Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:24:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: inwestowanie w monety złote i inne  (Przeczytany 4236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
inwestowanie w monety złote i inne
« dnia: 08 Października 2019, 09:04:02 »
Witam,

Na wstępie: nie wiem czy to dobry dział, nie wiedziałem gdzie to umieścić (proszę o ewentualne przeniesienie wątku).

Tak przeglądam różne archiwa aukcyjne w poszukiwaniu monet, które mogą być dobrą lokatą kapitału, oczywiście poza złotymi monetami, które raczej nie tracą na wartości. Przeglądałem złote monety antycznego Rzymu np Honoriusza (Cesarz depczący leżącego Jeńca, w polu R-V)
moneta waha się od 3000zł od 2004 roku do 3200 do roku 2017. Przy bardzo ładnie zachowanym egzemplarzu. Na Onebid były 3 egzemparze po około 2930zł. Przy ładnym egzemplarzu mały jakby zysk (WCN)

Widziałem, że można też lokować pieniądze w trojaki wileńskie Jana Kazimierza 1664,65. Wiadomo, że im taniej się kupi wyjdzie się więcej na plus, ale może są monety, które zyskują na wartości z roku na rok? Albo na przestrzeni kilku? Oczywiście poza pięknie zachowanymi stanami, które raczej dobrze prognozują. Podzieli się ktoś tą tajemną wiedzą, czy trzeba samemu studiować różne aukcje?:)

Ja na początek właśnie zacznę od Honoriusza i rodzinki przy okazji otworze może ciekawy rozdział w swojej kolekcji.

pozdrawiam


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Października 2019, 09:31:38 »
Chciałbym zauważyć, że na tym forum raczej nie zajmujemy się tematem "inwestowania w monety"...
Inwestowanie w monety NIE JEST częścią numizmatyki, a jako jesteśmy tu na forum numizmatycznym, zagadnienia takie, jako niezwiązane z tematem, dość konsekwentnie pomijamy.

Zenon M.

PS. Dlaczego akurat w monety złote i inne? - nieruchomości na Księżycu i cebulki tulipanów są dużo ciekawszymi obiektami inwestycyjnymi!
 ;D

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Października 2019, 10:29:40 »
no tak nie pomyślałem, że inwestowanie i świecidełka nie mają przecież tu miejsca :) nie od tego jest TPZN.

Na księżyc nie mam jeszcze połączenia, żaden bus ode mnie tam nie jeździ ;) a monety dlatego, że chciałem połączyć "przyjemne z pożytecznym" zarabiać przy okazji mając radość ze zbierania? Czemu nie :)

monety zbieram od dobrych X lat i przyszła mi do głowy taka myśl jak miałem okazje nabyć złotą monetkę Honoriusza.

Ale dzięki za odzew- nie będę czekał w nieskończoność aż ktoś więcej odpisze :)

Spodobała mi się postać Honoriusza (jak nabywam monetkę, która mi się podoba, zagłębiam się jak większość osób w jej lekturę) i za cel obrałem zebrać złote monety z tym samym rewersem całej jego familiji. Przy okazji nie stracić kupując, myślę, że to już jakaś lokata ;) a gdyby zyskały monety na wartości byłoby miło


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Października 2019, 11:18:24 »
Spodobała mi się postać Honoriusza (jak nabywam monetkę, która mi się podoba, zagłębiam się jak większość osób w jej lekturę) i za cel obrałem zebrać złote monety z tym samym rewersem całej jego familiji.
To akurat jest bardzo zacny cel!!!
 ;)

Zenon M.

PS. Z "inwestowaniem" w to mimo wszystko byłbym ostrożny. Późnorzymskie złotka (nie mówię tu o rarytasach, a takowe też są) są na tyle popularne, że właściwie cały czas obecne są na rynku i nie spodziewałbym się tu jakichś szczególnych cenowych fajerwerków - to raczej coś "w miarę stabilnego", o ile w ogóle można o czymś takim mówić w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich...

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Października 2019, 11:34:44 »
A więc sukcesywnie będę wrzucał swoje rzymskie nabytki do pooglądania i poszerzenia mojej wiedzy na ich temat.

Chociaż na przechowanie pieniędzy te monety będą dobrą formą, nie liczę na zwrot w postaci tony "złota" ale zawsze jak coś się zwróci będzie dobrze.

A więc już niedługo założę wątek i jak przyjdzie- wrzucę pierwszą monetę :).

