Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 06:09:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego 2019  (Przeczytany 38138 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #120 dnia: 10 Listopada 2019, 17:59:19 »
posiedzę przy tej monecie jak wrócę
a dziś pozdrowienia z czeskiej pragi i okolic
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #121 dnia: 10 Listopada 2019, 18:01:51 »
Piękne miasto.Miłego pobytu!
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #122 dnia: 10 Listopada 2019, 21:19:25 »
i dobilem bramka, niby rzadkosc C a dawno nie widziałem
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #123 dnia: 13 Listopada 2019, 13:54:48 »
Nabyłem za paczkę fajek, z Anglii , tak z ciekawości , bo mnie intrygował  ;), Magnentius ci on ? - jakaś ta fizjonomia dziwna ? i jaka to może być mennica ?
Ktoś zaryzykuje sugestie

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #124 dnia: 13 Listopada 2019, 14:17:50 »
Ciekawe naśladownictwo.
Fajne.
Por.: http://augustuscoins.com/ed/imit/imitmagnentius.html#GR

ZM

PS. Jeśli jest jakiś problem z tym, że to naśladownictwo, chętnie odkupię...
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2019, 14:24:00 wysłana przez zenonmoj »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #125 dnia: 13 Listopada 2019, 14:41:52 »
Dzięki za potwierdzenie moich podejrzeń, że to klepak, ale że jest naprawdę intrygujący i zwyczajnie mi się podoba, dlatego nie zamierzam się go pozbywać.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #126 dnia: 13 Listopada 2019, 16:29:51 »
Całkowicie rozumiem!
 ;)

ZM

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #127 dnia: 13 Listopada 2019, 17:02:55 »
Dziś klepnąłem takiego Asa , nie zwracając uwagi na stan zach. , sprzedawca wystawił go jako Hadriana , ze względu zapewne na rewers , ale czy słusznie ? , ten typ monety u Hadriana był bity w latach 124-8 , a wtedy Pius nie był chyba jeszcze brany pod uwagę jako przyszły cezar ? , więc i hybryda w tym okresie raczej nie wchodziła w rachubę , a gdy już doszedł do władzy mogły istnieć jeszcze te stemple ? , i przez nie uwagę to klepnęli czy świadomie  ? , ale wtedy musiała by to być oficjalna nienotowana moneta Piusa ?
Ma ktoś pomysł na powstanie tego dziwaka ?

ps. teraz wypada mi do kompletu dokupić Hadriana  ;), i nigdy nie ma końca , a stare tematy jeszcze nie poregulowane i tylko trzymaj się za kieszeń  :D

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #128 dnia: 14 Listopada 2019, 19:42:37 »
Ma ktoś pomysł na powstanie tego dziwaka ?
Proponuję rozpocząć od identyfikacji monety, na którym ten "unikat" został wybity. Po prawej stronie twarzy Antonina widać wyraźnie litery "I" oraz "A".

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #129 dnia: 14 Listopada 2019, 20:54:32 »
Z dwóch liter ciężko będzie coś ustrugać  ;), osobiście z rewesem  wiąże jakieś nadzieje , czy z tego nad COS III da się coś poskładać ? , ale to dopiero jak dotrze monetka , bo na razie same patrzałki mi nie wystarczają  ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #130 dnia: 15 Listopada 2019, 21:29:51 »
Z dwóch liter ciężko będzie coś ustrugać  ;),
Wystarczająco, by stwierdzić, że podstawowa moneta nie pochodzi z epoki. Nie ta wielkość liter, nie te szeryfy.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #131 dnia: 16 Listopada 2019, 00:15:07 »
Z wielkim szacunkiem - ale gdzie tam widać jakiekolwiek nadprogramowe litery? Moim zdaniem to co Pan prawdopodobnie bierze za litery, a wyróżnia się przypadkowo kształtem przypominającym litery i jaśniejszym kolorem - jest "czymś" związanym z patyną, ale nie niby pozostałościami poprzedniej legendy. Moim zdaniem.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #132 dnia: 16 Listopada 2019, 15:40:51 »
Może i tak że to nie litery , dlatego czekam aż dotrze , by spojrzeć pod lupką , bo sam nie dowierzam co widzą moje stare zmęczone patrzałki  ;)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #133 dnia: 17 Listopada 2019, 21:36:53 »
taki tam probusik popularesik do kolekcji
A/ IMP C M AVR PROBVS AVG, Buste radié et cuirassé de Probus à droite vu de 3/4 en avant. (Code buste Bastien : B)

R/ CONCORD MILIT /T//XXI, Em. 7 (phase a), 3e off., L'Empereur debout à droite serrant la main à la Concorde (Concordia) debout à gauche. (Type A)

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2019
« Odpowiedź #134 dnia: 17 Listopada 2019, 22:01:37 »
  Wylicytowana przed kilkoma chwilami u Lanza.
Z cyklu "wojny markomańskie" czyli historia monetą malowana.
Tym razem As (RIC 1108) z roku 173/174 mający bardzo ciekawy i pasującym do historii, którą chcę opowiedzieć szczegół. Na rewersie widzimy Marsa Zwycięzcę trzymającego włócznię i tarczę z literami S C a pod nią postać pokonanego Sarmaty.
I właśnie ta TARCZA z jeńcem to jest to co przekazuje nam  historię najciekawszego i niezwykłego wydarzenia kampanii z 174 roku.
Na przełomie lat 173/174 sarmaccy Jazygowie dokonali kilku wypadów na ziemie imperium. Legiony rzymskie przystąpiły do kontruderzenia. Wycofujący się barbarzyńcy wymyślili śmiały fortel ,który obrócił się przeciw nim samym. Widząc ,że nie umkną ścigającym ich legionom ,zastosowali swój stały manewr pozorowaną ucieczkę i powrót z próbą oskrzydlenia. Wydali w ten sposób legionom bitwę na zamarzniętym Dunaju ,wciągając przeciwnika na lód! Pewni swojej przewagi ,mając konie wyszkolone do walki w warunkach zimowych ,które  zapewne były  również podkute na tą porę roku nie przewidzieli jednego …
Rzymianie widząc przewagę liczebną usiłujących ich oskrzydlić Sarmatów ,ustawili się w formacji obronnej zwanej  orbis.
Pierwsze szeregi otrzymały od dalszych dodatkowe scutum ,które wbito rantami w lód. Mając w ten sposób oparcie legioniści  już się nie ślizgali . I to co miało być przewagą Jazygów przestało istnieć a wręcz obróciło się przeciw nim. Rzymianie przetrzymali pierwszy impet szarży konnych wojowników i doszło do walki w zwarciu a tu Sarmaci nie mieli szans z ciężej uzbrojoną i lepiej wyszkoloną rzymską machiną do zabijania.
Tak to opisał Kasjusz Dion:
(…) Jazygowie byli w tym czasie pokonani przez Rzymian na lądzie, a następnie na rzece, przez co nie sugeruję, że miała miejsce jakaś bitwa z udziałem okrętów, ale że Rzymianie podążając za wrogiem uciekającym przez zamarznięty Ister  walczyli tam z nimi jak na lądzie. Jazygowie świadomi tego, że byli ścigani, postanowili zasadzić się na wroga, licząc na to, że przeciwnik nie da sobie w tych warunkach rady. Wobec tego część barbarzyńców popędziła prosto na Rzymian, inni objechawszy ich zaatakowali z flanki. Ich konie były bowiem przyuczone do radzenia sobie z tego rodzaju powierzchnią, jaką stanowi lód. Widząc to Rzymianie nie przestraszyli się jednak, ale zwarli szeregi, ustawiając się tak, aby jednocześnie stawić im wszystkim czoła. Większość położyła swoje tarcze i opierając się o nie jedną nogą, tak aby uniknąć poślizgnięcia się, przyjęła atak wroga. Niektórzy łapali za uprząż inni za tarcze i drzewce włóczni przyciągając ich do siebie. Wtedy, włączając się w bezpośrednie starcie, powalili zarówno mężów, jak i ich konie, ponieważ ze względu na impet ataku wróg musiał się poślizgnąć. Rzymianie wprawdzie też się ślizgali: ale kiedy któryś z nich upadał na plecy, pociągał w dół swego przeciwnika za głowę i wtedy, okręcając nogi dookoła niego jak w zapasach, obalał go pod siebie, a gdy ktoś upadł na twarz, to zmuszał przeciwnika do upadku w taki sposób żeby znalazł się pod nim. Barbarzyńcy nieobyci z tego rodzaju walką i mając lżejsze wyposażenie, nie byli w stanie długo się opierać, tak że w rezultacie tylko nielicznym udało się uciec.
I w ten oto sposób można powiedzieć ,że tarcza, którą tak eksponuje Mars Zwycięzca wygrała na przełomie 173/174 roku bitwę zwaną "Bitwą na skutym lodem Dunaju". Siedzący pod nią jeniec nie był tym z nielicznych Jazygów, którym udało się uciec…Moneta ,którą kupiłem jest jedną z niewielu z tego roku(174),którą można przypisać do konkretnego zdarzenia związanego z Wojnami markomańskimi. Stan jak widać taki sobie. Może troszkę podczyszczę. Kilka ilustracji dla zobrazowania opowieści. Szarża wojowników sarmackich.  Marek Aureliusz nagradzający centuriona.Mam nadzieję ,że przekazałem tą historię w miarę poprawnie i ożywię wątek łowiecki .Na koniec suchar czyli atrybucja.
RIC 1108   Marcus Aurelius AE As. 173-4 AD. M ANTONINVS AVG TR P XXVIII, laureate, draped and cuirassed bust right / MARTI VICTORI IMP VI COS III, Mars standing right, helmeted and half draped, resting upon head of a captive left a shield inscribed SC, spear in right hand. RIC 1106, Cohen 432.


Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet