Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 04:52:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: połówki monet, siekańce a całe krążki  (Przeczytany 1472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
połówki monet, siekańce a całe krążki
« dnia: 30 Października 2019, 20:47:36 »
Witam,

Tak się zastanawiam czasem, ile dać za monetę ułamaną, gdy mi się podoba, jednak by nie stracić przy tym głowy podczas licytacji. No i odwrotnie, przy sprzedaży: pamiętam jak sprzedałem kiedyś ułamanego dwugrosza Gdańskiego - przebitka 1651/2 za 50zł na allegro, a cały kilka miesięcy później poszedł za 4500zł.

Jak myślicie ile może być warta cała monetka? Tu link do "połówki" za aż ponad 1800zł

http://archiwum.niemczyk.pl/auction/29/41/mieszko-iii-stary-1138-1202-brakteat-hebrajski-r5

Jak mogłaby oscylować cena gdyby ten brakteat był cały?


mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: połówki monet, siekańce a całe krążki
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Października 2019, 17:01:59 »
To musiała by być jakaś unikalna sztuka. Poza tym moneta musiała by być z epoki kiedy tak właśnie robiono z monetami, kiedy ktoś miał zapłacić mniej a nie miał drobnych. Samo losowe przełamanie monety było by jeszcze do przełknięcia, kiedy jest komplet części danej monety. Na pewno nie skusiła by mnie połówka nike 1932, czy konstytucji.

Może też niektóre monety łamano, aby sprawdzić ich autentyczność. Tak czy siak cała moneta za 4.500 to nie są dwie połówki po 2.250. Te 50 zlotych za 50% jest raczej uczciwą ceną. Zależy też pewnie, które pół jest do kupienia, np. połówka z datą, czy bez daty.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

 

R E K L A M A
aukcja monet