Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:42:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 1582 Batory z bólem zębów  (Przeczytany 2720 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 1582 Batory z bólem zębów
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Września 2019, 17:03:38 »
Kupiona w tym miesiącu. Ukośna kreska (wypukła!) od skrzydła orła do tarczy herbu (jak wiele innych detali), świadczy o tych samych stemplach, natomiast mój egz., mimo że nieco wytarty, wydaje się wybity trochę głębiej niż ten z archiwum ANMN, i krążek ma inny kształt. Na rancie nie ma żadnych śladów odlewu czy piłowania. Dźwięczy dobrze, jak moneta wybita. W tle nie ma też raczej charakterystycznych porów po pęcherzykach powietrza, są natomiast typowe nieregularne mikro-wżery korozji, także miejscami na rancie – stąd przypuszczenie, że moneta przebywała w ziemi.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 1582 Batory z bólem zębów
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Września 2019, 17:17:48 »
Jeżeli to współczesny odlew, to powinny się gdzieś pojawić inne? Czy ktoś spotkał gdzieś podobne wyroby. Także, podrabianie tak taniej monety i w takim stanie zachowania wydaje się absurdalne.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: 1582 Batory z bólem zębów
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Października 2019, 13:07:46 »
Wyniki śledztwa, dla zbieraczy trojaków: Podejrzenia modsog & cancan62 są być może uzasadnione – dziękuję za wnikliwość. Po ponownej analizie mojego trojaka, sprzedawca przyznał że może on wzbudzać pewne wątpliwości (zwłaszcza waga i średnica: 2 g. / 19,5 mm) i, au bénéfice du doute, zwrócił pieniądze, zostawiając mi monetę na pamiątkę (za symboliczną złotówkę). Jeżeli to faktycznie fals, to świetnie zrobiony (tym bardziej niebezpieczny), a już z pewnością nie jedyny.

 

R E K L A M A
aukcja monet