Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 05:44:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 73 aukcja WCN  (Przeczytany 3697 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Października 2019, 16:48:31 »
Nie biorąc nikogo w obronę...
Ja stanę w obronę. Ekspozycja powierzchni zależy w największej mierze od ostrości światła. Patrząc na zdjęcie WCN widać ze są zrobione w jednym stylu, bez manewrowania ;)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Października 2019, 17:10:39 »
Moim zdaniem WCN ma dobre zdjęcia. Może i na miniaturach nie wszystko da się zobaczyć, ale w pełnej rozdzielczości widać każdy szczegół. W omawianym przypadku rysa bynajmniej nie zniknęła.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Października 2019, 18:23:30 »
Całkiem nie zkninęła, jednak odbiór monety jest całkiem inny. Rysa też wygląda na płytszą i nie tak dużą i ostrą na lewym zdjęciu niż na prawym.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Października 2019, 19:05:08 »
Tak, ale na to wpływ ma nie zdjęcie tylko ten zabieg "postarzania-upiększania".

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Października 2019, 19:18:52 »
Jak napisałem wcześniej nikogo nie bronię. Poprostu w zależności od światła, jego źródła, kierunku itp. mam różne efekty. Firma powinna robić to profesjonalnie. W sumie jakby pomiędzy zdjęciem na podstawie którego dokonałem zakupu a monetą którą otrzymałem byłaby duża różnica to z pewnością dochodziłbym swego.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Października 2019, 19:36:25 »
A co do wpływu efektów "upiększania" to racja, pociągnąłem temat trochę niepotrzebnie w kierunku fotografii...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Października 2019, 21:14:18 »
Ja stanę w obronę. Ekspozycja powierzchni zależy w największej mierze od ostrości światła. Patrząc na zdjęcie WCN widać ze są zrobione w jednym stylu, bez manewrowania ;)

Nie znam się na fotografii, dlatego muszę zdać się na opinię osób wyspecjalizowanych w tym temacie. Dziękuję Marcinie za Twoje zdanie. :)
Czy możesz powiedzieć jak to się stało, że tylko inne ustawienie światła spowodowało, że np. w prezentowanym poprzednio fragmencie na literach POL nie ma takich nierówności? Robisz tysiące zdjęć, więc masz ogromne doświadczenie.

Podam inny przykład. Fragment orta gdańskiego 1620 z aukcji:
wcn.pl/archive/142594

Proszę porównać z fragmentem zdjęcia wykonanego przez amatora na zwykłej aukcji. Jak widać na dużo gorszej fotografii, o mniejszej ostrości ewidentnie widać tuż za kołnierzem ryskę. Która nawet na wielkim powiększeniu zdjęcia z WCN nie jest tak widoczna. Lewa część to fragment zdjęcia WCN, prawa część to zwykłe zdjęcie.
 
porównanie.jpg73 aukcja WCN


Pewnie nie wyraziłem się precyzyjnie. Może nie ma tu manipulacji pojedynczych fragmentów zdjęcia, ale często wykonuje się takie ustawienie żeby „ukryć” wady. Zresztą dla mnie dyskwalifikujący jest sam opis orta 1619 – „pięknie zachowany z subtelną patyną”.
Moneta posiada wiele skaz, rys, nie mówiąc o sztucznym postarzeniu, a WCN nic o tym nie wspomina. Przykro o tym mówić, ale takie działanie to nie jest pomyłka, jednostkowe przeoczenie, a świadome działanie.
« Ostatnia zmiana: 13 Października 2019, 20:37:43 wysłana przez cancan62 »
Norbert

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Października 2019, 23:17:03 »
Wydaje mi się, że tak jak opis powinien być indywidualny tak też zdjęcie powinno być indywidualne. Jeśli zdjęcie wykonane tak samo dla wszystkich zdjęć w przypadku jednej monety kryje detale związane z jej uszkodzenie, powinno to być zaznaczone w opisie lub poprawione na fotografii. Moje zainteresowania są bardzo wąskie. Bywa, że w danej aukcji nie interesuje mnie nic, czasem jedna lub dwie pozycje. Sporadycznie kilka. Nie pamiętam, żeby było to kilkanaście obiektów. Nie śledzę więc innych zdjęć i nie potrzebuję się domyślać co w kontekście innych zdjęć umknęło na tym, które mnie interesuje.

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: 73 aukcja WCN
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Października 2019, 18:18:26 »
Zawsze powtarzam, że nawet najlepsze zdjęcie nie odda w pełni tego, jak moneta wygląda na żywo. Jest mniej lub bardziej blisko, ale to nigdy nie odda całego spektrum. Masz jedną klatkę, a moneta żyje mieniąc się blaskiem. Często zdjęcie nie oddaje piękna monety, bo część z nich bywa bardzo ładna, ale wyjątkowo niefotogeniczna ;)

Czy możesz powiedzieć jak to się stało, że tylko inne ustawienie światła spowodowało, że np. w prezentowanym poprzednio fragmencie na literach POL nie ma takich nierówności?

W sumie to źle się wyraziłem. Chodzi o cienie. Im bardziej moneta będzie doświetlona z samej góry, bądź z wielu punktów tym będzie "bardziej płaska". To cień eksponuje relief i nierówności. W załączniku dodam dla poglądu trzy ujęcia tej samej monety, sfotografowanej tym samym aparatem. Jedyne co się zmieniało to ilość światła odbitego na monetę. Źródło światła było to samo, zmieniała się jedynie jego moc. To właśnie to, co daje przewagę obejrzeniu na żywo. Nie da się w jednym ujęciu oddać jak gra połysk na żywo, jak ona się zachowuje.

Podam inny przykład. Fragment orta gdańskiego 1620 z aukcji:
wcn.pl/archive/142594

Proszę porównać z fragmentem zdjęcia wykonanego przez amatora na zwykłej aukcji. Jak widać na dużo gorszej fotografii, o mniejszej ostrości ewidentnie widać tuż za kołnierzem ryskę. Która nawet na wielkim powiększeniu zdjęcia z WCN nie jest tak widoczna. Lewa część to fragment zdjęcia WCN, prawa część to zwykłe zdjęcie.

Tu znowu gra światła. Na zdjęciu WCN masz oddaną pełną fakturę tła, ta rysa też tam jest. Z kolei na amatorskim tło wygląda płasko, z kolei zaeksponowała się ta jedna rysa, która prawdopodobnie stanęła w poprzek do źródła światła.

A teraz meritum:
Te zdjęcia są w jednym stylu. Światło prawie zawsze idzie od góry monety, o czym świadczy cień przypadający na dół reliefu. Nigdy nie są przepalone po całości, dzięki czemu widać tą powierzchnię.
Wstawiłem się w obronę zdjęć WCN, gdyż po prostu nigdy nie uważałem ich za zmanipulowane. :)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

 

R E K L A M A
aukcja monet