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Października 2019, 19:58:46 »
A ja na swoje hobby ciągle wydaję pieniądze. Nigdy nie pomyślałem, że mogę na tym zarobić :(. Ale ja niedzisiejszy jestem.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Października 2019, 15:14:45 »
Myślę, że pytanie kolegi Dodeq zostało źle zrozumiane. Ja rozumiem je tak, że nie zamierza on handlować monetami, tylko poszukuje tematu kolekcjonerskiego który będzie równocześnie dobrą lokatą kapitału. Szukając odpowiedzi na tak postawiony problem, warto szukać tematów które dziś są niedocenione - nie ma na nie popytu, ale można przewidywać, że w przyszłości się to zmieni. Problem w tym, że kolekcję tworzy bardzo długo i w takiej perspektywie chyba nie da się jednoznacznie przewidzieć, co zacznie być poszukiwane. Dlatego w odpowiedzi na pytanie kolegi Dodeq raczej sugerował bym aby pomyślał o strategiach oszczędnego kupowania. Jak zabezpieczyć się przed samym sobą aby nie kupować za drogo, żeby nie poniosły mnie emocje na aukcji, żeby ograniczyć ryzyko zakupu fałszerstwa itp.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 053
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Października 2019, 15:57:29 »

...  Ale nie da się być kolekcjonerem i na boku tak trochę pohandlować, by to miało sens jako zarobek.

Nie zgadzam sie z tym zdaniem - co prawda "by to mialo sens" - nie jest dobrze zdefiniowane ale wedlug mnie mozna to pogodzic. Moja sprzedaz (zazwyczaj lustrzanki, czasami PRL/2RP lub niektore duplikaty z kolekcji) pokrywa czesciowo wydatki na glowna kolekcje.

Druga sprawa - nawet wazniejsza: dawno juz postanowilem ze nie zostawie zbioru dzieciom, a jak wiecie, jesli chce sie je sprzedac (w miare OK) to trzeba czasu. Wole wiec zaczac powoli i przymajmniej wiedziec co mnie czeka,

Pozdrawiam, Tomek
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 04:37:13 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Października 2019, 15:58:10 »
Myślę, że pytanie kolegi Dodeq zostało źle zrozumiane. Ja rozumiem je tak, że nie zamierza on handlować monetami, tylko poszukuje tematu kolekcjonerskiego który będzie równocześnie dobrą lokatą kapitału.
Bo ja wiem... ja tam widzę tylko lokowanie w różnych przypadkach, a kolekcja pojawia się na samym końcu i to raczej z braku dobrego synonimu na określenie kilkunastu-kilkudziesięciu (często takich samych) kupionych na lokatę monet.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Października 2019, 16:46:06 »
Myślę, że pytanie kolegi Dodeq zostało źle zrozumiane. Ja rozumiem je tak, że nie zamierza on handlować monetami,

Kolega Dodeq już handluje monetami.
https://archiwum.allegro.pl/uzytkownik/dodeq

Kiedy wpada na forum z prośbą o poradę, to na ogól przygotowuje kolejna pozycje do sprzedaży.
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2019, 16:49:02 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 760
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Października 2019, 17:10:10 »
Boratynki zbieram od ładnych paru lat. Najpierw kupowałem te monety, które mi się podobały, z czasem zaczął się krystalizować temat zbioru aż do obecnego bardzo wąskiego., który nazwałem historią jednego portretu.Często tak bywa, że wystarczy jedna moneta spoza głównego nurtu i temat zaczyna się rozłazić na boki. Aby tego uniknąć zdecydowałem się na krok radykalny, a mianowicie sprzedaż tych monet, które w temacie zbioru się nie mieszczą. Kupując przez lata boratynki nigdy nie myślałem o ich sprzedaży tym bardziej, że kupowałem większość po kilka, kilkanaście złotych dla samej radości zbierania. W ciągu 3 tygodni sprzedałem wszystko i to bardzo dobrze.  Aż sam bylem zdziwiony, że tak łatwo, szybko i dobrze poszło :)
Myślę, że jeśli zbierany dla radości posiadania, rozsądnie dysponujemy budżetem, potrafimy zainteresować innych tym co zbieramy/aktywność na forach internetowych, prezentacja swojego zbioru, napisanie paru artykułów na temat swoich monet itp/, to takie działania zdecydowanie pomogą przy sprzedaży
Pozdrawiam. zdzicho

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Października 2019, 19:00:50 »
Myślę, że pytanie kolegi Dodeq zostało źle zrozumiane. Ja rozumiem je tak, że nie zamierza on handlować monetami,

Kolega Dodeq już handluje monetami.
https://archiwum.allegro.pl/uzytkownik/dodeq

Kiedy wpada na forum z prośbą o poradę, to na ogól przygotowuje kolejna pozycje do sprzedaży.
Ma Pan zadatki na detektywa.Nie raczej policjanta albo strażnika miejskiego ;). Na "ogół" czyli 2 razy skorzystałem z wiedzy forumowej przy sprzedaży. Rzuciło się w oczy bo nie były to groszowe monety. Proszę zwrócić uwagę na daty sprzedaży tych wszystkich rzeczy, po prostu mi się odmieniło w kolekcji i sprzedałem. Chyba normalne? Zresztą nie ukrywam się wszędzie pod 10 różnymi loginami jak niektórzy. Boją się, wstydzą czy ukrywają swoją "działalność". Jak nie robi się nic złego to po co się ukrywać? Wszędzie jestem pod loginem' "Dodeq", ze swoją kolekcją boratynek otworzyłem się na forum poszukiwanieskarbów, gdzie prezentowałem je wszystkie na bieżąco.
Wybaczcie, że nie powielałem wątku z jednego na drugie forum ale po co. Tamten wątek ma się zresztą dobrze?

Pan za pewne nie sprzedaje nic na allegro? To pewnie prywatnie? Czy jest Pan wyłącznie kolekcjonerem z krwi i kości, który magazynuje wszystko na bieżąco?

Swoje monety ograniczyłem do kilku okresów, właśnie nabyłem Honoriusza Złotą jako lokatę kapitału a przy okazji coś do poszerzenia wiedzy kolekcjonerskiej. Chyba normalne, że jeśli "przyciśnie" mnie to znowu coś sprzedam, jak będzie inny, ważniejszy wydatek niż moneta?

Kiedyś już pisałem nie gniewajcie się, że nie "buduję" forum ale rzadko wpadam na nie, w sumie poza głównie Janem Kazimierzem i Prusami południowymi nie miałem czego pokazać.

Panie jmskelnik:
Racja, zamieścili Panowie ostatnio w rekordach cenowych chyba monetę Batorego? za 20 parę tysięcy, na której przy ponownej odsprzedaży stracił ponad kilkanaście tysięcy kolekcjoner, dlatego ja pytam o takie monety, na których nie stracę a zyskam przy okazji. Nikt nie lubi wtopić kasy no chyba, że kolega CanCan62, który nie handluje (domniemam, bo zostało  to tak wypomniane mi [odsprzedaż nie handel- ładniej brzmi nawet], jakbym nie wiem kim był...).

« Ostatnia zmiana: 09 Października 2019, 19:29:49 wysłana przez Dodeq »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Października 2019, 22:09:42 »
I po co się tak denerwować?

Nie tylko mam zadatki, ale jestem mistrzem w wykrywaniu małych krętaczy, ale Pan Dodeq do takich się nie zalicza.

Nie miałem zamiaru Pana obrazić, może Pan kupować, czy sprzedawać co Pan chce. A czy Pan handluje, czy odsprzedaje, to semantyka.
Ani Pan mnie ani ja Panu nie muszę tłumaczyć co i dlaczego sprzedaje. Widzę jednak, ze ma Pan jakiś problem, bo postanowił Pan mi udowodnić, ze jestem jakimś gorszym sortem.
Niech się Pan nie trudzi.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Października 2019, 22:48:03 »
Jestem nadzwyczaj spokojny, tylko nie lubię takiego sposobu pisania. Trochę źle Pan teraz odebrał. Po prostu to Pan napisał do mnie to tak, jakbym to ja na forum miał się poczuć źle, że handlarz, zaraz banicja ze społeczeństwa forum, może?. Więc w podobnym stylu odpisałem. Ale nie chodzi mi o to aby Pana obrazić, obejdzie się bez tego.

Nie wiem może kupił Pan kiedyś coś drogo u handlarza i teraz ma Pan takie podejście do każdego kto coś sprzedaje i dlatego postanowił Pan się odnieść od razu do mojej sprzedaży... wyszukania nicku i listy aukcji. Po co? Żeby na forum przedstawić mnie w gorszym świetle jako użytkownika który nie jest stałym bywalcem tego forum i dwukrotnie nadużył dobrotliwości zasobów wiedzy numizmatycznej dla własnych egoistycznych celów?

Jeśli mnie Pan uważa za krętacza, śmiało może Pan podać jakiś argument. I kogo Pan uważa za "krętacza"? Chodzi o ludzi, którzy handlują monetami? A tacy wybitni kolekcjonerzy jak Pan od nich kupują? Nigdy nie zrozumiem tego. Drogo? Źle! Tanio? Okazja bo się nie zna. Nie chce to nie kupuję u kogoś a jak chce to po co narzekać na cenę? Chodzi o te 2 razy z forum czy jeszcze coś zrobiłem? Można rzecz ująć, że zrobiłem to "prawie notorycznie"  AŻ 2 RAZY!!!. Jak sam Pan widział po aukcjach obroty w dolarach też miałem takie na przestrzeni kilku lat, że monety stały się pewnie moim głównym źródłem utrzymania. I żyję z przekręcania ludzi i handlu? Mam w domu mennice i nikt się jeszcze nie kapnął...

Jak Pan chce wykrywać krętaczy to nie wysilił się Pan w moim przypadku, poszedł Pan na łatwiznę próbując mnie obsmarować (przybić łatkę handlarza), który jak już napisałem wszędzie jest pod jednym loginem. <brawo>. Oby więcej życiowych sukcesów!







Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: inwestowanie w monety złote i inne
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Października 2019, 23:10:12 »
Pomijając intencje pytającego - w świetle późniejszego info w kwestii przygotowywania gruntu pod sprzedaż - to moje przemyślenia w kwestii inwestowania na YouTube tutaj 

Pozdrawiam
Damian
Pozdrawiam - Damian

 

R E K L A M A
aukcja monet