Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 17:33:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian  (Przeczytany 962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Czy ktoś z Państwa zna na tyle mennictwo Ludwika Węgierskiego, aby ustalić wszystkie odmiany Denara z głową Saracena.
Kopicki wymienia jedynie 3 odmiany: 10038 (podstawowy, z kropkami na rewersie wokół krzyża węgierskiego); 10039 (korona pod krzyżem węgierskim) oraz 10040 (głowa Saracena w prawo, patrząc na monetę).
Na allegro był zestaw z innymi odmianami, opisanymi tutaj: https://archiwum.allegro.pl/oferta/ludwik-wegierski-denar-saracen-7-sztuk-odmiany-i7299814627.html
Widziałem także z „gwiazdką w napisie otokowym na rewersie, pomiędzy REGIS i hVNGARIE”?
Czy są to faktycznie odmiany, jaka jest rzadkość ich występowania, i czy są jeszcze inne?

« Ostatnia zmiana: 15 Października 2019, 18:09:11 wysłana przez Łukasz »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Października 2019, 18:57:08 »
Ja widzę jedenaście (dziewięć odmian podstawowego, jeden z koroną pod krzyżem, jeden z głową w prawo) i jeden obol + jeden niepewny z dwoma główkami.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Października 2019, 19:26:31 »
Ja widzę jedenaście (dziewięć odmian podstawowego, jeden z koroną pod krzyżem, jeden z głową w prawo) i jeden obol + jeden niepewny z dwoma główkami.

Dziękuję za skan! Muszę to jeszcze rozszyfrować, ale już wiele nam to wyjaśnia.

W opisach aukcyjnych te denary (wydawało by się że te same) występują raz jako „polskie”, innym razem jako „węgierskie” – czy są różnice, które pozwalają to ustalić, czy to tylko taki wymysł na okoliczność aukcji.

Także, waga wacha się od około 0,35 do 0,85 g. – czy ma to jakieś znaczenie przy potwierdzaniu autentyczności?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Października 2019, 19:51:48 »
Muszę to jeszcze rozszyfrować
Mmz = münzmeisterzeichen = znak menniczy (znak zarządcy mennicy)
Emz = emmisionzeichen = ? znak emisji?
o. Mmz = ohne münzmeisterzeichen = bez znaku menniczego
Anm = anmerkung = uwaga

Więcej skrótów nie ma :-)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Października 2019, 20:33:14 »
Uff! Dzięki!
 
gwiazdka.jpgSaraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian

Czyli, taka gwiazdka pomiędzy REGIS i hVNGARIE to byłby znak menniczy.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Saraceny Ludwika Węgierskiego - prośba o ustalenie wszystkich odmian
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Października 2019, 22:31:16 »
Pytałem także o polskość/węgierskość Saracenów (wybijanych normalnie w Budzie, dla Węgier) dlatego, że kiedyś czytałem w jakimś starym raporcie archeologów z regionu Polski pd.-wschodniej, że takie Saraceny znajdowano na stanowiskach archeologicznych na Podkarpaciu i generalnie w regionie Krakowsko-Sandomierskim. Natomiast, nie występują one zbytnio (w ziemi) w innych regionach dzisiejszej Polski. Cóż więc miało by to oznaczać? Czy można dopuścić, że denary Ludwika Węgierskiego, bite dla Węgier, obiegały również na ziemiach Polski Południowej? Biorąc pod uwagę historyczne związki tych ziem z Południem (Czechami, Morawami, Węgrami…) wydaje się to bardzo prawdopodobne. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
« Ostatnia zmiana: 15 Października 2019, 22:38:52 wysłana przez Łukasz »

 

R E K L A M A
aukcja monet