmienny ikonograficznie od standardowych wyobrażeń Fides Militvm ze stojącą lub siedzącą personifikacją Fides pośród sztandarów. Typ rewersu niemający swego odpowiednika w całym niezwykle bogatym mennictwie Probusa. Rewers nienotowany w RIC, nienotowany przez Pinka, a przede wszystkim nienotowany u Alfoldiego, który stworzył bardzo obszerny i dogłębny corpus monet Probusa z Siscji. Jest to rewers znany zaledwie z trzech egzemplarzy, z czego dwa miał Gysen (pierwszy egzemplarz, z innym popiersiem, był licytowany w zeszłym roku i zasilił kolekcję Mike Vospera), a trzeci, w znacznie gorszym stanie, był na aukcji CNG w 2010 r.

O powyższym rewersie i widocznym na nim instrumencie zwanym "bucina" bardzo ciekawie opowiadał Kolega Zenon podczas ostatniej edycji TWNA w Krakowie. Szkoda że wykład nie był nagrywany! 
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2019, 21:38:53 wysłana przez barnaba »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Września 2019, 21:47:26 »
Gratuluję i cieszę się, że ta "trąba" trafiła akurat do Ciebie!!!

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet