Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

• 30 Maja 2024, 23:49:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam Wszystkich  (Przeczytany 2090 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

• Stały bywalec
Witam Wszystkich
« dnia: 22 Września 2019, 15:52:14 »
Łukasz, nowy na forum – które czytuję coraz częściej, z dużym zainteresowaniem. Kluczem do mojej numizmatyki jest genealogia rodzinna (pisana i genetyczna). Uczę dziecko historii rodziny na monetach. Zbieramy więc razem monety, które obiegały (od starożytności do PRL) na terenach na których obiegali nasi przodkowie. A obiegali oni dosyć szeroko: od Bliskiego Wschodu do Morza Czarnego a później od Dunaju do Małopolski, przez bramę Morawską, wzdłuż Górnej Wisły i jej dopływów… Śledzimy prace badawcze archeologów, sprawdzamy zbiory muzeów (państwowych i regionalnych) i jak odkryjemy nową monetę znalezioną na szlakach naszych antenatów (w ziemi, w skarbach, w pochówkach…), to podobnego egzemplarza szukamy do naszych zbiorów. Monety w naszej kolekcji układane są „szlakami” wędrówek plemion rodzinnych oraz wg. linii genealogicznych i genetycznych (męskich i żeńskich). Jeżeli zmuszeni jesteśmy kupić coś w „trumience” to plastik ląduje w koszu. Nasze monety wędrują z ręki do ręki, dźwięczą na stole, a rozgrzewane w dłoniach opowiadają nam o tych którzy nimi płacili, o tych którzy na nie pracowali, o tych którzy je nosili, gubili, zakopywali…

cancan

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września 2019, 17:25:47 »
Witamy na forum. Bardzo ciekawy i intrygujący sposób kształtowania kolekcji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września 2019, 19:21:47 »
Witam!
Marcin

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Września 2019, 20:56:18 »
Bardzo zacne hobby :-)

Przy okazji zapytam się, bo czasem lubię sobie jakiegoś przodka namierzyć, a Pan pewnie będzie wiedział. Jak to jest ze skanowaniem kolejnych ksiąg parafialnych na stronie szukajwarchiwach.pl? Czy jest jakiś szerszy ramowy plan, np. zeskanujemy wszystkie archiwa państwowe i diecezjalne do 2023, czy skanują co im pod rękę wpadnie i potem wpisują do rocznego sprawozdania?

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Września 2019, 21:49:04 »
@ DzikiZdeb W kwestii skanowania archiwów nie pomogę, sam nie wiem. Trzeba popytać na forach genealogicznych. Ja korzystałem m.inn. z mikrofilmów mormonów. Badania idą szybciej i pewniej – znalazłem nawet mikrofilmy z dokumentami które w Polsce już zaginęły. Ale to długi temat, i pewnie na inne forum.

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Września 2019, 22:17:26 »
Jeśli chodzi o urodzenia to chyba nie skanują młodszych niż 100 lat.

A i przepraszam. Witam Pana w naszym gronie.

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Września 2019, 23:35:48 »
@DzikiZdeb @xallax Więc tylko mikrofilmy mormonów. Mormoni się nie szczypią w kwestii ochrony danych i przysyłają to co mają (wszystko zależy od daty zakończenia zdjęć w danym archiwum). W przypadku parafii która mnie szczególnie interesowała, dostałem nawet mikrofilmy ksiąg (urodzin, ślubów i zgonów) do 1994 r.!

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Września 2019, 07:27:12 »
Trzeba popytać na forach genealogicznych. (...) to długi temat, i pewnie na inne forum.
Pytałem, ale nie dostałem jakiejś konkretnej odpowiedzi.

mikrofilmy mormonów.
A w jaki sposób sprawdza Pan, czy dana parafia jest u nich dostępna? Jest jakiś ogólnodostępny spis, trzeba pisać? Chodzi o księgi nieco starsze, 1658-1810.

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Września 2019, 10:46:10 »
Trzeba wejść na : https://www.familysearch.org/search/catalog i szukać wg. miejscowości, dzielnicy, parafii itp.

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Września 2019, 13:15:06 »
Trzeba wejść na : https://www.familysearch.org/search/catalog i szukać wg. miejscowości, dzielnicy, parafii itp.
Dziękuję serdecznie. Chyba to już widziałem, niestety jest tam tylko to, co w szukajwarchiwach (chyba nawet te nasze skany są w tym wypadku skopiowane z mormońskich).

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Września 2019, 16:37:49 »
W moim przypadku było tam więcej z tym, że wyszukiwarka nie dawała rady i trzeba było przeglądać ręcznie.

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Września 2019, 10:20:12 »
Mówiąc o mikrofilmach mormonów, miałem na myśli ich fizyczne przeglądanie. Na Internecie są tylko bardzo zdawkowe indeksy tych mikrofilmów. Wypisy lub skany dostępne aktualnie na F.Ch. są b. selektywne, to tylko wierzchołek góry lodowej, a w wypisach jest masa potwornych błędów. Strona F.Ch. może więc posłużyć jedynie do wyszukania numeru rolki. Rolka oznaczona w indeksie np. jako „zgony, Kalisz, daty” może zawierać masę innych dokumentów typu zawiadomienia wpływające do danej parafii o zgonach w innych parafiach a nawet o zgonach żołnierzy poza granicami kraju w czasach wojen, etc. Jedna rolka zawiera około 1000 zdjęć, co daje (ponieważ na jednym zdjęciu są zazwyczaj 2 strony), około 1500-2000 dokumentów. Mikrofilmy trzeba zamówić i sprowadzić do Centrum historii rodziny, w W-wie lub Wrocławiu (koszty!), gdzie można je przeglądać wyłącznie na miejscu.
Polecam robienie zdjęć z ekranu stron zawierających ważne informacje – rękopisy są jak stare monety, nie wszystko widzimy na nich za pierwszym razem, i często trzeba do nich wracać.

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Października 2019, 13:46:52 »
Witam serdecznie. Szczerze podziwiam sposób budowania kolekcji i zainteresowania nią potomków. Gratulacje.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Łukasz

• Stały bywalec
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Października 2019, 23:06:39 »
Dziękuję Wszystkim za miłe słowa powitania na Forum. Ł.

R E K L A M A
aukcja monet