Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:57:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego 2019  (Przeczytany 37977 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #60 dnia: 18 Października 2019, 00:52:28 »

PS. ...a żeby było jeszcze ciekawiej, ten egzemplarz pochodzi pewnie z jakiejś starej kolecji, z czasów, kiedy to malowano numerki inwentarzowe także na monetach...


Przyznam szczerze, że przez moje ręce przewinęło sie tego z brytyjskich starych i znanych kolekcji całkiem sporo (mój brat ma sklep internetopwy w UK i akurat kupuje i sprzedaje potem takie cudeńka, a ja zawsze je u niego przeglądam gdy już do niego dotrą), nawet takich z XVIII i XIX wiecznymi karteczkami z opisem (niektóre opisy na karteczkach to prawdziwe dzieła sztuki), ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z monetami ponumerowanymi w jakikolwiek zamierzony sposób na nich samych. Chętnie bym jakieś fotki zobaczył takich bezeceństw.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #61 dnia: 19 Października 2019, 09:54:57 »
Chętnie bym jakieś fotki zobaczył takich bezeceństw.
Widziałem całkiem niedawno coś takiego na jakiejś aukcji, ale nie zapisałem... Trzeba trochę poszukać.

Ad rem... Wczoraj odebrałem z poczty mały locik, w którym był taki oto Postumus. Od początku mi się podobał, ale na zdjęciu aukcyjnym wyglądał jak Marsjanin (kolorystycznie...). Kupiłem, bo "dobrze rokował" - tak jak przypuszczałem: pod warstwą twardego paskudztwa krył się zdrowy billon.
Teraz ten Sol jest prawdziwie promienisty!!! :D

ZM

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #62 dnia: 19 Października 2019, 13:33:37 »
Geniusz Ludu Rzymskiego (Genius Populi Romani) - personifikacja cnoty jedności ludu rzymskiego. Póki co, jeszcze faktycznie zjednoczonego (na współczesnej polskiej monecie taka personifikacja raczej w tych czasach by nie przeszła). Czczony co najmniej od III wieku p.n.e., personifikowany od I wieku p.n.e. aż po apogeum w IV w. Na rewersie z rogiem obfitości (standardowo w lewej dłoni), częstym atrybutem licznych personifikacji.

Sam denar trochę niecentryczny, ale wyraźny i w pełni czytelny.

Te wstawki z komentarzem są oczywistością, ale warto pokazywaną monetę poprzeć choć jednym zdaniem, co niestety nie zawsze ma miejsce (nie tylko na aukcjach). Tak dla systematyzacji wiedzy. Tym bardziej, że często pokazywane są ciekawe monety z innego okresu, ale bez rzadnej wzmianki i nic o nich oglądający nie wie. Wystarczyłby czasem nawet link. Taka mała dygresja ;)

Trajan
103-111
Denar
Awers: IMP TRAIANO AVG GER DAC P M TR P COS V P P
Laureate head right, aegis on left shoulder.
Rewers: S P Q R OPTIMO PRINCIPI
Genius standing left, holding patera and cornucopiae, altar on left.
RIC 183

Ancora imparo

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Października 2019, 18:14:03 »
warto pokazywaną monetę poprzeć choć jednym zdaniem, co niestety nie zawsze ma miejsce (nie tylko na aukcjach). Tak dla systematyzacji wiedzy. Tym bardziej, że często pokazywane są ciekawe monety z innego okresu, ale bez rzadnej wzmianki i nic o nich oglądający nie wie. Wystarczyłby czasem nawet link. Taka mała dygresja ;)
Już służę!!! Murkwi wprawdzie nie będzie (linku też nie...), ale kilka słów na temat tego Postumusa mogę z siebie wydusić...  ;)
1) Moneta jest ładna, nawet bardzo:
a) dość wysoka (jak na tamte czasy) zawartość srebra (billon) sprawia, że dała się też ładnie doczyścić; Postumus, którego uzurpację należy wiązać z "zaniedbywaniem" potrzeb prowincji zachodnich (łupieżcze najazdy różnych plemion, band i opryszków zza Renu) przez centralę (cesarz Gallien, który zamiast porządnie rządzić, dobierał się do żon kolejnych senatorów - jak twierdziła antycesarska propaganda...), okazał się być dość sprawnym zarządcą, w miarę opanował sytuację, ustabilizował gospodarkę i mógł sobie przez pewien czas pozwolić na bicie lepszej niż "centralna" monety,
b) zatrudniani przez Postumusa pracownicy mennic naprawdę znali się na rzeczy i ich wyroby cechują się wysoką jakością estetyczną - wystarczy porównać ten piękny portret cesarza z wieloma "potworkowatymi" podobiznami Galliena z tego samego czasu...
2) Interesujący jest też bardzo rewers: ORIENS AVG(vsti) - dla cesarza, który ze Wschodem raczej nic wspólnego nie miał - chyba, że należy to rozumieć jako "subtelne" podkreślenie wysokich aspiracji: "my teraz tu, u nas, w Gallii, ale już wkrótce także i Wschód będzie nasz! "...
 :nerd:

ZM
« Ostatnia zmiana: 19 Października 2019, 19:34:31 wysłana przez zenonmoj »

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #64 dnia: 19 Października 2019, 18:59:49 »
Już służę!!! Murkwi wprawdzie nie będzie (linku też nie...), ale kilka słów na temat tego Postumusa mogę z siebie wydusić...  ;)
ZM
I ja bardzo doceniam taką charakterystykę:) Od razu inaczej taki nabytek się ocenia i rozumie jego wagę. Te kilka zdań wskaże kontekst a resztę już samemu można sprawdzić, jak coś zainteresuje. Dziękuję:) Podobnie do tematu podchodzi kolega Barnaba i Divursic i ich wpisy są bardzo cenne :) oczywiście nie umniejszajac nic innym, ale tak mi się skojarzyło.
« Ostatnia zmiana: 19 Października 2019, 23:53:55 wysłana przez cancan62 »
Ancora imparo

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #65 dnia: 19 Października 2019, 21:19:12 »
Sam denar trochę niecentryczny, ale wyraźny i w pełni czytelny.
i niestety raczej współczesny :-( Może Pan wrzucić większe zdjęcia?

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #66 dnia: 20 Października 2019, 00:07:16 »
Sam denar trochę niecentryczny, ale wyraźny i w pełni czytelny.
i niestety raczej współczesny :-( Może Pan wrzucić większe zdjęcia?

Tu są zdjęcia do powiększenia.  ;)

https://wcn.pl/archive/187759?q=trajan

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #67 dnia: 20 Października 2019, 08:54:40 »
i niestety raczej współczesny :-( Może Pan wrzucić większe zdjęcia?
Wrzucę jak tylko otrzymam przesyłkę. Póki co są tylko te aukcyjne.
Ancora imparo

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #68 dnia: 20 Października 2019, 15:45:15 »
Witam
Dziś był u mnie bazarek ze starociami , monet antycznych prawie nie było , ale coś tam znalazłem wśród szrotów / chyba fals/ ale z tym się liczyłem , a że nie drogo to wziąłem z ciekawości , kiedyś już widziałem gdzieś taką monetę, w takim nakryci głowy , jak piramidka schodkowa  /tiara ?/ , ale teraz nie mogę zaspokoić swojej ciekawości , nie mogę jej namierzyć , wiec jeśli ktoś się orientuje co to , kto to ? to poproszę o wsparcie .

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #69 dnia: 20 Października 2019, 16:27:44 »
i niestety raczej współczesny :-( Może Pan wrzucić większe zdjęcia?
Wrzucę jak tylko otrzymam przesyłkę. Póki co są tylko te aukcyjne.
Nie trzeba, te z aukcji są wystarczające.

Tak żeby nie było, że tylko mnie ta moneta się nie podoba - czy ktoś mógłby stanąć w jej obronie albo potwierdzić moje obawy? Np. jak na prawie nieużywanej monecie osiągnąć taki efekt rozlanego ucha:

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #70 dnia: 20 Października 2019, 22:40:30 »
W końcu namierzyłem - to jest Phraataces i Musa ,ale raczej trochę inny egzemplarz niż ten z linku , za to wydaje mi się że to może być oryginalna monetka  :-\, ogólnie ciekawa , co wynika z linku.
https://www.acsearch.info/search.html?id=2311828

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Października 2019, 10:54:20 »
czy ktoś mógłby stanąć w jej obronie albo potwierdzić moje obawy?
Podbijam prośbę o drugą opinię w temacie w/w denara.

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Października 2019, 19:01:27 »
Podbijam prośbę o drugą opinię w temacie w/w denara.
Póki co, mam jeszcze taką fotkę tego denara.
Ancora imparo

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #73 dnia: 26 Października 2019, 18:29:10 »
Zaciekawił mnie wątek denara Trajana z Geniuszem. Na pierwszy rzut oka - bardzo ładny denarek. Ale kiedy przyjrzeć się bliżej nasuwają się wątpliwości.

Po kolei co budzi mój niepokój:
- powierzchni krążka, która na stronie z popiersiem Trajan jest w niektórych miejscach porowata z mini bąbelkami. Podobnie na stronie z Geniuszem, pod jego nogami.
- dziwne "fale" na otoku monety na stronie z Geniuszem. Efekt tak występuje na bardzo wytartej monecie, gdzie kropki ulegają wytarciu i tworzą właśnie taki "fale". Ale tutaj mam do czynienie z monetą w bardzo ładnym stanie,
- róg obfitości, który de facto nie przypomina rogu,
- nie psuje mi także lewe ręka Geniusza, ponieważ wygląda bardzo nienaturalnie, jakby przyklejona.

Można by się przyczepić do facjaty Geniusza ale takie buźki się zdarzają

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #74 dnia: 26 Października 2019, 21:35:53 »
 A teraz z innej beczki.Przytrafił się limesik przy okazji walki o złoconego naśladownictwa ,które wzbiło się na wyżyny jakąś chorą ceną.Zapewne też pochodzi z terenów gdzie masowo odlewno i bito wszystko co miało przypominać monety Rzymian.Zalicytowałem bo rewers jest niezmiernie ciekawy.Cena w granicy 30 zł  też nie jest jakaś powalająca.Swoją drogą irytujące jest zablokowanie kopiowania zdjęć z Alledrogo. Muszę kombinować z Paintem( całe 10 minut).
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet